Data publikacji:

Mini LED vs OLED. Czy Mini LED jest lepsze od technologii OLED?

Wybór nowego telewizora nie jest prostą sprawą, podczas zakupów powinniśmy zwracać bowiem uwagę nie tylko na przekątną sprzętu, ale także budową jego matrycy, która wpływa na jakość obrazu, jego kontrast oraz odwzorowanie kolorów. Specjaliści oraz miłośnicy nowych technologii prawie jednogłośnie polecają TV, których ekrany zbudowane zostały w oparciu o diody OLED. Wielu producentów twierdzi jednak, że podobne efekty uzyskamy kupując urządzenia korzystające z klasycznych matryc LCD, znacząco ulepszonych dzięki nowym technologiom, takim jak Mini LED. Odpowiadamy zatem, co jest zatem lepsze Mini LED czy OLED?
mini led

Technologia Mini LED – najważniejsze informacje

Pisaliśmy już o różnicy OLED vs LED. Dziś sprawdzimy, czy lepiej wybrać Mini LED czy OLED. Nazwa Mini LED może być nieco dezorientująca nawet dla osób dobrze orientujących się w nowościach na rynku sprzętu RTV. Ekrany LED montuje się obecnie wciąż w większości sprzedawanych telewizorów. Ich zasada działania jest identyczna i polega na półprzezroczystych ciekłych kryształach LCD, w zielonym czerwonym i zielonym kolorze, z których zbudowana jest matryca wyświetlająca obraz. Zmieniają one swoją przejrzystość pod wpływem przepływającego przez nie prądu.
Kryształy LCD nie emitują własnego światła i muszą być podświetlone od spodu lampami. W telewizorach Mini LED ich rolę pełnią gęsto ułożone diod LED, o znacząco zmniejszonych rozmiarach w porównaniu do tych spotykanych w standardowych modelach LED.
Podświetlenie Mini LED oferuje zwiększony kontrast obrazu, ponieważ malutkie diody mogą dokładnie podświetlić co do piksela wybrane fragmenty obrazu. Znacznie lepsza jest też jasność panelu, bowiem W panelach Min i LED zamontowanych jest średnio kilkadziesiąt tysięcy diod, podczas gdy w modelach LED, w porównywalnych rozmiarach, liczba ta jest nawet dziesięciokrotnie mniejszych. Dzięki temu kolory na ekranie urządzenia pozostają wyraźne i nasycone także w pełnym świetle słonecznym.
Telewizory Mini LED dostępne są w najróżniejszych rozmiarach, od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 cali. Liderem technologii pozostaje firma LG, ale wykonane w jej zmodyfikowanej formie TV dostępne są również z logiem Samsunga (Neo QLED) oraz TLC (OD Zero). Model sprzedawane są w cenach nawet o kilkadziesiąt procent wyższych od standardowych urządzeń LED, w wielu przypadkach są one porównywalne ze sprzętem OLED.

Technologia OLED – najważniejsze informacje

Ekrany produkowane w technologii OLED to wciąż względna nowość na rynku. Pierwsze telewizory tego typu trafiły do konsumentów dopiero w 2013 roku, a smartfony i tablety niewiele później. Chociaż popularność OLED-ów rośnie, stały się on np. standardem w wielu urządzeniach mobilnych, ze względu na wysoką cenę pozostają jednak wciąż rzadkością w przypadku TV.
Matryce wyświetlaczy OLED działają na zupełnie innej zasadzie niż klasyczne modele LCD i ich LED-owe mutacje. Podstawę ich konstrukcji stanowią organiczne diody OLED (ang. organic light-emitting diode). Jeżeli przepływa przez nie prąd są one w stanie emitować własne światła. Oznacza to, że panele ekranów nie posiadają wbudowanych lamp, dzięki temu są bardziej energooszczędne, a także mogą osiągać grubość zaledwie kilku- lub kilkunastu milimetrów. Telewizory OLED są więc bardzo lekkie i smukłe. Niektórzy producenci coraz śmielej eksperymentują też z elastycznymi matrycami OLED, pozwalającymi na konstrukcję zwijanych telewizorów.
Największą zaletą OLED jest jednak najlepsze na rynku odwzorowanie kolorów, a także niesamowicie głębokie czernie i wysoki kontrast, co jest możliwe dzięki temu, że nieaktywne diody nie emitują żadnego światła. W przypadku paneli LED, czernie są mniej wyraziste, ponieważ ciemne fragmenty ekranu są wciąż częściowo podświetlane przez diody panelu.
Proces produkcyjny telewizorów OLED jest znacznie bardziej skomplikowany są one więc tradycyjnie o kilkadziesiąt procent droższe od odpowiedników LED w podobnej wielkości. Wyświetlacze OLED montowane są przede wszystkim w urządzeniach marki LG, Philips i Sony.

Mini LED vs OLED – co wybrać?

Klasyczne ekrany LED przegrywają w bezpośrednim pojedynku z panelami OLED. Ze względu na podświetlenie ich jedyną zaletą, w porównaniu do nowszej technologii, była zawsze wysoka jasność ich ekranu. Nowoczesne OLED-y oferują jednak obecnie porównywalny kontrast. Jak jednak to porównanie wygląda w przypadku do Mini LED? Tutaj sprawa przedstawia się nieco inaczej. Dzięki większej ilość diod telewizory tego typu oferują wciąż przeciętnie jaśniejszy obraz, co przydaje się zwłaszcza, gdy korzystamy z nich w dobrze nasłonecznionych salonach.
Kolejną przewagą OLED na zwykłymi LED-ami jest nieporównywalnie lepsze odwzorowanie kolorów i głęboka czerń. Jeżeli osiągnięcia te zestawimy jednak z możliwościami Mini LED, różnica ta jednak topnieje. Nowoczesne urządzenia tego typu mają bowiem coraz bardziej dokładne oświetlenie, które pozwala na osiągnięcie bardzo przekonującego kontrastu oraz głębokich ciemnych kolorów.
Co ciekawe, Mini LED zyskują też przewagę, gdy poszukujemy ekranu o naprawdę wysokiej przekątnej. Oferta OLED-ów kończy się zazwyczaj na modelach 88-calowych, choć najwięcej telewizorów znajdziemy w granicach 55-70 cali. Najdroższe Mini LED-y mogą z kolei osiągać nawet ponad 100 cali. Oczywiście są to urządzenia w cenie od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych, po które sięgają tylko wybrani.
Zdjęcie: Envato Elements