Data modyfikacji:

Telewizor LED czy OLED? Jaki wybrać?

Poszukiwania nowego telewizora mogą przyprawić o zawrót głowy, producenci oferują bowiem konsumentom ogromny wybór najróżniejszych modeli, dostępnych w bardzo szerokim zakresie cenowym. Jedną z najważniejszych cech sprzętu, na które zwracamy uwagę w sklepie, jest z pewnością rodzaj ekranu. Odpowiadamy, który z nich jest lepszy, LED czy OLED.

oled czy led

LED czy OLED. Który rodzaj ekranu wybrać?

Zastanawiasz się, jaką materycę w telewizorze wybrać? LED, OLED czy QLED? W dzisiejszym artykule rozstrzygamy pojedynek LED vs OLED. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat telewizorów z tymi matrycami, podpowiadając, który z nich może okazać się lepszym wyborem.

Co to jest LED?

Telewizory LED to obecnie dominująca grupa urządzeń na rynku. Chociaż poszczególni producenci stosują wiele autorskich technologii oraz patentów konstrukcyjnych, to podstawowe zasady ich działania pozostają te same.

Ekran LCD (ang. Liquid Crystal Display) zbudowany jest z tysięcy niewielkich komórek półprzezroczystych kryształów zmieniających swoje właściwości pod wpływem przepływającego przez nie prądu. Nie wytwarzają one jednak same z siebie światła i muszą być podświetlane od spodu za pomocą bardzo jasnych diod LED, od których wzięła się nazwa tego typu telewizorów.

Telewizory LED dostępne są w najróżniejszych rozmiarach, od kilkunastu do nawet ponad 100 cali. W sklepach znajdziemy zarówno najtańsze modele za kilkaset złotych, jak i premiowe odbiorniki posiadające najnowsze technologie wyświetlania obrazu i wspierające rozdzielczość 8K.

Telewizory OLED. Co to jest?

Technologia OLED to wciąż względna nowość na rynku. Pierwsze modele tego typu trafiły do przeciętnych konsumentów dopiero w 2013 roku. Wiodącym producentem ekranów tego typu pozostaje firma LG.

Ich konstrukcja opiera się na wykorzystaniu specjalnych organicznych diod OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode), które po pobudzeniu prądem emitują własne światło. Panele tego typu nie potrzebują więc dodatkowego podświetlenia, przez co są znacznie smuklejsze i cieńsze od standardowych telewizorów.

Niektórzy wytwórcy wykorzystują ten fakt, oferując pierwsze elastyczne lub zwijane ekrany OLED. Ze względu na proces produkcyjny telewizory OLED są jednak o kilkadziesiąt procent droższe od odpowiedników LED w podobnej wielkości.

LED vs OLED – co wybrać?

Jaki rodzaj telewziora wybrać? OLED czy LED? W bezpośrednim starciu przeciętny telewizor LED przegra w większości kategorii z panelem OLED. O ile jeszcze kilka lat temu górował on nad nowszym typem ekranu pod względem osiąganej maksymalnej jasności, obecnie traci już powoli tę przewagę.

Panele OLED gwarantują za to znacznie głębszą czerń i wyświetlają bogatsze oraz żywsze kolory, którym mogą dorównać jedynie najdroższe modele microLED i QLED. Nie mają też problemów z nierównym podświetleniem obrazu, który wynika z konstrukcji diod umieszczonych pod matrycą LED-ów. Poza tym, odznaczają się niższym zużyciem prądu, a także większymi kątami widzenia, wyższymi częstotliwościami odświeżania oraz niewielkim input lagiem.

Obecnie maksymalna wielkość ekranów OLED to około 88 cali, ale najwięcej urządzeń znajdziemy w granicach 55-65 cali. Standardowe LED-y osiągają rozmiary nawet ponad 100 cali. Jeżeli zależy nam na naprawdę dużym ekranie, wydają się one rozsądniejszym wyborem.

Nie można zapomnieć też o wspomnianej już cenie OLED-ów. Jest ona z pewnością dla wielu osób barierą zaporową, której przekroczenie nie wynagradza do końca lepszej jakości obrazu. Tym bardziej, że często jest minimalna lub niezauważalna.

Autor: Michał Kułakowski