Data publikacji:

Czym jest technologia OLED i dlaczego warto mieć telewizor OLED?

Telewizory z technologią OLED cieszą się coraz większym zainteresowaniem osób, które cenią sobie wysoką jakość obrazu. W tym artykule dowiesz się, jak działa ta technologia, a także dlaczego warto wybrać telewizor OLED.
salon z telewizorem

Czym jest technologia OLED?

Pierwsze telewizory z matrycą OLED pojawiły się już w 2007 roku. Pierwsze modele nie były idealne, dlatego do masowej produkcji telewizory trafiły dopiero w 2012 roku. Wyświetlacze OLED charakteryzują się diodami, które nie potrzebują dodatkowego podświetlenia.

W ten sposób każdy pojedynczy piksel funkcjonuje osobno, co otwiera zupełnie nowe możliwości w prezentowaniu obrazu.

Technologia umożliwia producentom tworzenie cienkich telewizorów, a także takich z zakrzywionym wyświetlaczem. W ten sposób, nawet bardzo duży panel zajmuje w pokoju znacznie mniej miejsca.

Sprawdź wymiary telewizorów - oferty, które mogą być dla ciebie odpowiednie.

Jakie korzyści daje posiadanie telewizora z panelem OLED?

Jakość obrazu jest nieporównywalnie lepsza i to argument, który przede wszystkim przemawia za zakupem takiego telewizora. Brak warstwy podświetlającej powoduje, że czernie są głębokie a kontrast praktycznie idealny.

Samo odwzorowanie kolorów w telewizorach OLED jest bardziej naturalne. Miłośnicy dobrego kina na pewno to docenią.

Osoby, które grają na konsoli, powinny sięgnąć po telewizor OLED również z powodu krótkiego czasu reakcji. Matryce OLED są zdecydowanie szybsze od LCD.

Czy telewizory OLED mają wady?

Największą wadą telewizorów OLED jest możliwość ich wypalania. Ta usterka objawia się poprzez wyświetlanie wcześniej oglądanych treści. Czasami może być to pojedynczy element lub kilka obrazów.

Niestety, ale samodzielnie nie da się rozwiązać tego problemu i jedynym sposobem na jego rozwiązanie jest wizyta w serwisie. Na szczęście producenci rozwijają technologię OLED, która z roku na rok staje się coraz bardziej niezawodna.

Ile kosztuje telewizor z ekranem OLED?

Najtańsze telewizory OLED kosztują około 3 tys. złotych. Tego typu modele są droższe od urządzeń wyposażonych w matryce LCD. Za najlepsze telewizory OLED trzeba zapłacić nawet 10-20 tys. złotych. Takie modele dysponują jeszcze wyższą rozdzielczością, a także perfekcyjnymi kolorami.

Polecane telewizory OLED

LG OLED 65C9

To zdecydowanie jeden z najlepszych telewizorów OLED 4K, jaki jest dostępny na rynku. Procesor A9 drugiej generacji oferuje sztuczną inteligencję, która na bieżąco przetwarza obraz i dźwięk.

Doskonała czerń, a także żywe kolory wyróżniają ten model na tle innych. Kinowe wrażenia dodatkowo zapewnia technologia Dolby Vison i Dolby Atmos.

Samsung QE55Q60RA

Budżetowy telewizor OLED zbiera bardzo pozytywne recenzje na Ceneo.pl. Rozmiar 55 cali jest idealny do większości pomieszczeń. Miliard odcieni kolorów jest zasługą technologii Quantum Dot.

W ten sposób obraz jest nasycony kolorami, a czernie bardzo głębokie. Inteligentna optymalizacja obrazu podnosi jakość materiałów w niższej rozdzielczości.

Gracze mogą skorzystać z trybu gry, który dodatkowo wpływa na lepszą jakość rozgrywki. Eleganckie wzornictwo i bardzo dobre wyposażenie to największe zalety tego modelu.

Sony Bravia OLED KD-65AG9

Telewizor firmy Sony ma rozdzielczość 4K i doskonałą matrycę OLED. Procesor obrazu 4K HDR X1 odpowiada za kontrolowanie każdego piksela. Producent chwali się perfekcyjnym kontrastem, którego na próżno szukać w innych modelach.

Nowością jest również technologia Super Bit Mapping HDR, która tworzy obraz bez efektu pasmowania. Wrażenia podczas oglądania są rewelacyjne. Jeśli planujesz stworzyć domowe centrum multimedialne, to warto zainwestować w ten model.