Data publikacji:

MLC vs TLC. Czym się różnią i który wybrać?

Dyski SSD stały się stałym elementem nie tylko domowych komputerów, ale także profesjonalnych stacji roboczych oraz serwerów. Jak w przypadku każdego urządzenia elektronicznego, poszczególne modele napędów różnią się między sobą wydajnością oraz trwałością. Jednym z ich wyznaczników są metody przechowywania danych przez SSD, opowiadamy zatem o pojedynku pomiędzy standardem MLC vs TLC.

mlc vs tlc

Jaki dysk kupić? MLC vs TLC

Od dekady zauważamy coraz dynamiczniejsze odchodzenie posiadaczy pecetów oraz producentów sprzętu komputerowego od tradycyjnych magnetycznych dysków twardych HDD. Zastępują je półprzewodnikowe napędy SSD (ang. Solid State Drive), odznaczające się nie tylko znacznie szybszą pracą oraz transferami danych, ale także odpornością na wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne.

Ten rewolucyjny skok jakościowy jest zasługą braku w ich konstrukcji jakichkolwiek wrażliwych elementów mechanicznych. Przechowywane przez nie informacje nie są bowiem zapisywane na namagnesowanych dyskach, ale w specjalnych kościach pamięci NAND Flash.

Pamięci Flash w dyskach SSD nie działają jednak w ten sposób, co przekłada się na ich żywotność. Stąd też wzięło się zainteresowanie standardami MLC czy TLC, o czym dalej. Zacznijmy jednak od opisu ich podstawowej budowy.

Kości NAND zostały opracowane przez inżynierów japońskiej firmy Toshiba. Ich podstawowym budulcem są komórki, które przyjmują binarną wartość 1 lub 0 wyznaczającą jeden bit danych. I tu przechodzimy do technologii, w jakich mogą działać. Oto one:

  • SLC (Single Level Cell) – komórka pamięci zawiera tylko jeden bit danych,
  • MLC (Multi Level Cell) – komórka zawiera dwa bity danych,
  • TLC (Triple Level Cell) – komórka zawiera trzy bity danych,
  • QLC (Quad Level Cell) – komórka zawiera cztery bity danych,
  • PLC (Penta Level Cell) – komórka zawiera pięć bitów danych.

Im mniej bitów w jednej komórce, tym mniejsze ryzyko powstania błędów zapisu oraz odczytu danych. Obniża to również poziom zużycia energii elektrycznej napędu, a tym samym generowane przez niego ciepło, które może prowadzić z kolei do przyśpieszonego zużycia urządzenia. Z drugiej strony większa gęstość bitów ułatwia produkcję tańszych i pojemniejszych napędów SSD.

TLC vs MLC. Różnice

Teoretycznie najlepszy standard SLC jest spotykany rzadko i używany jest np. w specjalistycznych dyskach dla serwerów. Na rynku znajdziemy przede wszystkim napędy MLC czy TLC. Jak wskazują na to opinie użytkowników oraz specjalistów, różnice pomiędzy oboma standardami nie są na tyle duże, by wpływały drastycznie na decyzję o zakupie jednego albo drugiego typu SSD.

Co więcej, wykorzystanie techniki TLC pozwala dodatkowo obniżyć cenę urządzenia bez dużego spadku jego żywotności i niezawodności. Czynniki te przełożyły się na dominację TLC na rynku. Producenci SSD nie ustają jednak w rozwijaniu nowych pomysłów, wprowadzając np. technologię NAND 3D, która pozwala na warstwowe układania komórek w kościach pamięci, które dodatkowo zwiększa ich pojemność.

Autor: Michał Kułakowski