Młotowiertarki to wielozadaniowe narzędzia służące do cięższych prac budowlano-remontowych. Wykonamy z ich pomocą otwory i bruzdy w betonowych lub ceglanych ścinach oraz szybko skujemy tynk lub kafle. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinniśmy posiadać przy wyborze tego sprzętu, a także ranking polecanych młotowiertarek dostępnych na Ceneo.pl.
Jeżeli zastanawiasz się, jaka młotowiertarka będzie dobrym wyborem do domowego warsztatu, koniecznie sprawdź przygotowany przez nas ranking urządzeń.
Młotowiertarki są niezwykle popularnym urządzeniami, wykorzystywanymi na co dzień w budownictwie. Ich podstawowym zastosowaniem jest wykonywanie dużych i głębokich otworów w powierzchniach, z którymi nie poradzą sobie standardowe wiertarki. Dzięki specjalistycznym wiertłom z łatwością obrobią one beton, kamień oraz cegły.
Dodatkową funkcjonalnością sprzętu jest możliwość wykonywania głębokich bruzd w ścianach, podłogach oraz stropach, przez które przeprowadzamy np. instalację elektryczną lub hydrauliczną. Poza tym z pomocą młotowiertarki z naszego rankingu szybko skujemy tynk lub inną okładzinę ścienną. Błyskawicznie rozbijemy również kafle lub posadzki.
W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na podstawowe możliwości sprzętu. Ważna jest oczywiście maksymalna średnica wiercenia, określająca wielkość używanych wierteł, a tym samym wykonywanych przez nie otworów. Im większe wiertło, tym łatwiejsze będzie też wiercenie w gresie, betonie lub innej twardej powierzchni.
Oczywiście wiele zależy również od jego typu oraz materiału, z którego urządzenie zostało wykonane. Istotny jest też moment obrotowy, który podawany jest zazwyczaj w niutonometrach. Jeżeli wskaźnik ten będzie wysoki, młotowiertarka łatwiej poradzi sobie z najtrwalszymi i najbardziej odpornymi powierzchniami.
Zwróćmy też uwagę na typ udaru urządzenia, a więc systemu do wytwarzania rytmicznych uderzeń wiertła. Jaka młotowiertarka będzie w tym wypadku najlepsza? Najczęściej spotykane modele będą miały udar pneumatyczny, bardziej skuteczny od systemu mechanicznego, który znajdziemy w zwykłych wiertarkach. Jeżeli chcemy kuć w ścianach, powinniśmy wybrać sprzęt umożliwiający wytwarzanie uderzeń bez obrotu wiertła (udar bez obrotów).
W pracy znaczenie może mieć też sposób zasilania sprzętu. Większość młotowiertarek czerpie energię bezpośrednio z sieci elektrycznej, ale w sprzedaży znajdziemy również modele wyposażone w akumulatory. Wytrzymałość baterii zależy od jej typu, a także obciążenia narządza. Przy pracy z najbardziej wymagającymi i wytrzymałymi powierzchniami zużyje się szybciej niż przy kuciu w lekkich cegłach.
Nie powinniśmy pomijać przy tym kwestii dodatkowego wyposażenie i akcesoriów sprzedawanych wraz z narzędziem, takich jak dodatkowe wiertła, głębokościomierze, przedłużacze, wymienne uchwyty, przedłużacze itd.
Wysokiej jakości młotowiertaka otwierająca ranking, którą kupimy za niecałe 900 złotych. Urządzenie posiada dwa tryby pracy: standardowe wiercenie oraz wiercenie z udarem. Jego zaletą jest względnie niska waga i kompaktowa budowa, a także system redukcji wibracji, który docenią osoby spędzające codziennie dużo czasu z narzędziem.
Sprzęt podsiada specjalną diodę LED rzucającą światło na obszar roboczy, która przyda się po zmroku lub w miejscach o ograniczonej widoczności. Maksymalna średnica wiercenia sprzętu to 10 mm (stal), 13 mm (drewno) i 14 mm (beton).
Jaka młotowiertarka do domu? Wielofunkcyjny model o mocy 700 W w cenie około 400 złotych pozwala na dłutowanie, wiercenie oraz wiercenie udarowe, przy płynnej regulacji prędkości obrotowej. Mechanizm pneumatyczny zapewnia maksymalne parametry pracy przy ograniczonym obciążeniu.
Narzędzie cechuje się dużą wytrzymałością ze względu na wykorzystanie materiałów uszczelniających najważniejsze elementy jego mechanizmu. Maksymalna średnica wiercenia sprzętu to 13 mm (stal), 30 mm (drewno), 26 mm (beton) i 50 mm (wiertło koronowe).
Dobra młotowiertarka znanej wszystkim firmy Bosch, która dostępna jest w cenie około 700 złotych. Urządzenie o mocy 800 W pozwala na wiercenie oraz podkuwania. Dodatkowy wymienny uchwyt wiertarski umożliwia z kolei wiercenie w drewnie i metalu dedykowanym do tego celu osprzętem.
Maksymalna średnica wiercenia sprzętu to 13 mm (stal), 30 mm (drewno), 26 mm (beton) i 68 mm (wiertło koronowe). Bosch GBH 2-26 DFR sprzedawany jest w zestawie z walizką.
Następny model w rankingu młotowiertarek to profesjonalny produkt, którą kupimy za ponad 2000 złotych. Wysoka cena urządzenia wynika po części z używanego przez nią dużego litowego akumulatora, potrafiącego zachować pełną sprawność w temperaturze do -20 stopni Celsjusza, a także bezszczotkowego silnika.
Narzędzie pracuje w czterech trybach – młotowiertarka, tylko młotek, tylko obrót i Variolock. Maksymalna średnica wiercenia sprzętu to 13 mm (stal), 39 mm (drewno), 26 mm (beton) i 65 mm (wiertło koronowe).
Dewalt D25144Kp, dostępny w cenie nieco ponad 800 złotych, to wielofunkcyjna młotowiertarka o mocy 900 W, która sprzedawana jest z pełnym osprzętem i akcesoriami. Znajdziemy wśród nich między innymi walizkę oraz duży zestaw różnych wierteł. Narzędzie przeznaczone jest zarówno do wykonywania otworów, jak i kucia ścian lub podłóg.
Maksymalna średnica wiercenia sprzętu to 13 mm (stal), 30 mm (drewno), 28 mm (beton) i 65 mm (wiertło koronowe). Sprzęgło bezpieczeństwa zapobiega odbiciom oraz konsekwencjom zakleszczenia wiertła w materiale. Ulepszony system uszczelnienia chroni przed przenikaniem pyłu do wnętrza mechanizmu, zapewniając długą żywotność urządzenia. Jeżeli się zastanawiasz, jaką młotowiertarkę wybrać, zwróć uwagę na ten model.
Wielofunkcyjna młotowiertarka z szóstego miejsca rankingu o mocy 800 W z opcją wiercenia oraz podkuwania, która wzbogacona jest o prętowy uchwyt boczny. Sprzedawane za blisko 600 złotych urządzenie zasilane jest z sieci i możemy je schować w dołączonej do zestawu solidnej walizce transportowej. Maksymalna średnica wiercenia sprzętu to 13 mm (stal), 32 mm (drewno), 26 mm (beton).
Wszechstronna młotowiertarka 800 W, którą kupimy już za około 500 złotych. Wyposażona została w funkcję wiercenia, wiercenia z udarem oraz podkuwania. Sprzęt charakteryzuje się prędkością 1100 obrotów na minutę i maksymalną częstotliwością udaru 4300 uderzeń na minutę. W zestawie z młotowiertarką znajduje się wygodna walizka do przechowywania urządzenia, funkcjonalna rękojeść boczna oraz głębokościomierz.
Wszechstronna młotowiertarka zamykająca ranking o dużej mocy wynoszącej 1100 W i w cenie około 900 złotych. Sprzęt pracuje w czterech trybach: wiercenie (na dwóch biegach), wiercenie z udarem oraz podkuwanie.
Produkt charakteryzuje się dodatkową funkcją w postaci dwóch biegów w funkcji wiercenia oraz możliwością regulacji prędkości obrotowej za pomocą sprzężonego z elektroniką pokrętła. Maksymalna średnica wiercenia sprzętu to 13 mm (stal), 35 mm (drewno), 26 mm (beton).