Data publikacji:

Ranking najlepszych młotowiertarek

Młotowiertarki to wielozadaniowe narzędzia służące do cięższych prac budowlano-remontowych. Z ich pomocą wykonamy otwory i bruzdy w betonowych lub ceglanych ścianach oraz szybko skujemy tynk lub kafle. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które będą potrzebne przy wyborze tego sprzętu, a także ranking polecanych młotowiertarek dostępnych na Ceneo.pl.

Dlaczego warto kupić dobrą młotowiertarkę z rankingu?

Młotowiertarki są niezwykle popularnymi urządzeniami, wykorzystywanymi na co dzień w budownictwie. Ich podstawowym zastosowaniem jest wykonywanie dużych i głębokich otworów w powierzchniach, z którymi nie poradzą sobie standardowe wiertarki. Dzięki specjalistycznym wiertłom z łatwością obrobią one beton, kamień oraz cegły.
Dodatkową funkcjonalnością sprzętu jest możliwość wykonywania głębokich bruzd w ścianach, podłogach i stropach, przez które przeprowadzamy np. instalację elektryczną lub hydrauliczną. Poza tym z pomocą młotowiertarki z naszego rankingu szybko skujemy tynk lub inną okładzinę ścienną. Błyskawicznie rozbijemy również kafle lub posadzki.

Jaką młotowiertarkę kupić?

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na podstawowe możliwości sprzętu. Ważna jest oczywiście maksymalna średnica wiercenia, określająca wielkość używanych wierteł, a tym samym wykonywanych przez nie otworów. Im większe wiertło, tym łatwiejsze będzie też wiercenie w gresie, betonie lub w innej twardej powierzchni. 
Oczywiście wiele zależy również od jego typu oraz materiału, z którego urządzenie zostało wykonane. Istotny jest też moment obrotowy, który podawany jest zazwyczaj w niutonometrach (Nm). Jeżeli wskaźnik ten będzie wysoki, młotowiertarka łatwiej poradzi sobie z najtrwalszymi i najbardziej odpornymi powierzchniami.
Zwróćmy też uwagę na typ udaru urządzenia, a więc systemu do wytwarzania rytmicznych uderzeń wiertła. Jaka młotowiertarka będzie w tym wypadku najlepsza? Najczęściej spotykane modele będą miały udar pneumatyczny, bardziej skuteczny od systemu mechanicznego, który znajdziemy w zwykłych wiertarkach. Jeżeli chcemy kuć w ścianach, powinniśmy wybrać sprzęt umożliwiający wytwarzanie uderzeń bez obrotu wiertła (udar bez obrotów). Udar w młotowiertarkach różni się też swoją energią, która standardowo podawana jest w dżulach (J). W przeciętnych modelach energia udaru nie będzie wyższa niż kilka dżuli, jednak sprzęcie klasy pro wartość ta zamyka się już w przedziale od 10 J do nawet 15 J lub wyższym.
Na skuteczność pracy młotowiertarki wpływa także w dużym stopniu jej moc. Do nieskomplikowanych prac remontowo-budowlanych w zupełności wystarczą modele o mocy od 600 W do 900 W, natomiast narzędzia o mocy powyżej 1000 W stosowane są przede wszystkim przez profesjonalistów wykonujących zaawansowane zadania. 
W codziennej pracy z młotowiertarką duże znacznie ma również sposób, w jaki jest zasilana. Sprzęt możemy pod tym względem podzielić na dwie grupy – zasilane za pomocą gniazdka sieciowego 230 V albo przy pomocy akumulatora litowo-jonowego. Na długość pracy tego drugiego wpływa w dużej mierze obciążenie narzędzia, a więc rodzaj powierzchni, jaką poddajemy obróbce. Szybciej zużyje się więc przy wierceniu w betonie niż w starych cegłach. Weźmy pod uwagę to, że większość liczących się producentów elektronarzędzi stosuje uniwersalne baterie kompatybilne z innymi produktami marki, co znacząco ułatwia życie i pozwala zaoszczędzić na kupnie akumulatorów. 
Nie bez znaczenia pozostaje także dodatkowe wyposażenie sprzedawane wraz z urządzeniem. Wśród nich wymienić możemy między innymi zestawy wierteł, akumulatory, głębokościomierze, przedłużacze lub wymienne uchwyty, a także latarki LED. Niezwykle przydatna będzie też walizka na narzędzia i akcesoria.

Ranking popularnych młotowiertarek

Bosch GBH 180-LI Professional 

Wydajna młotowiertarka akumulatorowa dla wymagających użytkowników. Sprzęt ma 3 tryby pracy, moc udaru wynosi tutaj 2 J, a częstotliwość to 5100 obrotów na minutę. Maksymalna średnica odwiertów w betonie to 20 mm. Urządzenie korzysta z bardzo wydajnego i bezawaryjnego silnika bezszczotkowego. Miejsce pracy oświetli nam dodatkowo wbudowana latarka LED. W zestawie otrzymuje 2 różne akumulatory, ogranicznik głębokości, dodatkową rękojeść, szybką ładowarkę oraz solidną walizkę z tworzywa sztucznego. Waga modelu bez akumulatora to 2,3 kg.
Najważniejsze informacje:
  • Zasilanie: akumulatorowe 18 V, pojemność baterii: do 4 Ah
  • Energia udaru: 2 J
  • Celma Professional PRWg 26GEO 

    Wytrzymała młotowiertarka udarowa przeznaczona zarówno dla profesjonalistów, jak i majsterkowiczów amatorów. Sprzęt radzi sobie bez problemu z wierceniem, dłutowaniem oraz kuciem, przydaje się więc w wielu różnych sytuacjach. Dzięki energii udaru wynoszącej 3 J niestraszny jest mu beton, kamień i cegły. Przydatna jest tu też wysoka częstotliwość 4600 uderzeń na minutę. Producent wyposażył narzędzie w funkcję płynnego ustawiania położenia dłuta i ogranicznik głębokości wiercenia. W zestawie otrzymamy walizkę do przechowywania, dodatkową rękojeść, osłonę przeciwpyłową i zderzak. Waga urządzenia to 3,5 kg.
    Najważniejsze informacje:
  • Zasilanie: sieciowe 230 V
  • Moc znamionowa: 850 W
  • Energia udaru: 3 J
  • Makita HR2470 

    Wielozadaniowa młotowiertarka japońskiej marki Makita zasilana sieciowo i wyposażona w silnik o mocy 780 W. Pneumatyczny mechanizm gwarantuje energię udaru na poziomie 2,7 J. Atutem modelu jest bezstopniowa regulacja prędkości, ułatwiająca precyzyjną pracę, ogranicznik głębokości wwiertów i ergonomiczny uchwyt. Maksymalna średnica wykonywanych odwiertów w betonie to 24 mm. Urządzenie oferuje w sumie 4 tryby pracy, sprzęgło przeciążeniowe chroni silnik przed uszkodzeniem, podobnie jak awaryjna blokada obrotów i udaru. Waga narzędzia to 2,9 kg.
    Najważniejsze informacje:
  • Zasilanie: sieciowe 230 V
  • Moc znamionowa: 780 W
  • Energia udaru: 2,7 J
  • DeWalt D25133K 

    Udarowa młotowiertarka sieciowa o mocy znamionowej 800 W, przeznaczona do wiercenia i dłutowania. Modele charakteryzuje się energią udaru na poziomie 2,6 J oraz wysoką maksymalną częstotliwością wynoszącą 5500 uderzeń na minutę. Producent wyposażył narzędzie w sprzęgło bezpieczeństwa, precyzyjną regulację sterowania prędkością obrotową, ogranicznik głębokości oraz ergonomiczną rękojeść. W zestawie znajdziemy odporną na uszkodzenie walizkę. Waga młotowiertarki to 2,6 kg.
    Najważniejsze informacje:
  • Zasilanie: sieciowe 230 V
  • Moc znamionowa: 780 W
  • Energia udaru: 2,6 J
  • Milwaukee PH 26 TX

    Dobra młotowiertarka sieciowa z silnikiem o mocy 800 W, energią udaru na poziomie 2,4 J oraz częstotliwością 4500 uderzeń na minutę. Sprzęt wyposażony jest w sprzęgło bezpieczeństwa przydające się w sytuacji zakleszczenia się wiertła, oferuje przy tym zoptymalizowane wiercenie w zakresie od 6 mm do 16 mm. W zestawie otrzymujemy walizkę do przechowywania.
    Najważniejsze informacje:
  • Zasilanie: sieciowe 230 V
  • Moc znamionowa: 800 W
  • Energia udaru: 2,4 J
  • Makita DHR171Z

    Młotowiertarka akumulatorowa marki Makita, która oferuje 2 tryby pracy oraz korzysta z bezszczotkowego silnika. Energia udaru wynosi tutaj 1,2 J, a jego częstotliwość to maksymalnie 4800 uderzeń na minutę. Maksymalna średnica odwiertów w betonie wynosi 17 mm. Urządzenie sprzedawane jest bez walizki oraz akumulatora. 
    Najważniejsze informacje:
  • Zasilanie: akumulatorowe 18 V, pojemność baterii: do 6 Ah
  • Energia udaru: 1,2 J
  • Milwaukee M18 BLHX-0X 

    Wydajna młotowiertarka akumulatorowa z 4 trybami pracy. Mocny silnik bezszczotkowy gwarantuje energię udaru na poziomie 2,3 J. O komfort użytkownika dba antywibracyjny uchwyt boczny, ponadto urządzenie jest kompatybilne z odsysaczem pyłu. Sprzęt współpracuje ze wszystkimi typami akumulatorów z linii Milwaukee M18, a jego waga wynosi 2,8 kg. W zestawie otrzymujemy walizkę do przechowywania.
    Najważniejsze informacje:
  • Zasilanie: akumulatorowe 18 V
  • Energia udaru: 2,3 J
  • Bosch GBH 240 Professional 

    Sieciowa młotowiertarka marki Bosch z silnikiem o mocy znamionowej 790 W. Bezszczotkowy silnik pozwala osiągnąć energię udaru na poziomie 2,7 J oraz prędkość 4200 obrotów na minutę. Narzędzie sprzedawane jest wraz z walizką do przechowywania, ogranicznikiem głębokości odwiertów oraz dodatkową rękojeścią. 
    Najważniejsze informacje:
  • Zasilanie: sieciowe 230 V
  • Moc znamionowa: 790 W
  • Energia udaru: 2,7 J
  • DeWalt DCH273NT 

    Młotowiertarka akumulatorowa z baterią o pojemności 5 Ah i wyposażona w wydajny silnik bezszczotkowy z obniżonym poziomem wibracji oraz 3 trybami pracy. Sprzęt zaprojektowany został z myślą o wierceniu w betonie z udarem, a także w materiałach takich jak drewno, ceramika i metal, jak również do skuwania tynku. Jest w stanie wykonywać otwory o średnicy od 4 mm do 24 mm. W zestawie otrzymujemy też wytrzymałą plastikową walizkę do przechowywania. 
    Najważniejsze informacje:
  • Zasilanie: akumulatorowe 18 V, pojemność baterii: do 5 Ah
  • Energia udaru: 2,1 J
  • Makita DHR242Z 

    Bezprzewodowa udarowa młotowiertarka marki Makita przeznaczona do wiercenia i kucia z bezszczotkowym silnikiem. Sprzęt współpracuje z różnymi modelami akumulatorów o pojemności od 1,5 Ah do 6 Ah (w zestawie nie otrzymujemy baterii). W urządzeniu można również zamontować system odsysania pyłu. Atutem modelu jest kompaktowa i wzmocniona konstrukcja, zapewniająca stabilność podczas pracy oraz wysoką odporność na zanieczyszczenia i wilgoć. 
    Najważniejsze informacje:
  • Zasilanie: akumulatorowe 18 V, pojemność baterii: do 6 Ah
  • Energia udaru: 2 J
  • Zdjęcie: Envato Elements