Remont łazienki, kuchni lub trasu bardzo często wiąże się z potrzebą wiercenia w gresie. Bez względu na to, czy są to kafle podłogowe lub płytki naścienne, wiele osób boi się, że względnie delikatny materiał ulegnie szybkiemu zniszczeniu przy kontakcie z wiertłem. Jeżeli będzie jednak stosować się do kilku prostych porad oraz skorzystamy z odpowiedniego sprzętu, wykonanie otworów w gresie nie sprawi żadnych problemów. Sprawdź, czym i jak wiercić w gresie.
Gres to niezwykle popularny materiał używany do zabezpieczenia powierzchni ścian i podłóg w kuchniach, łazienkach oraz pomieszczeniach gospodarczych. Stosuje się go również z powodzeniem na zewnątrz budynków np. na tarasach, balkonach lub basenach. Podczas remontów często zachodzi potrzeba wiercenia otworów w gresie. Nawet proste zawieszenie nowego lustra i wieszaka będzie wiązało się z użyciem wiertła.
Wiele osób boi się, że operacja ta może doprowadzić do pęknięcia kafla, a tym samym jego całkowitej wymiany, która często może okazać się niemożliwa. Przy zachowaniu odpowiednich zabezpieczeń oraz dobrze dobrych narzędzi, wiercenie w gresie nie powinno jednak sprawić żadnych większych problemów nawet kompletnemu amatorowi.
Przeczytaj również, jaką wiertarkę udarową kupić.
Do wiercenia w gresie nie musimy kupować żadnych specjalistycznych narzędzi, wystarczy nam do tego standardowa wiertarka. Jeżeli chodzi o wiertła, najlepiej używać tych, które przeznaczone są do szkła lub glazury. W przypadku twardego gresu wybieramy wiertła posiadające specjalne diamentowe końcówki. Jeżeli nie zależy nam na estetyce otworu, ponieważ będzie on np. całkowicie zasłonięty, równie dobrze możemy użyć zwykłych wierteł wielozadaniowych.
Średnica oraz długość wiertła zależy oczywiście od grubości kafla, a także głębokości, na jaką musimy wwiercić się w ścianę. W niektórych przypadkach po przebiciu się przez gres zmuszeni będziemy do wymiany jego końcówki. Warto więc zawczasu upewnić się, z czego wykonana jest ściana lub podłoga ukryta pod kaflami.
Jak wiercić w gresie? Otwory możemy wykonywać metodą mokrą lub suchą.
W przypadku tej pierwszej wiertło oraz powierzchnia, na której pracujemy, są chłodzone za pomocą wody oraz oleju. Wiążę się to nie tylko z zastosowaniem mechanicznego dozownika wody lub ręcznego polewania wierconego miejsca, ale także z użyciem specjalistycznego wiertła, przez które w trakcie pracy wypływa olej chłodzący jego szybko nagrzewającą się końcówkę. Metoda ta sprawdzi się w przypadku grubych kafli wykonanych z bardziej wytrzymałych materiałów, a także wtedy, gdy chcemy uniknąć zbędnego kurzu i pyłu.
W przypadku metody suchej wiercimy w gresie w taki sam sposób jak w zwykłej ścianie. Decydując się na ten proces, będziemy musieli pogodzić się z pojawieniem się dużej ilości pyłu i kurzu. Jeżeli wykonujemy dużo otworów niezbędne może okazać się użycie masek ochronnych i okularów. Wiertła będą się również szybko nagrzewać, trzeba więc robić przerwy w pracy, by pozwolić im się schłodzić.
Przeczytaj również: Wiertarka stołowa: jaką wybrać?
Do powiększenia wykonanego otworu możemy użyć końcówki szlifującej, stopniowo i delikatnie okrężnymi ruchami rozszerzając jego średnicę. W sklepach znajdziemy również otwornice o różnych wielkościach, które od razu pozwolą nam na wywiercenia miejsca na np. kontakt lub puszkę elektryczną.
Autor: Michał Kułakowski