Data modyfikacji:

Wiertarka stołowa: jaką wybrać?

Wiertarka stołowa jest jednym z podstawowych elementów warsztatu każdego majsterkowicza. Choć można ją zastąpić wiertarką ręczną, ma niezaprzeczalne zalety, które umilą ci pracę. Jaką wiertarkę stołową do domowego warsztatu wybrać? Podpowiadamy, jakie parametry mają znaczenie.

wiertarka stołowa

Kiedy warto wybrać wiertarkę stołową?

Z wiertarek stołowych korzystają głównie profesjonaliści, np. ślusarze lub stolarze. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się ona w domowym warsztacie. Zaletą wiertarek stołowych jest możliwość uzyskania precyzyjnych i jednakowych nawiertów pod kątem prostym. To szczególnie ważne w przypadku obrabiania drogich lub cennych materiałów, gdzie nie ma miejsca na pomyłki lub drżenie rąk. Znacznie łatwiej skontrolujesz też głębokość cięcia.

Precyzja to jednak nie jedyna zaleta wiertarki stołowej. Docenisz cichą pracę urządzenia, a także wygodę użytkowania. Stabilna wiertarka kolumnowa z regulowanym pulpitem roboczym nie wymaga użycia dużej siły. Wystarczy przymocować obrabiany element zaciskiem do pulpitu i opuścić głowicę obrotowym uchwytem. To bardziej komfortowe niż utrzymywanie pod kątem prostym wiertarki ręcznej.

Sprawdź również, jaka wiertarka udarowa będzie najlepsza.

Wiertarka stołowa: jaką wybrać? Ważne parametry

Moc wiertarki stołowej

Im mocniejsza wiertarka, tym większe otwory wykonasz. Dotyczy to głównie wiercenia w metalu, ale ma znaczenie również podczas pracy z twardym drewnem i dużymi otwornicami. W przypadku wiertarek stołowych do domowego użytku najczęściej spotkasz się z modelami o mocy ok. 450-800 W.

Średnica obsługiwanych wierteł

Parametr ten informuje, jakiego rozmiaru wiertła obsługiwane są przez uchwyt wiertarski. Do obsługi najgrubszych wierteł niezbędna jest jednak wysoka moc wiertarki. Standardowe wartości to ok. 4-20 mm.

Prędkość obrotowa

Płynna lub skokowa regulacja prędkości pozwoli dobrać obroty do obrabianego materiału. Niektórych tworzyw lub metali nie wolno przegrzać. Maksymalna prędkość obrotowa wiertarki stołowej powinna wynosić ok. 2500-2900 obr./min.

Wielkość detalu

Wybierając wiertarkę stołową, zwróć uwagę nie tylko na maksymalną wysokość, czyli odległość od najniżej obniżonego pulpitu do uchwytu wiertarskiego. Równie ważna jest przestrzeń między osią wiercenia a prowadnicą (kolumną). Duża odległość umożliwi ci wiercenie w szerokich elementach, ale może negatywnie wpłynąć na precyzję wiertarki (luzy na prowadnicy).

Uchwyt do wierteł

Jaki uchwyt do wiertarki stołowej wybrać? Najwygodniejszy będzie uchwyt samozaciskowy, który do zamocowania wiertła nie wymaga użycia kluczyka.

Laserowy wskaźnik wiercenia

Jeśli nie chcesz za każdym razem przykładać wiertła, by wyznaczyć planowe miejsce wiercenia, kup wiertarkę z laserowym wskaźnikiem. To naprawdę przyspiesza i ułatwia pracę.

Możliwość wiercenia pod kątem

W podstawowych wersjach za wiercenie pod skosem odpowiada regulowany pulpit. Jeśli jednak zamierzasz wiercić w dużych i nieporęcznych elementach, lepiej sprawdzi się regulacja kąta kolumny wiertarki.

Wiertarka stołowa: jaką wybrać i ile to kosztuje?

Najniższa kwota, którą musisz wydać na użyteczną wiertarkę stołową, to ok. 300 zł. W tej cenie otrzymasz podstawowy model o niedużej mocy (ok. 300-400 W), który wystarczy do prostych i niewymagających prac.

Popularnym modelem jest wiertarka stołowa Dedra DED7707 o mocy 350 W. Niestety taka wiertarka nie poradzi sobie z twardym metalem i ma ograniczony czas działania (najczęściej kilkanaście minut). Dodatkowo może mieć spore luzy na prowadnicy, co utrudni wykonanie precyzyjnych otworów.

Rozsądniejszym budżetem wstępnym jest więc ok. 500 zł (Dedra DED7710, Einhell TC-BD 350, Scheppach 5906810901), a najciekawsze wiertarki stołowe do domowego warsztatu kupisz za ok. 1000 zł (Bosch PBD 40, Tryton TWS500, Bass Polska 5282).

Jeżeli szukasz dobrej wkrętarki, kliknij tutaj i sprawdź nasz ranking.

Uchwyt do wiertarki ręcznej

Jeżeli zamierzasz korzystać z wiertarki stołowej sporadycznie, zakup całego urządzenia nie zawsze ma sens. Wystarczającą precyzję uzyskasz za pomocą zwykłej, ręcznej wiertarki. Niewielki statyw nadaje się jedynie do małych elementów, ale w większości prac domowych będzie zadowalający. Koszt stojaka do wiertarki ręcznej to ok. 60-100 zł.

Autor: Szymon Sonik