Data modyfikacji:

Jaka wkrętarka: ranking

Wkrętarka to nieodłączny element wyposażenia domowego warsztatu oraz niezbędny sprzęt w ekwipunku fachowców od remontów czy budowy. Pozwala przyspieszyć pace i zwiększyć ich precyzję. Jaką wkrętarkę wybrać? Jakie urządzenie sprawdzi się podczas profesjonalnych prac, a jaka wkrętaka do domu będzie najlepsza? Zobacz ranking wkrętarek i przekonaj się, na jaki sprzęt postawić.
jaka wkrętarka ranking

Ranking najpopularniejszych wkrętarek na Ceneo.pl

Jakie zastosowania ma wkrętarka?

Wkrętarki znajdują zastosowanie podczas domowego majsterkowania oraz w trakcie profesjonalnych prac remontowych. Sprzęt pozwala na wygodne skręcanie mebli, dokręcanie śrub czy wkrętów, a przy zastosowaniu urządzeń o większej mocny, możliwe jest nawet efektywne wiercenie w niezbyt twardych podłożach. Co więcej, jeśli zaopatrzysz się w dodatkowe akcesoria do wkrętarek, urządzenie może posłużyć ci np. podczas szlifowania, czyszczenia i wymiany fug czy przycinania niektórych materiałów.

Jaką wkrętarkę wybrać?

Zasadniczo urządzenia dostępne w sprzedaży możemy podzielić na wkrętarki zasilane akumulatorowo, sieciowo oraz na wiertarko-wkrętarki.

Wkrętarka akumulatorowa

Zalety

 • Sprzęt jest mobilny, ponieważ przewód zasilający nie ogranicza swobody ruchów podczas pracy.
 • Wkrętarki akumulatorowe są niewielkie i poręczne, dlatego można nimi łatwo operować nawet w trudno  dostępnych miejscach.
 • Krótki czas ładowania akumulatora, zwłaszcza w przypadku wkrętarek wyposażonych w baterie litowo-jonowe

Wady
 • Ograniczony czas działania – w przypadku sprzętu zasilanego akumulatorowo,  niezbędne są przerwy na ładowanie i wymianę baterii.
 • Wkrętarki akumulatorowe mają mniejszą moc i prędkość obrotową, co przekłada się na gorszą efektywność pracy.
Kiedy przyda się wkrętarka akumulatorowa? To dobre rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, jaka wkrętarka do domu będzie najlepsza. Będzie służyć efektywnie podczas niezbyt zaawansowanych prac wykończeniowych czy remontowych.


Przeczytaj także: Jaka wiertarka udarowa?


Wkrętarka sieciowa

Zalety

 • Możliwość nieprzerwanej pracy – w tym przypadku nie trzeba odrywać się od pracy, aby naładować baterie sprzętu.
 • Wkrętarka sieciowa może zastąpić wiertarkę – urządzenia tego typu mają na tyle dużą moc, że za ich pomocą można wywiercić otwory w stosunkowo miękkich podłożach. W rezultacie zakup wkrętarki sieciowej może sprawić, że nie będzie konieczności uzupełniania domowego warsztatu o kolejne urządzenie.
 • Wkrętarki sieciowe są lekkie – brak podłączonego akumulatora sprawia, że sprzęt zasilany sieciowo jest lżejszy, niż zasilany baterią.
Wady

 • Wkrętarki sieciowe są mniej mobilne od swoich akumulatorowych odpowiedników. Zasięg pracy ogranicza długość przewodu oraz dostęp do gniazda elektrycznego.
Kiedy przyda się wkrętarka sieciowa? Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać możliwości sprzętu i często pracujesz w domowym warsztacie lub samodzielnie chcesz przeprowadzić część prac remontowych.

Wiertarko-wkrętarka

Pod tą nazwą kryją się urządzenia, które łączą w sobie funkcje wiertarek i wkrętarek. Najczęściej są to poręczne elektronarzędzia zasilane akumulatorowo, za pomocą których szybko i sprawnie skręcisz meble, przykręcisz śruby oraz wywiercisz otwory w drewnie, metalu czy tworzywach sztucznych. 

Natomiast bardziej zaawansowany sprzęt, to wiertarko-wkrętarki zasilane sieciowo, które najczęściej są wyposażone w funkcję udaru mechanicznego. Dzięki temu możliwe są bardziej zaawansowane prace, czyli wiercenie otworów również w twardszych podłożach, jak beton czy cegła. Wiertarko-wkrętarki charakteryzują się wyższym napięciem.

Kiedy przyda się wiertarko-wkrętarka? To dobre rozwiązanie, jeśli masz przed sobą szeroko zakrojone prace remontowe.

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jeśli zastanawiasz się, jaka wkrętarka będzie najlepsza, musisz zwrócić uwagę jeszcze na kilka dodatkowych parametrów.

Rodzaj akumulatora

Najpopularniejszym rodzajem akumulatorów montowanych w urządzeniach tego typu są modele litowo-jonowe. Zapewniają dość długi czas pracy i szybkie ładowanie. Niestety trzeba zachować szczególną ostrożność i nie rozładowywać baterii całkowicie, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na jej żywotność.

W sprzedaży znajdziesz też już dość przestarzałe akumulatory niklowo-kadmowe oraz nowocześniejsze niklowo-metalowo-wodorowe, jednak zdecydowanie najlepiej jest sięgnąć po sprzęt wyposażony w baterię litowo-jonową.

Moment obrotowy

Za pomocą tej wartości dowiesz się, jak efektywnie pracować będzie urządzenie. Moment obrotowy informuje, jak szybko wkręcisz śrubę lub wkręt. Im wartość jest wyższa, tym osiągi sprzętu są lepsze.

Czas pracy

Parametr ten dotyczy sprzętu akumulatorowego i wyrażany jest w miliamperogodzinach.

Liczba biegów

Zmiana biegu pozwala na dostosowanie szybkości pracy urządzenia do swoich potrzeb.

Waga

Przed zakupem wkrętarki warto zweryfikować, ile sprzęt waży. To szczególnie istotne w przypadku urządzeń akumulatorowych, gdzie podłączona bateria znacznie zwiększa ciężar wkrętarki.
Poszukując wkrętarki dla siebie, należy rozważyć, jak często korzystać będziesz ze sprzętu oraz, czy będzie ci on służyć jedynie do hobbystycznych, czy okazjonalnych prac, czy może stanie się on nieodłącznym elementem wyposażenia warsztatu.

Jeśli wkrętarka będzie wykorzystywana jedynie w trakcie skręcania mebli czy dokręcania śrub, podstawowy sprzęt akumulatorowy w niewielkim budżecie powinien w zupełności wystarczyć.

Natomiast jeśli szukasz solidnego wsparcia w trakcie remontu, gdzie będzie się działo naprawdę wiele, warto sięgnąć po wiertarko-wkrętarkę z udarem, która zapewni najbardziej wszechstronne zastosowanie.

Musisz jednak wiedzieć, że zakup solidnego sprzętu tego typu wiązać się będzie ze znacznie większym wydatkiem.


Przeczytaj także:

 1. Jaka wyrzynarka jest najlepsza?
 2. Wybieramy najlepszą wiertarkę i wkrętarkę do prac domowych
 3. Elektronarzędzia do pracy przy drewnie