Data modyfikacji:

Szlifierka kątowa akumulatorowa: ranking

Jednym z najpopularniejszych mobilnych elektronarzędzi, oprócz wkrętarki, jest szlifierka kątowa akumulatorowa. Ranking urządzeń obejmuje najbardziej popularne modele ekonomiczne oraz nieco droższe, przeznaczone do pracy z większym obciążeniem. Podstawowe parametry, na które należy zwrócić uwagę, to średnica tarczy – najpopularniejsza to 125 mm, oraz liczba obrotów na minutę i moc – zwykle między 7 a 11 tys. obr./min i moc do 1000 W. Akumulator umożliwia pracę przez ok. 20 do 30 minut, więc warto mieć przynajmniej dwa. Przy czym niekoniecznie większa liczba obrotów oznacza większą wydajność. Bardzo ważną rolę odgrywa też łączna masa urządzenia oraz ergonomia i bezpieczeństwo – np. miękki start, hamulec przy zakleszczeniu tarczy, wyłączanie przy upuszczeniu oraz beznarzędziowa regulacja osłony.

szlifierka kątowa

Szlifierka kątowa akumulatorowa – wady i zalety

Dostępne na rynku szlifierki zasilane akumulatorem oferują parametry bliskie modelom sieciowym. Urządzenia akumulatorowe zaczynają się od ok. 200 zł za najtańsze marki do amatorskiego użytku okazjonalnego. Za kwotę 400-600 zł możemy już nabyć sprzęt renomowanych producentów, lepiej wykonany i wyposażony. W okolicach 1000 zł zaczynają się modele profesjonalne, o większej mocy, przeznaczone do długotrwałej pracy pod dużym obciążeniem.

Celowo pomijamy szlifierki kątowe akumulatorowe w naszym rankingu będące niemarkowymi produktami w cenie poniżej 100 zł, gdyż nie tylko nie oferują zadowalającej trwałości, ale nie posiadają większości systemów bezpieczeństwa.

Modele akumulatorowe zwykle są nieco droższe w stosunku do porównywalnych odpowiedników sieciowych. Największą ich zaletą jest oczywiście mobilność i możliwość używania w dowolnym miejscu oraz brak przeszkadzającego kabla. Wadą jest konieczność zakupu i posiadania kilku naładowanych akumulatorów, jeśli zamierzamy wykonać więcej pracy w miejscu bez dostępu do sieci.

W rzeczywistości konieczność ładowania nie jest aż tak odczuwalnym problemem. Zestaw dwóch akumulatorów wystarcza nawet na godzinę pracy, tymczasem jeśli zamierzamy pracować bez przerwy przez wiele godzin, to nawet w przypadku urządzenia sieciowego trzeba zainwestować w dużo droższy sprzęt profesjonalny. Do zastosowań okazjonalnych szlifierka kątowa akumulatorowa z rankingu będzie wystarczająca.

Urządzenia są zwykle sprzedawane bez akumulatora, gdyż większość producentów oferuje system zasilania jednym rodzajem akumulatorów wielu różnych urządzeń tej samej marki, np. Bosch Pro-core, Ryobi One+ itd. Tak więc do ceny samej szlifierki trzeba doliczyć koszt baterii i ładowarki. Na rynku są także dostępne zamienniki. Kupując akumulatory, należy zwrócić uwagę na pojemność, np. 2, 3, 5 lub nawet 8 Ah, a także napięcie, gdyż spotykane są różne typy urządzeń, np. 18 V, 20 V.

Do jakich prac można używać szlifierki kątowej akumulatorowej z rankingu?

Szlifierka kątowa ułatwia pracę w warsztacie i na budowie. Za jej pomocą można ciąć lub szlifować profile stalowe, beton i pręty zbrojeniowe, glazurę, rury miedziane, a nawet tworzywa sztuczne i drewno oraz ich połączenia. Do każdego materiału oraz sposobu obróbki należy używać przewidzianej do niego tarczy, np. korundowej do stali czy diamentowej do płytek.

Niedopuszczalne jest szlifowanie przy użyciu cienkiej tarczy uniwersalnej przeznaczonej do cięcia. Poddana naprężeniom bocznym może pęknąć i spowodować groźny wypadek.

Do szlifowania wykorzystuje się specjalne, grubsze tarcze lub tarcze z papierem ściernym. Oprócz tego można także oczyszczać elementy z rdzy lub starego lakieru za pomocą specjalnych szczotek, a nawet polerować wcześniej obrobione powierzchnie.

Zobacz, jak wykonać szlifowanie gładzi

Jaką wybrać szlifierkę kątową akumulatorową?

Jakie parametry są ważne wyborze szlifierki? Na początek kwestia wielkości. Standardowy rozmiar tarczy w szlifierce kątowej wynosi 125 mm. Większe tarcze spotykamy w profesjonalnych urządzeniach o dużej mocy. Z kolei występujące w kompaktowych modelach tarcze 76 mm są odpowiednie tylko dla użytkowników, którzy potrzebują ich do konkretnych zastosowań, np. trudno dostępnych przestrzeni lub małych elementów.

Jeśli wybieramy szlifierkę do użytku ogólnobudowlanego, rozmiar 125 mm jest najbardziej uniwersalny. Zbyt mała średnica znacznie ogranicza możliwe zastosowania i pogarsza wydajność sprzętu.

Kolejna sprawa to liczba obrotów na minutę oraz moc. W przypadku szlifierki nie jest jednoznaczne, że zawsze im wyższe parametry, tym wydajniejszy sprzęt. Maksymalna liczba obrotów na minutę w popularnych modelach najczęściej wynosi pomiędzy 7 000 a 11 000 rpm. Teoretycznie im wyższa prędkość, tym szybciej szlifierka będzie ciąć.

Jednak wolniejsza szlifierka renomowanego producenta z wyższą mocą może okazać się szybsza w pracy niż tani model z deklarowaną wysoką liczbą obrotów. Większa moc (powyżej 1000 W) przy niskich obrotach jest też potrzebna do polerowania, np. stali szlachetnej. Warto zwrócić uwagę, że producenci tańszych modeli czasem w ogóle nie podają mocy urządzenia.

Szlifierka kątowa – bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo tak naprawdę powinno znaleźć się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o wybór szlifierki kątowej. Po pierwsze, ze względu na to, że jest ona narzędziem potencjalnie bardzo niebezpiecznym przy nieumiejętnym użyciu. Po drugie, ze względu na fakt, że im więcej funkcji bezpieczeństwa, tym wyższy komfort pracy i lepsza wydajność.

Oto lista najważniejszych zabezpieczeń, których warto poszukać w specyfikacji na stronie producenta (opisy w sklepach internetowych nie zawsze są kompletne):

Automatyczne wyłączanie w przypadku zablokowania tarczy

Większość dobrych szlifierek jest wyposażona w wyłącznik w przypadku blokady tarczy. Dzięki temu, w przypadku nagłego zablokowania i zatrzymania, ograniczamy ryzyko odbicia (kick-back) lub pęknięcia tarczy i rozrzucenia jej pozostałości z ogromną siłą. Niezależnie od tego podstawowym zabezpieczeniem jest metalowa osłona tarczy.

Dobrze, żeby była wyposażona w beznarzędziową regulację, pozwalającą zmieniać jej położenie jednym kliknięciem. Dzięki temu możemy oprzeć się pokusie pracy bez osłony, co jest skrajnie niebezpieczne i świadczy o braku doświadczenia.

Wyłączenie w przypadku upuszczenia narzędzia, tzw. drop control

Urządzenie pozostaje włączone tylko tak długo, jak operator trzyma je w ręce. W przypadku upuszczenia natychmiast odłączane jest zasilanie.

Zapobieganie ponownemu uruchomieniu po zaniku prądu

W szlifierkach akumulatorowych przy niskim poziomie baterii może wystąpić zjawisko powrotu zasilania po pewnym czasie, zabezpieczenie to nie pozwala na samoczynne włączenie narzędzia.

Hamulec błyskawicznie zatrzymujący tarczę

Oprócz hamulca wyłączającego zasilanie w przypadku zablokowania tarczy, modele dobrej jakości są wyposażone w hamulec, który zatrzymuje tarczę praktycznie natychmiast po odłączeniu zasilania, tak że nie wiruje ona sama przez kilkanaście sekund po przerwaniu pracy.

Łagodny rozruch

Funkcja zapewnia lepszą kulturę pracy i precyzję cięcia oraz zabezpiecza przed odbiciem.

Mocowanie tarczy

Najbardziej standardowym sposobem mocowania jest gwint M14, gdzie nakrętkę dociągamy specjalnym kluczem, ale spotyka się też specjalne systemy, takie jak np. Bosch X-Lock, znacznie ułatwiające montaż.

Masa i ergonomia urządzenia

Dobrej jakości szlifierka kątowa 125 mm z akumulatorem waży między 2 a około 2,5 kg. Lekka i dobrze wyprofilowana obudowa zapewnia większą ergonomię pracy. Lepsze modele są też dodatkowo wyposażone w system tłumienia drgań.

Zasady BHP przy pracy ze szlifierką

Oczywiście wszystkie te zabezpieczenia na niewiele się przydadzą, jeśli użytkownik sam nie stosuje się do zasad BHP. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

Praca z założoną osłoną tarczy

Często nawet w poradnikach pracy ze szlifierką możemy zobaczyć osoby pracujące bez osłony, co gorsza wielu „doświadczonych” użytkowników pracuje w ten sposób, tymczasem rzeczywiście doświadczone osoby widziały przynajmniej jeden groźny wypadek z pęknięciem tarczy i nigdy nie pracują bez osłony.

Trzymanie narzędzia oburącz

Trzymanie w ten sposób urządzenia, tarczą od siebie i nie stanie na linii cięcia jest bardzo ważne. W przypadku pęknięcia tarczy lub odbicia, należy być jak najdalej od ruchomych elementów.

Używanie odpowiednich do danego materiału tarcz

Nie szlifujemy tarczami do cięcia, nie używamy uszkodzonych tarcz, nie obracamy tarczy, która była używana, aby ciąć w odwrotnym kierunku. 

Używanie odpowiednich środków ochrony osobistej

Skórzane rękawice, okulary ochronne oraz grube ubranie lub fartuch ochronny. Rękawice bawełniane oraz praca z odsłoniętymi powierzchniami ciała znacznie zwiększą obrażenia w razie wypadku.

Szlifierka kątowa akumulatorowa: ranking

Yato Yato 18V 125Mm Yt82827

Pierwsza szlifierka kątowa akumulatorowa z rankingu to pełnowymiarowy model 125 mm o kompaktowych wymiarach, prędkości 10 000 obr./min, posiada wyświetlacz poziomu naładowania i zabezpieczenie przed przegrzaniem baterii, w zestawie nie ma akumulatora, dostępne są systemowe baterie o pojemności 2, 3 lub 4 Ah, uchwyt z tłumieniem drgań i schowkiem na klucz do mocowania tarcz. Yato jest popularnym polskim producentem ekonomicznych elektronarzędzi. Posiada własne fabryki w Chinach, więc nie jest to zwykły importer, ale firma ze stosunkowo długim doświadczeniem i własną gamą produktów.

NAC AGE-125-LI 20V

Podstawowa, prosta szlifierka kątowa, z tarczą 125 mm, prędkość 10 000 obr./min z łatwo regulowaną osłoną i dwustopniowym wyłącznikiem. Cena nie zawiera ładowarki ani akumulatora. NAC jest tanią, ale popularną i sprawdzoną marką elektronarzędzi o długim stażu na rynku.

Ryobi R18AG7-0 Kąt. Bezszczotkowa 18V

Kolejna szlifierka kątowa akumulatorowa z rankingu ma prędkość 11 000 obr./min, nowoczesny bezszczotkowy silnik, beznarzędziową wymianę tarczy i zgodność ze standardami bezpieczeństwa, zasilanie akumulatorami One+ sprzedawanymi osobno. Ryobi to popularna marka oferująca nieco wyższy standard wykonania niż marki ekonomiczne przy ciągle atrakcyjnej cenie.

Bosch GWS 180-LI Professional 06019H9020

Szlifierka 125 mm z prędkością 11 000 obr./min, wyposażona we wszystkie nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Popularna marka, będąca w Polsce synonimem.

DeWalt Dcg406Nxj 

Wydajna i trwała szlifierka 125 mm o prędkości 9 000 obr./min, posiada silnik bezszczotkowy o mocy 1000 W, bezpieczny włącznik łopatkowy, zabezpieczenie przed zakleszczeniem i odbiciami oraz hamulec elektroniczny zatrzymujący tarczę zaraz po odłączeniu zasilania. DeWalt to sprzęt kojarzony z zastosowaniami profesjonalnymi, oferujący wysoką jakość za odpowiednio wyższą cenę. 

Makita Akumulatorowa Szlifierka Kątowa 125Mm 18V Dga513Zj

Szlifierka 125 mm o maksymalnej prędkości 8500 obr./min, wyposażona we wszystkie nowoczesne systemy bezpieczeństwa, a dodatkowo wykonana w technologii o podwyższonej odporności na wilgoć i zapylenie. Makita to marka również chętnie wybierana przez zawodowców oraz kojarzona z trwałością i wydajnością.

Autorka: Szymon Wachal