Wykończenie ściany oraz sufitów nie ogranicza się jedynie do wyboru koloru oraz nałożenia farby na ścianę. By efekt wizualny spełniał nasze oczekiwania, ściana lub sufit niejednokrotnie wymaga od nas innych czynności, jak zagruntowanie powierzchni, nałożenie gładzi w celu wyrównania, a następnie szlifowanie. Proces szlifowania możemy wykonać ręcznie, jak i mechanicznie. Który wariant wybrać? Czy szlifowanie gładzi w sposób ręczny przynosi tak dobry efekt jak szlifowanie mechaniczne? Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy poniżej.
Wyrównanie wszelkich nierówności, które widoczne są na wiekowych ścianach, wymaga sporej wprawy, doświadczenia, ale też odpowiednich materiałów. W zależności od tego, czy pracujemy nad ścianą tynkowaną czy ścianą karton-gipsową, materiałem wykorzystywanym będzie masa szpachlowa lub gładź gipsowa. Nałożenie masy lub gładzi powinno być wykonywane w sposób równomierny tak, by szlifowanie było już tylko miłym zakończeniem.
Po co tak naprawdę szlifujemy ścianę po nałożeniu gładzi? Masa, którą nakładamy na ścianę, choć eliminuje wszelkie dziury, rysy pęknięcia i krzywizny, generuje inne nierówności. Jak wyrównać ściany? Szlifowanie gładzi ma za zadanie wyrównać i wygładzić powierzchnię ściany lub sufitu. Jest to ostatni etap wykańczania powierzchni, który poprzedza malowanie.
Szlifowanie może zostać wykonane ręcznie lub mechanicznie. Wraz z rozwojem technologii, a także większą dostępnością narzędzi elektrycznych, szlifowanie mechaniczne jest ciekawą alternatywą, która usprawnia i przyśpiesza proces. Jednak nie w każdym przypadku metoda ta zda swój egzamin. Kiedy postawić na szlifowanie ręczne, a kiedy na mechaniczne? Przyjrzyjmy się obu typom i zdecydujmy.
Szlifowanie ręczne gładzi to podstawowy sposób, za pomocą którego możemy wygładzić sufity i ściany. W przeszłości była to również jedyna metoda, jaką ekipy remontowe miały do dyspozycji. Szlifowanie ręczne wykonuje się za pomocą narzędzi ręcznych do szlifowania takich jak pace czy gąbki ścierne.
Szlifowanie powinno być wykonywane przy bardzo mocnym świetle, które pozwoli nam na identyfikację wszystkich nierówności ściany czy sufitu. W jaki sposób szlifować ścianę tak, by uzyskać jak najlepszy efekt? Dobrą praktyką jest wykonywanie okrężnych ruchów narzędziem zawsze w tym samym kierunku. Zgodnie z poradami ekspertów szlifowanie najlepiej zacząć od góry – sufitu, i w miarę postępu pracy przesuwać się w dół.
Dlaczego w dobie elektronarzędzi i możliwości szlifowania mechanicznego, wciąż bardzo często pozostajemy przy wykonaniu tej pracy ręcznie? Ze względu na wygodę i praktyczność, jaką zapewnia nam szlifowanie ręczne w małych pomieszczeniach. Jeśli szlifowanie gładzi ma być wykonane na trudnej powierzchni, która posiada wiele rogów, kątów i innych elementów zakłócających pracę dużym urządzeniem, szlifowanie ręczne okaże się najlepszym i, co równie ważne, najtańszym rozwiązaniem.
Jedną z największych wad metody ręcznego szlifowania jest brak możliwości odprowadzania uciążliwego pyłu, który powstaje w wyniku szlifowania ręcznego. Istnieje alternatywa, która zdobywa w ostatnich latach coraz większą popularność.
Szlifowanie gładzi na mokro minimalizuje problem związany z wszędobylskim pyłem, który generuje się podczas szlifowania. Specjalny rodzaj gładzi umożliwia szlifowanie masy bezpośrednio po pierwszych związaniu jej na ścianie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż szlifowanie gładzi na mokro wiąże się z większymi kosztami, ale też wymogiem posiadania wyższych umiejętności.
Podpowiadamy, jaki wałek do gładzi wybrać
Szlifowanie ręczne gładzi wykonywane jest za pomocą tanich i ogólnodostępnych narzędzi ręcznych. Podstawowy przyrząd, w jaki musimy się wyposażyć, to paca ze stali szlachetnej, do której będziemy mocować materiał ścierny.
W tym aspekcie do wyboru mamy papier ścierny lub specjalną siatkę ścierną. Oba te produkty posiadają podobne zastosowanie, jednak różnią się wytrzymałością. Papier ścierny ma tendencję do zapychania się, co powoduje konieczność częstej wymiany papieru. Siatka pod tym względem jest bardziej wytrzymałym materiałem.
Do szlifowania trudno dostępnych miejsc wykorzystajmy specjalne gąbki ścierne. Zapewnią nam one elastyczność i możliwość wyszlifowania każdego roku oraz kąta, który występuje na wygładzonej powierzchni.
Gdy w perspektywie mamy szlifowanie dużej powierzchni, zrezygnujmy z ręcznych narzędzi na korzyść szlifowania mechanicznego. To wygodny sposób na to, by szlifować gładź w bardzo szybki i sprawny sposób. Szlifowanie mechaniczne odbywa się za pomocą maszyny do szlifowania gładzi, której obsługa wymaga od nas pewnej wprawy.
Metoda szlifowania mechanicznego wiąże się z wieloma korzyściami. Oprócz komfortu i oszczędności czasu możemy również doposażyć się w specjalny odkurzacz, który na bieżąco będzie odsysać pył powstały w wyniku szlifowania mechanicznego.
Kiedy szlifowanie mechaniczne będzie najlepszym rozwiązaniem? Gdy ściana jest duża i pozbawiona wielu rogów, kątów czy wgłębień. Szlifowanie za pomocą szlifierki oscylacyjnej do gładzi najlepiej zacząć od strony drzwi, a następnie kierować się do okna. To pozwoli nam zauważyć wszelkie nierówności, które powstały w efekcie nałożenia gładzi szpachlowej.
Szlifierka do gładzi, zwana popularnie żyrafą, to urządzenie, które umożliwi nam mechaniczne wygładzenie całej ściany bez wkładania w to dużych pokładów siły. Jak wcześniej wspomniano, jest to idealne narzędzie do dużych pomieszczeń, jednak należy liczyć się z większym kosztem, który generuje zakup elektronarzędzia.
Maszyna do szlifowania gładzi pozwala na wykorzystanie papieru lub siatki ściernej, występującej w postaci szerokich krążków. W zależności od naszych potrzeb siatka lub papier może posiadać różną gradację, od której zależy efekt szlifowania. Dobrze jest powtórzyć szlifowanie mechaniczne dwu-, a nawet trzykrotnie, rozpoczynając od papieru gruboziarnistego, a następnie zwiększać gradację, by uzyskać pożądany efekt lustra.
Przeczytaj także: Jaka szlifierka mimośrodowa będzie najlepsza? Ranking
Szlifowanie ręczne czy mechaniczne? Oto jest pytanie. Odpowiedź jest jednak prosta i zależy od kilku czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem pracy.
Jeśli wykańczane pomieszczenie jest bardzo duże, a nam zależy na czasie i komforcie, a dodatkowo posiadamy doświadczenie w pracy z elektronarzędziami, powinniśmy postawić na szlifowanie mechaniczne. Ten wybór oczywiście wiąże się z większymi kosztami, jednak wygoda pracy, system odpylania, który z reguły dołączony jest do szlifierki, oraz oszczędność czasu wynagradza nam tę inwestycję.
Jeśli jesteśmy początkującymi majsterkowiczami, a chcemy niskim kosztem zeszlifować małą ścianę lub sufit, zostańmy przy szlifowaniu ręcznym. Wprawdzie jest to pracochłonne zajęcie, jednak umożliwi nam dokładne szlifowanie nawet trudno dostępnych zakamarków pomieszczenia.
Autor: Norbert Rukowski