Data modyfikacji:

Jaka szlifierka mimośrodowa będzie najlepsza? Ranking szlifierek mimośrodowych

Poszukując idealnego narzędzia do domowego warsztatu, często zastanawiamy się, jaki rodzaj szlifierki wybrać. Poza szlifierkami mimośrodowymi mamy bowiem również do wyboru szlifierki oscylacyjne. Choć narzędzia te mają zbliżoną funkcję, nieco się od siebie różnią. Sprawdźmy więc, jak wygląda ich budowa oraz która z nich będzie lepszym rozwiązaniem.

szlifierka mimośrodowa

Szlifierka mimośrodowa a oscylacyjna

Szlifierka mimośrodowa to urządzenie, które wyposażone jest w elastyczny talerz szlifierski, który porusza się na dwa sposoby. Pierwszym jest ruch oscylacyjny, który może być wywoływany mimowolnie przez siłę odśrodkową lub też wymuszony pracą silnika szlifierki. Drugim rodzajem ruchu jest ruch obrotowy. Szlifierki mimośrodowe wyróżniają się dzięki temu bardzo uniwersalnym zastosowaniem. Mogą być wykorzystywane zarówno do obrabiania powierzchni płaskich, jak i lekko zakrzywionych.

Z kolei szlifierka oscylacyjna to urządzenie, które wyposażone jest w prostokątną stopę szlifierską, która doskonale dociera to kątów prostych i krawędzi. Szlifierka oscylacyjna działa na podstawie ruchu wahadłowego. Jednocześnie wszelkie drgania i wstrząsy stopy, które mogłyby być wywołane pracą silnika, są minimalizowane. Z tego właśnie powodu szlifierka oscylacyjna pozwala na precyzyjne wygładzanie powierzchni. Nadaje się jednak wyłącznie do pracy na płaskich materiałach.

Jeśli więc zastanawiamy się: szlifierka mimośrodowa czy oscylacyjna, warto po prostu zastanowić się nad tym, jakie rodzaje prac będziemy wykonywać i czy zależy nam bardziej na uniwersalności urządzenia, czy też na efekcie idealnego szlifu. 

Jaką szlifierkę mimośrodową wybrać?

Przedstawiamy modele szlifierek mimośrodowych, które cieszą się sporym zainteresowaniem oraz dobrymi opiniami klientów. Wśród nich dostępne są modele, które z powodzeniem sprawdzą się przy wykonywaniu zaawansowanych, profesjonalnych prac, jak i urządzenia idealne do domowego warsztatu. 

Przeczytaj także: Jaka wiertarko-wkrętarka– ranking najpopularniejszych modeli

Yato Szlifierka mimośrodowa 150 mm pneumatyczna z odciągiem YT09740

To urządzenie, które wyposażone jest w wąż umożliwiający podłączenie szlifierki do odkurzacza oraz specjalny worek na urobek. Dzięki temu możemy zachować maksymalną czystość w środowisku pracy oraz uniknąć wdychania szkodliwych drobin materiału. Yato Szlifierka mimośrodowa 150 mm jest narzędziem zasilanym strumieniem sprężonego powietrza o mocy 6,2 bara. Oscylacja w tym urządzeniu wynosi 5 mm, co pozwala na dokonywanie perfekcyjnej obróbki. 

  • Moc: 300 W
  • Średnica tarczy szlifierskiej: 150 mm
  • Prędkość oscylacyjna: 9000 obr./min
  • Waga: 2,2 kg

Hikoki Szlifierka mimośrodowa 125 mm SV13YBWBZ

To nowoczesne, ergonomiczne urządzenie, którego rękojeść obłożona jest materiałem antypoślizgowym. Dzięki temu szlifierka Hikoki zapewnia maksymalny komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Model ten charakteryzuje się wydajnym systemem odpylania z możliwością podłączenia do odkurzacza. Oscylacja w przypadku tej szlifierki wynosi 3,2 mm. Wśród ważnych zalet modelu Hikoki Szlifierka mimośrodowa 125 mm SV13YBWBZ wymienić należy również odporny na przeciążenia silnik nowej generacji, dzięki któremu urządzenie to jest bardzo wydajne.

Mirka DEROS650CV

Ostatnią propozycją w rankingu szlifierek mimośrodowych jest Mirka DEROS650CV. To szlifierka z bezpośrednim zasilaniem zapewniająca efektywną i bezpyłową obróbkę powierzchni. Cechuje ją bardzo niski poziom wibracji oraz symetryczna konstrukcja. Dzięki temu urządzenie to pozwala na zmniejszenie poziomu zmęczenia w czasie pracy. 

  • Moc: 350 W
  • Średnica tarczy szlifierskiej: 150 mm
  • Prędkość oscylacyjna: 4000-10000 obr./min
  • Waga: 1 kg

Szlifierka Dewalt DWE6423

To stosunkowo lekki i poręczny sprzęt, który pozwala na efektywną i czystą pracę. Szlifierka mimośrodowa z podium rankingu jest wyposażona w zbiornik na pył, do którego trafia większość zeszlifowanego materiału.

Dla utrzymania precyzji szlifowania za pomocą przełącznika można łatwo zmieniać prędkość obrotów w kilkustopniowej skali. Sprzęt jest wyposażony w poręczne uchwyty, a prace dodatkowo ułatwia wygodny system mocowania papieru ściernego – wystarczy go przytwierdzić za pomocą rzepów w docelowym miejscu.

  • Moc: 280 W
  • Prędkość oscylacyjna: 8000-12000 obr/min
  • Wielkość ruchu okrężnego: 2,4 mm
  • Średnica tarczy szlifierskiej: 125 mm
  • Waga : 1,6 kg

Szlifierka Bosch PEX220A 0603378020

Ergonomiczna szlifierka mimośrodowa do drewna, którą można operować nawet jedną ręką. Jest lekka, dlatego w połączeniu z kompaktowym rozmiarem dobrze się sprawdza podczas pracy w miejscach trudno dostępnych czy np. w trakcie szlifowania ścian.

W trakcie szlifowania można utrzymać względny porządek, ponieważ sprzęt jest wyposażony w zbiornik na pył i system filtrujący. Minusem szlifierki mimośrodowej Bosch jest brak możliwości regulacji obrotów.

  • Moc: 220 W
  • Średnica tarczy szlifierskiej: 125 mm
  • Waga: 1,1 kg

Szlifierka Metabo SXE 3125 600443000

Poręczna szlifierka mimośrodowa marki Metabo posiada sześciostopniowy system zmiany prędkości obrotowej, co pozwala na precyzyjne dostosowanie pracy urządzenia do własnych potrzeb.

Do zestawu dołączony jest tekstylny worek na pył, ale sprzęt może być używany również w zestawieniu z uniwersalnym odkurzaczem warsztatowym, co zapewni jeszcze większą czystość na stanowisku pracy. Jaka będzie cicha szlifierka mimośrodowa? Model Metabo cicho pracuje oraz ma stosunkowo niewielkie wibracje podczas szlifowania.

  • Moc: 310 W
  • Średnica tarczy szlifierskiej: 125 mm
  • Prędkość obrotowa: 4000-12000 obr/min
  • Waga bez przewodu: 1,5 kg

Szlifierka Black&Decker KA191EK

Kolejna szlifierka mimośrodowa z naszego rankingu to budżetowy sprzęt, który znajdzie zastosowanie podczas podstawowych prac warsztatowych. Zastanawiasz się, jaka będzie dobra szlifierka mimośrodowa do drewna? Ten model wykorzystasz np. podczas renowacji starych drzwi czy stołów.

Pomimo sporej wagi sprzęt jest wygodny w użytkowaniu dzięki poręcznej rękojeści i uchwytowi. Papier ścierny mocowany jest na rzepy, a pył zasysany jest do worka. Do zestawu dołączony jest kuferek z tworzywa sztucznego, zapewniający możliwość bezpiecznego przenoszenia i przechowywania urządzenia.

  • Moc: 480 W
  • Średnica tarczy szlifierskiej: 125 mm
  • Prędkość obrotowa: 4000-12000 obr/min
  • Waga: 2,47 kg

Szlifierka Makita BO5030

Ostatnia w rankingu najlepszych szlifierek mimośrodowych Makita to sprzęt z nieco wyższej półki, chociaż jego cena nie jest bardzo wygórowana. Jak przekonuje producent, urządzenie ma znaleźć zastosowanie również podczas zaawansowanych prac renowacyjnych.

Dużym ułatwieniem w pracy jest możliwość zmiany położenia worka, do którego zasysany jest pył, co pozwala na pracę w różnych ustawieniach. Możliwe jest nawet szlifowanie jedną ręką, co zapewnia poręczny uchwyt oraz niewielka waga sprzętu. Podobnie jak we wspomnianych wcześniej modelach, w szlifierce mimośrodowej Makita wymiana papieru ściernego jest równie szybka – mocuje się go na rzep do tarczy szlifierskiej.

  • Moc: 300 W
  • Średnica tarczy szlifierskiej: 125 mm
  • Prędkość oscylacyjna: 12000 obr/min
  • Waga: 1,3 kg