Data publikacji:

Jak odnowić stół? Renowacja stołu krok po korku

Stół to centralny mebel każdego domu, wokół którego toczy się rodzinne i towarzyskie życie. Jeśli twój stół nie jest już w najlepszej kondycji, nie musisz kupować nowego. Wyjaśniamy, jak odnowić stół – zarówno ten drewniany, jak i fornirowany. Własnoręcznie odnowiony stół nie tylko pięknie zaprezentuje się w salonie lub kuchni, ale i da ci mnóstwo satysfakcji.
odnawiamy stary stol

Czy warto samemu odnowić stół?

Tchnienie nowego życia w stare meble to ciekawe i rozwijające zajęcie. W dobie popularności mebli w stylu retro, znalezienie ciekawego stołu na targu staroci bywa nie lada wyzwaniem. Coraz częściej sięgamy jednak po meble z PRL-u, które jeszcze do niedawna lądowały na śmietniku. Dziś są chętnie wykorzystywane w nowoczesnych wnętrzach, nadając im nieco hipsterski, artystyczny klimat.

Czy warto jednak samemu odnawiać stare meble, często o niewielkiej wartości? Oczywiście, że tak! Często są one wykonane z bardzo dobrych i trwałych materiałów. Drewniane lub fornirowane meble można dostać dosłownie za kilkadziesiąt złotych. Tego rodzaju stoły zazwyczaj są jednak w kiepskim stanie, dlatego wymagają renowacji. Koszt takiej usługi u specjalisty to nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli jednak nie zależy ci na idealnym efekcie i chcesz jedynie odświeżyć stół, zrobisz to niewielkim kosztem. Warunek jest jeden – musisz przeznaczyć na to co najmniej kilka dni.

Przeczytaj także: Impregnaty do drewna na zewnątrz – ranking

Co przygotować do renowacji stołu?

Podstawową renowację wykonasz już przy użyciu zwykłego papieru ściernego i lakierobejcy. Aby jednak praca była wygodniejsza, a efekt trwalszy, przygotuj inne elementy. Pamiętaj też o tym, by pracować w dobrze wietrzonym, przestronnym pomieszczeniu – niektóre preparaty w dużym stężeniu są szkodliwe dla zdrowia.

Do renowacji drewnianych mebli przygotuj:

  • papiery ścierne 80 – 240,
  • włókninę ścierną,
  • szlifierkę mimośrodową lub oscylacyjną,
  • okulary ochronne,
  • maseczkę przeciwpyłową,
  • pędzel lub wałek,
  • środek do konserwacji,
  • miękką ściereczkę,
  • sprężone powietrze w sprayu,
  • klej do drewna,
  • masę szpachlową do drewna.

Zacznij od usunięcia starej powłoki

Powodem, dla którego większość osób pozbywa się starych stołów, jest uszkodzona, nieatrakcyjna powłoka lakiernicza. W niektórych przypadkach stary lakier przyjmuje brzydką, żółtą barwę, przez co drewno wygląda nienaturalnie. Podobny efekt spotyka chociażby boazerię. Pod warstwą porysowanego i wytartego lakieru znajduje się jednak najczęściej zdrowe drewno, które warto wyeksponować. To samo dotyczy wszelkich nalotów na stole, np. zasinienia lub zielonkawych glonów.

Pierwszym etapem renowacji stołu jest dokładne usunięcie starej powłoki i szlifowanie. Najłatwiej zrobić to po rozkręceniu i rozklejeniu wszelkich elementów. Nie jest to oczywiście konieczne, ale pozwoli ci uzyskać równomierny efekt, a dodatkowo przyspieszy prace. Blat i większe elementy stołu wyszlifuj papierem ściernym, zaczynając od gradacji 80. Poleruj aż do usunięcie starej powłoki i odkrycia drewna. Uwaga na renowację stołów fornirowanych – tutaj warstwa okładziny drewnianej może być bardzo cienka.

Aby przyspieszyć prace renowacyjne, użyj szlifierki mimośrodowej lub oscylacyjnej. Szlifierka kątowa się nie nadaje. Ma zbyt duże obroty, przepala drewno i trudno uzyskać nią równą powierzchnię. Przetłoczenia (np. na nogach stołu) wyszlifuj miękką włókniną ścierną. Po każdym przejeździe papierem ściernym zmieniaj gradację na drobniejszą i usuwaj pył sprężonym powietrzem. Puszka sprężonego powietrza w sprayu wystarczy na całą renowację.

Jeżeli zamierzasz pokryć stół farbą kryjącą, nie musisz zdzierać całej powłoki lakierniczej. Usuń jedynie odspojone fragmenty, wypełnij ubytki i przygotuj równą powierzchnię do nałożenia farby.

Przeczytaj także: Jaka szlifierka mimośrodowa będzie najlepsza? Ranking

Oceń stan połączeń klejonych

Renowacja stołu to nie tylko przywrócenie ładnego wyglądu, ale i cech praktycznych. Jeśli stój jest rozklekotany lub skrzypi, nie obędzie się bez wklejenia nóg na nowo. Rozkręć wszystkie elementy stołu, a następnie wyrwij te wklejone. Jeśli stół nie jest spróchniały, a jedynie niestabilny, stary klej powinien być na tyle pokruszony, że nie sprawi ci to najmniejszego problemu. Po rozmontowaniu oczyść czopy i zagłębienia ze starego kleju i wklej elementy na nowo.

Pozbądź się dziur po kornikach

Jeśli zauważysz niewielkie otwory na powierzchni drewna, z których wysypuje się mączka drewna, czeka cię kolejny krok. To efekt działania owadów żywiących się celulozą, m.in. kołatka domowego, drwalnika paskowanego, spuszczela pospolitego czy miazgowca. Oczywiście małych chrząszczy może już nie być w drewnie, ale na wszelki wypadek i tak warto wytoczyć im wojnę.

Do zwalczenia szkodników użyj preparatów na korniki, zgodnie z zaleceniem producenta. Niektórymi środkami wystarczy spryskać mebel i odczekać kilkadziesiąt godzin. Te najskuteczniejsze wprowadza się bezpośrednio do każdej dziurki za pomocą strzykawki. Rozprawienie się ze szkodnikami jest niezbędne, bowiem mogłyby rozprzestrzenić się na inne drewniane elementy domu. Dziury po kornikach oraz inne ubytki drewna uzupełnij szpachlą o najbardziej zbliżonym kolorze.

Zakonserwuj drewniany stół

Po ponownym wyszlifowaniu i odpyleniu stołu czas zająć się ponownym lakierowaniem. Jeżeli zależy ci na wyeksponowaniu słojów drewna, użyj bejcy, lakierobejcy, wosku lub oleju do drewna. Każdy z tych materiałów ma nieco inne właściwości i pozostawia innego rodzaju zabezpieczenie, dlatego dobierz powłokę do własnych potrzeb.

Jeżeli drewno jest pełne skaz i śladów szpachli, lepszym pomysłem będzie pokrycie stołu farbą kryjącą. Czym malować drewno? Najczęściej używa się farb akrylowych, kredowych oraz ftalowych. Meble pomalowane na biało lub pastelowo doskonale pasują do nowoczesnych, przytulnych wnętrz.

Autor: Szymon Sonik