Data modyfikacji:

Narzędzia stolarskie: co do domowego warsztatu stolarza?

Praca w drewnie to wdzięczne zajęcie – materiał łatwo poddaje się obróbce i jednocześnie jest ponadczasowym elementem wystroju oraz tradycyjnie stosowanym surowcem konstrukcyjnym. Jeśli chcesz założyć swój domowy warsztat, gdzie pracować będziesz właśnie w drewnie, przekonaj się, jakie narzędzia stolarskie będą ci pomocne.
narzędzia stolarskie

Strugnica to podstawa

To inaczej stół warsztatowy. Wyróżnia się charakterystyczną konstrukcją – strugnice często są wyposażone w imadła, zaciski stolarskie czy otwory pomagające mocować obrabiane elementy za pomocą ścisków.

Stół tego typu zapewnia wygodę pracy, bo możesz solidnie osadzić obrabiany element i swobodnie pracować przy użyciu obu rąk, bez konieczności przytrzymywania elementu jedną z nich.

Tradycyjne strugnice to masywne drewniane stoły, jednak w sprzedaży znajdziesz też szereg modeli o lżejszej konstrukcji, np. osadzone na metalowych składanych nóżkach.

Narzędzia stolarskie do cięcia

Przecinanie drewnianych elementów to jeden z podstawowych etapów prac. W warsztatach stolarskich w tym celu wykorzystuje się najróżniejszego rodzaju pilarki stołowe. Dzięki nim możliwe jest szybkie i często precyzyjne cięcie, bez konieczności angażowania własnej siły w pracę brzeszczotu, jak w przypadku narzędzi ręcznych.

Przeczytaj także: Wybieramy pilarkę łańcuchową do domowych prac

Najczęściej używane pilarki w warsztatach stolarskich to te stołowe. Uniwersalna piła tego typu to proste narzędzie, które można z powodzeniem wykorzystać podczas amatorskich prac. Jeśli jednak chcesz skompletować zestaw profesjonalnych narzędzi stolarskich, lepszym rozwiązaniem może być pilarka precyzyjna lub ukośnica.

Narzędzia dla stolarza do wyrównywania powierzchni

Strug

To narzędzie stolarskie służące do wyrównywania nierówności na drewnie. Strug obrabia materiał metodą skrawania za pomocą osadzonych we wnętrzu urządzenia noży.

W sprzedaży znajdziesz strugi ręczne, jednak praca za ich pomocą jest męcząca i długotrwała. W warsztacie stolarskim lepszym rozwiązaniem będzie strug elektryczny.

Szlifierka do drewna

To kolejny punkt obowiązkowy na liście profesjonalnych narzędzi stolarskich. Dzięki niej można idealnie wyrównać powierzchnię i przygotować ją do wykończeniowego malowania. W stolarstwie najczęściej stosuje się szlifierki oscylacyjne, mimośrodowe lub taśmowe.
  • Szlifierka oscylacyjna jest łatwa w obsłudze i najlepiej sprawdza się na powierzchniach płaskich. Za jej pomocą można szlifować np. stoły czy blaty, jest też dobrym rozwiązaniem w przypadku narożników.
  • Szlifierka mimośrodowa jest najbardziej uniwersalnym sprzętem do zastosowań stolarskich. Pozwala na szlifowanie wypukłych czy częściowo wklęsłych powierzchni. Sprzęt tego typu jest wydajniejszy niż szlifierka oscylacyjna, bo, obok ruchu wahającego, dochodzą tu jeszcze rotacje.
  • Szlifierka taśmowa to z kolei sprzęt, który znajdzie zastosowanie w obróbce dużych i płaskich powierzchni.
  • Szlifierka kątowa z reguły nie jest wykorzystywana jako sprzęt do szlifowania, a stosuje się ją raczej w roli urządzenia do cięcia. 

Multitool

To wielofunkcyjne urządzenie, które może zastąpić szlifierkę kątową, piłę czy wyrzynarkę. Będzie zatem świetnym rozwiązaniem, jeśli kompletujesz narzędzia dla stolarza w podstawowym wymiarze.

Co prawda powierzchnia szlifująca w przypadku urządzeń wielofunkcyjnych nie jest zbyt wielka, dlatego dobrze sprawdza się przy obróbce małych elementów lub w niewielkich zakamarkach, ale może to być dobra opcja przy ograniczonym budżecie. 
Jednocześnie sprzęt przyda się podczas przecinania różnych materiałów, do usuwania starych tapet czy klejów, więc znajdzie zastosowanie nie tylko w warsztacie stolarskim, ale też podczas innych prac w domu.

Sprzęt do przygotowania otworów

Wyrzynarka

To co prawda sprzęt, który umożliwia cięcie drewnianych powierzchni, a jego szczególną zaletą jest cięcie po łuku lub krzywej, co pozwala na wycinanie nieregularnych kształtów. Jednak najistotniejszą zaletą wyrzynarki do drewna jest to, że daje możliwość przygotowania otworów w drewnie.

Frezarka

Sprzęt tego typu obrabia materiał metodą skrawania i pozwala na wyżłobienie w płaskiej powierzchni rowków. To nieco bardziej zaawansowany sprzęt, który należy raczej do grupy profesjonalnych narzędzi stolarskich i przydaje się podczas tworzenia skomplikowanych konstrukcji czy np. dekoracyjnego wykańczania frontów mebli.
Do tego zestawu warto dodać również wiertarkę i wkrętarkę. Zestaw narzędzi tego typu pozwoli przygotować otwory pod wkręty czy śruby lub, przy zastosowaniu nakładek, nawet większe, a także umożliwi wygodne wkręcanie. Jeśli masz ograniczony budżet, do pracy w drewnie w zupełności wystarczy wiertarko-wkrętarka. To urządzenie hybryda, które łączy w sobie zalety wspomnianego wcześniej sprzętu, a jego osiągi są w zupełności wystarczające, jeśli chodzi o pracę w drewnie. 

Narzędzia stolarskie ręczne i inne akcesoria

  • Ściski stolarskie – sprzęt tego typu przydaje się np. podczas klejenia dwóch elementów konstrukcji lub w trakcie pracy na strugnicy. Za pomocą ścisków unieruchomisz obrabiane elementy i w ten sposób zapewnisz sobie znaczną precyzję działania.
  • Gwoździarka – w dużym uproszeniu to urządzenie do wbijania gwoździ. Przyda się na etapie wykańczania różnych konstrukcji i jej zastosowanie sprawi, że prace przebiegną znacznie szybciej.
  • Drobne narzędzia stolarskie ręczne - do zestawu warto dodać dłuta, komplet wkrętaków, cykliny, kostki szlifierskie, zestaw papierów ściernych o różnej gradacji, młotki, kombinerki czy pędzle i preparaty do zabezpieczania powierzchni.