Elektronarzędzia do pracy przy drewnie

Majsterkowanie w drewnie stało się niezwykle modne, gdyż — jak się okazuje — samodzielne odnowienie mebli, wybudowanie altanki lub skonstruowanie półki do przedpokoju sprawia wielu osobom ogromną radość i daje mnóstwo satysfakcji. Dużym powodzeniem cieszą się też zakłady stolarskie, które oferują klientom meble na zamówienie lub inne przedmioty codziennego użytku. Obróbką drewna zajmują się więc i profesjonalni stolarze, i amatorzy, którym pracę ułatwiają specjalne elektronarzędzia. Jeśli ktoś zastanawia się właśnie nad wyposażeniem swojego warsztatu w takie urządzenia, z niniejszego artykułu dowie się m.in., czy potrzebna mu będzie tokarka do drewna, czy szlifierka kątowa to dobre narzędzie do drewna i na co zwrócić uwagę przy wyborze pilarki tarczowej.

Elektronarzędzia dla stolarzy amatorów i profesjonalistów

Obróbka drewna wymaga zastosowania wielu różnych narzędzi. Tradycyjne ręczne heble, dłuta, strugi i piły znajdują się w każdym warsztacie stolarskim, jednak coraz częściej zastępowane są nowoczesnymi elektronarzędziami, które znacznie ułatwiają i usprawniają pracę. W zasadzie każdą czynność związaną z obrabianiem drewna można dzisiaj wykonać za pomocą narzędzi zasilanych prądem elektrycznym. Oprócz pilarek tarczowych w sklepach można znaleźć tokarki do drewna, szlifierki (kątowa, taśmowa, szlifierka oscylacyjna, mimośrodkowa), wyrzynarki, wiertarko-wkrętarki, frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe, pistolety do gwoździ i wiele innych.
W zależności od potrzeb i zasobności portfela można wyposażyć swój warsztat we wszystkie dostępne urządzenia lub zdecydować się tylko na niektóre.

Poniżej przedstawiamy krótki przegląd przydatnych elektronarzędzi dla profesjonalistów i amatorów.

Podstawowe narzędzie do obróbki drewna — pilarka elektryczna

Jedną z najczęstszych czynności podczas prac stolarskich jest przecinanie elementów drewnianych: desek, listew, słupków itd. Zamiast męczyć się tradycyjną piłą, która wymaga dość dużej siły i wprawy, lepiej użyć specjalnego elektronarzędzia, jakim jest pilarka tarczowa. W dużych i profesjonalnych warsztatach ma ona najczęściej postać narzędzia stołowego, natomiast dla amatorów majsterkowania dużo bardziej poręczna jest pilarka ręczna, w której elementem tnącym jest ruchoma tarcza. Urządzenie takie pozwala na cięcie wzdłużne i poprzeczne drewna, a także pod kątem (od 45 do 90 o). Wybierając pilarkę, należy zwrócić uwagę na jej moc (im większa, tym sprzęt jest wydajniejszy) oraz na możliwą głębokość cięcia. Nawet do najprostszego urządzenia warto dokupić prowadnicę, która ułatwia proste cięcie (niektóre modele mają ją w komplecie). Do wyboru są także rozmaite tarcze różniące się wymiarami oraz liczbą zębów. Najtańszą pilarkę można kupić już za niecałe 200 zł, natomiast najdroższe urządzenia ręczne kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że pilarka i szlifierka oscylacyjna są najczęściej stosowanymi elektronarzędziami przy obróbce drewna.

Tokarka do drewna — do precyzyjnego kształtowania

Aby nadać poszczególnym elementom drewnianym odpowiedni kształt (np. walca lub stożka), niezbędna jest obróbka skrawaniem, a dokładnie — toczenie. Służy do tego urządzenie zwane tokarką do drewna, które element drewniany wprawia w ruch obrotowy, umożliwiając tym samym równomierne skrawanie jego powierzchni w celu osiągnięcia pożądanego kształtu. Warto w tym miejscu wspomnieć o innym urządzeniu skrawającym, jakim jest frezarka górnowrzecionowa, która pozwala kształtować powierzchnie płaskie (więcej informacji na jej temat można znaleźć niżej). O ile pilarka tarczowa czy szlifierka oscylacyjna jest niezbędna w każdym warsztacie, o tyle tokarkę można spotkać raczej w zakładach przemysłowych lub profesjonalnych warsztatach stolarskich, zajmujących się np. produkcją mebli. Są to zazwyczaj duże i kosztowne maszyny, wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań zwiększających ich wydajność i precyzję. Dla majsterkowiczów hobbystycznie zajmujących się precyzyjną obróbką drewna, stworzono miniaturowe i proste w obsłudze tokarki, które można zmieścić nawet na niewielkim domowym stole warsztatowym.

Szlifierki do drewna: szlifierka kątowa czy oscylacyjna?

Szlifowanie drewna jest zazwyczaj ostatnim etapem jego obróbki, który bywa jednocześnie najbardziej praco- i czasochłonną czynnością. W przypadku małych przedmiotów często wystarczają proste materiały ścierne, jednak przy większych elementach zdecydowanie przydaje się elektryczna szlifierka. Tego rodzaju urządzeń jest na rynku bardzo dużo, ponieważ do drewna używa się m.in. szlifierek taśmowych, szlifierek oscylacyjnych, kątowych i mimośrodkowych.

Najczęściej używanym sprzętem przy obróbce elementów drewnianych jest szlifierka oscylacyjna, która należy do podstawowych narzędzi wykończeniowych. Materiał ścierny podczepiany jest do stopy urządzenia, która — w zależności od modelu — może mieć trójkątny bądź prostokątny kształt. Szlifierka ta używana jest najczęściej do wygładzania dużych powierzchni drewnianych. Kupując taki sprzęt, należy zwrócić uwagę na moc urządzenia i poziom wibracji oraz takie elementy, jak odsysacz pyłu czy sposób wymiany materiału ściernego. Najmniejsze i najprostsze urządzenia są dostępne już za około 100 zł.
 
Wśród szlifierek dużą popularnością cieszy się także szlifierka kątowa. Jest to jednak urządzenie przeznaczone bardziej do obróbki metalu niż drewna, gdyż w przypadku tego drugiego materiału wymagana jest duża wprawa i umiejętności. Elementem szlifującym jest tutaj bardzo szybko obracająca się tarcza, która dość gwałtownie ściąga kolejne warstwy materiału, co przy nieuwadze operatora może doprowadzić do trwałego uszkodzenia elementu drewnianego. Ponieważ jednak ten rodzaj szlifierki jest dość wszechstronny i niedrogi, wiele osób decyduje się właśnie na niego. Specjaliści podkreślają, że do drewna warto stosować przede wszystkim szlifierkę oscylacyjną lub mimośrodkową, natomiast do szlifierki kątowej należy odpowiednio dobierać tarcze i krążki ścierne.
Szlifierka mimośrodkowa to zazwyczaj niewielkie i lekkie urządzenie, które do szlifowania powierzchni wykorzystuje ruch oscylacyjny i obrotowy. Ze względu na takie działanie szlifierki mimośrodkowe uznawane są za bardziej agresywne od szlifierek oscylacyjnych.

Frezarka górnowrzecionowa — do kształtowania powierzchni płaskich

Urządzenie to, podobnie jak tokarka do drewna, służy do precyzyjnego kształtowania elementów drewnianych, tyle że płaskich. Wykorzystuje się je np. do żłobienia rowków, wpustów, wrębów, zaokrąglania rantów, wycinania reliefów itp. Działanie urządzenia polega na przesuwaniu go nad powierzchnią, która jest obrabiana, za pomocą wrzeciona umieszczonego na dole frezarki. Ze względu na swoją dużą funkcjonalność frezarki górnowrzecionowe są stosowane zarówno w przemyśle oraz specjalistycznych zakładach stolarskich, jak i przydomowych warsztatach. Profesjonalne urządzenia potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale dla amatorów stolarstwa są dostępne niewielkie frezarki za kilkaset złotych.

Podsumowanie

Wykorzystywanie nowoczesnych elektronarzędzi do obróbki drewna sprawia, że prace stolarskie i ciesielskie są łatwiejsze, wymagają mniej wysiłku i pozwalają osiągnąć lepsze efekty. Specjalistyczne maszyny, takie jak tokarka do drewna, szlifierka kątowa czy frezarki górnowrzecionowe, znajdują coraz częściej zastosowanie nie tylko w profesjonalnych zakładach,lecz także przydomowych warsztatach. Ich funkcjonalność i prosta obsługa sprawiają, że za obróbkę drewna coraz częściej zabierają się także kobiety, które z zapałem tworzą praktyczne i piękne przedmioty do domu.

Podobne artykuły

Ostatnio dodane artykuły