Podstawą prac stolarskich jest stabilny stół. Możesz skorzystać ze starego biurka lub nieużywanego stołu kuchennego, albo zwykłego stołu warsztatowego. Dobrym pomysłem jest zakup niewielkiego stołu stolarskiego (są modele składane), wyposażonego w zaciski ułatwiające obróbkę drewna, regulację nachylenia blatu, miary ułatwiające docinanie elementów oraz miejsce na narzędzia.
Stół powinien być na tyle masywny i trwały, by móc do niego przymocować duże imadło.
Znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie z szafki narzędziowej. Liczne szuflady i przegrody ułatwią organizację narzędzi i materiałów. Świetnie sprawdza się również regulowana ścianka narzędziowa, na której zawiesisz najczęściej używane narzędzia.
Nie zapomnij o odpowiednim doświetleniu pomieszczenia oraz blatu roboczego. Centralne światło w pomieszczeniu nie wystarczy, dlatego dokup lampy warsztatowe, które skierujesz bezpośrednio na miejsce pracy. W niektórych przypadkach przyda się również latarka czołowa.
Poniższe narzędzia przydadzą ci się nawet po zakupie bardziej zaawansowanych elektronarzędzi, więc nie musisz na nich oszczędzać. Jakie narzędzia ręczne kupić do domowego warsztatu stolarskiego?
To one przytrzymają element w czasie frezowania czy żłobienia, a także ścisną klejone deski. Im więcej ścisków w warsztacie stolarskim, tym lepiej.
Początkowo przyłóż nacisk do przedniej części hebla i, zbliżając się do końca, przenieś ciężar na jego tył. Kolejny praktyczny zakup do domowego warsztatu to zestaw pilników i tarników. Posłużą ci do usunięcia naddatków materiału, wygładzenia otworów czy nadania elementowi pożądanego kształtu.
Zwróć uwagę na to, by w zestawie były wkrętaki nie tylko z klasycznym grotem Philips, ale i Pozidriv. Odpowiadające im wkręty rozpoznasz po dodatkowym krzyżowym nacięciu. Wybierając młotek do prac z drewnem, zdecyduj się na młotek stolarski, ułatwiający wbijanie i wyciąganie gwoździ.
Te uniwersalne narzędzia przydadzą ci się także podczas innych prac. Nie zapomnij o ołówkach stolarskich, które zawsze znikają w najmniej oczekiwanym momencie.
W dużych i profesjonalnych warsztatach ma ona najczęściej postać narzędzia stołowego, natomiast dla amatorów majsterkowania dużo bardziej poręczna jest pilarka ręczna, w której elementem tnącym jest ruchoma tarcza.
Urządzenie takie pozwala na cięcie wzdłużne i poprzeczne drewna, a także pod kątem (od 45 do 90 stopni). Wybierając pilarkę, należy zwrócić uwagę na jej moc (im większa, tym sprzęt jest wydajniejszy) oraz na możliwą głębokość cięcia. Nawet do najprostszego urządzenia warto dokupić prowadnicę, która ułatwia proste cięcie (niektóre modele mają ją w komplecie).
Do wyboru są także rozmaite tarcze różniące się wymiarami oraz liczbą zębów. Najtańszą pilarkę można kupić już za niecałe 200 zł, natomiast najdroższe urządzenia ręczne kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że pilarka i szlifierka oscylacyjna są najczęściej stosowanymi elektronarzędziami przy obróbce drewna.
Warto w tym miejscu wspomnieć o innym urządzeniu skrawającym, jakim jest frezarka górnowrzecionowa, która pozwala kształtować powierzchnie płaskie (więcej informacji na jej temat można znaleźć niżej). O ile pilarka tarczowa czy szlifierka oscylacyjna jest niezbędna w każdym warsztacie, o tyle tokarkę można spotkać raczej w zakładach przemysłowych lub profesjonalnych warsztatach stolarskich, zajmujących się np. produkcją mebli.
Są to zazwyczaj duże i kosztowne maszyny, wyposażone w wiele nowoczesnych rozwiązań zwiększających ich wydajność i precyzję. Dla majsterkowiczów hobbystycznie zajmujących się precyzyjną obróbką drewna, stworzono miniaturowe i proste w obsłudze tokarki, które można zmieścić nawet na niewielkim domowym stole warsztatowym.
Najczęściej używanym sprzętem przy obróbce elementów drewnianych jest szlifierka oscylacyjna, która należy do podstawowych narzędzi wykończeniowych. Materiał ścierny podczepiany jest do stopy urządzenia, która — w zależności od modelu — może mieć trójkątny bądź prostokątny kształt. Szlifierka ta używana jest najczęściej do wygładzania dużych powierzchni drewnianych.
Kupując taki sprzęt, należy zwrócić uwagę na moc urządzenia i poziom wibracji oraz takie elementy, jak odsysacz pyłu czy sposób wymiany materiału ściernego. Najmniejsze i najprostsze urządzenia są dostępne już za około 100 zł.
Wśród szlifierek dużą popularnością cieszy się także szlifierka kątowa. Jest to jednak urządzenie przeznaczone bardziej do obróbki metalu niż drewna, gdyż w przypadku tego drugiego materiału wymagana jest duża wprawa i umiejętności. Elementem szlifującym jest tutaj bardzo szybko obracająca się tarcza, która dość gwałtownie ściąga kolejne warstwy materiału, co przy nieuwadze operatora może doprowadzić do trwałego uszkodzenia elementu drewnianego.
Ponieważ jednak ten rodzaj szlifierki jest dość wszechstronny i niedrogi, wiele osób decyduje się właśnie na niego. Specjaliści podkreślają, że do drewna warto stosować przede wszystkim szlifierkę oscylacyjną lub mimośrodkową, natomiast do szlifierki kątowej należy odpowiednio dobierać tarcze i krążki ścierne.
Szlifierka mimośrodkowa to zazwyczaj niewielkie i lekkie urządzenie, które do szlifowania powierzchni wykorzystuje ruch oscylacyjny i obrotowy. Ze względu na takie działanie szlifierki mimośrodkowe uznawane są za bardziej agresywne od szlifierek oscylacyjnych.
Ze względu na swoją dużą funkcjonalność, frezarki górnowrzecionowe są stosowane zarówno w przemyśle oraz specjalistycznych zakładach stolarskich, jak i przydomowych warsztatach. Profesjonalne urządzenia potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale dla amatorów stolarstwa są dostępne niewielkie frezarki za kilkaset złotych.
Specjalistyczne maszyny, takie jak tokarka do drewna, szlifierka kątowa czy frezarki górnowrzecionowe, znajdują coraz częściej zastosowanie nie tylko w profesjonalnych zakładach, lecz także przydomowych warsztatach.
Ich funkcjonalność i prosta obsługa sprawiają, że za obróbkę drewna coraz częściej zabierają się także kobiety, które z zapałem tworzą praktyczne i piękne przedmioty do domu.