Data modyfikacji:

Gdzie trzymać narzędzia ogrodowe?

Źle przechowywane narzędzia ogrodowe nie tylko tworzą wrażenie nieładu i potęgują bałagan. Sprzęt pozostawiony gdziekolwiek niszczy się, gubi, a co najważniejszy – może być także niebezpieczny dla domowników. Na szczęście, w sklepach czekają na ciebie wieszaki i domki na narzędzia, skrzynie ogrodowe i inne przydatne rozwiązania. Zobacz, które sprawdzi się u ciebie najlepiej.

Najważniejsze narzędzia ogrodowe

Dobrze skomponowany zestaw narzędzi ogrodowych stanowi niezbędnik każdego miłośnika przydomowej zieleni. Nawet jeśli posiadasz tylko kilka doniczek na balkonie, ciężko będzie ci obyć się bez kilku podstawowych sprzętów.

Zacznij od łopatki do sadzenia i do wyrywania chwastów. Dzięki niej wygodnie posadzisz roślinę w glebie lub w donicy wypełnionej ziemią. Mała łopatka ręczna pozwoli umieścić korzeń na odpowiedniej głębokości. Wybieraj przede wszystkim artykuły metalowe, ponieważ są one trwalsze i lepiej pokonują opór ziemi podczas kopania. Jeśli posiadasz ogród, nie zapomnij także o łopacie, dzięki której zasadzisz większe rośliny – np. młode drzewka.
W podstawowy zestaw ogrodniczy wchodzi także motyczka, którą usuniesz chwasty oraz spulchnisz glebę. Przy większych powierzchniach nie zapomnij o grabiach, za pomocą których usuniesz suche liście i gałęzie. Pamiętaj także o rękawicach ogrodniczych, które zabezpieczą dłonie przed skaleczeniem oraz ochronią skórę przed wilgocią gleby.
W przydomowym warsztacie nie powinno zabraknąć również sekatora, dzięki któremu dokonasz przycinań krzewów. Jeśli planujesz nadawać kształt roślinom lub stworzyć żywopłot, nie zapomnij o nożycach ogrodowych, a w przypadku drzew i okazałych krzewów – także o pile.

Wraz z wielkością ogrodu wydłuża się także lista sprzętów, które będą niezbędne podczas stałej pielęgnacji roślin. Potrzebna będzie przede wszystkim kosiarka oraz podkaszarka, które ułatwią utrzymanie trawnika w ryzach. Wybierać możesz spośród tańszych modeli elektrycznych oraz spalinowych i akumulatorowych, które pozbawione są ograniczającego przewodu. 

Do zasadzania trawnika, ale także podczas późniejszego nawożenia, przyda się także siewnik, który równomiernie rozprowadza materiał siewny czy cząstki nawozu.
W każdym ogrodzie sprawdzą się również narzędzia do spulchniania gleby. Glebogryzarka lub kultywator są niezbędne nie tylko na początku, podczas zakładania ogrodu. Te narzędzia ogrodnicze wykorzystasz także podczas zasilania ziemi, dzięki czemu gleba pozostanie dobrze odżywiona, co stanowi połowę sukcesu w ogrodnictwie.

Gdzie trzymać narzędzia ogrodowe?

Istnieje wiele pomysłów na wygodne przechowywanie sprzętów ogrodniczych. Możliwość ich wdrożenia zależy jednak od posiadanej przestrzeni, a także od finansów. Pamiętaj także, aby dopasować dany sposób do swoich potrzeb i do narzędzi – także tych, które dopiero planujesz zakupić.

Wieszak na narzędzia ogrodowe

Prosty wieszak na narzędzia rozwiąże problem z przechowywaniem większości sprzętów niezbędnych przy pielęgnacji ogrodu. W jednym miejscu zawisną wszystkie szpadle, łopaty, motyki i inne sprzęty na stylisku. Odpowiednio dobrany uchwyt umożliwi także zawieszenie sekatorów, łopatek i innych niewielkich, ręcznych sprzętów.

Cenisz sobie estetykę przedmiotów w otaczającej cię przestrzeni? Zdecyduj się na gotowe zestawy narzędzi wraz z uchwytem. Narzędzia będą prezentować się schludnie dzięki jednolitej tonacji. Wieszak stanowi praktyczną opcję, jeśli posiadasz wolną ścianę w przydomowym warsztacie czy składziku. Powinien być on zawieszony pod dachem. Wieszaki są stosunkowo tanie i dostępne w wielu różnorodnych modelach.

Stojak na narzędzia ogrodowe

Podobną funkcję spełnia stojak na narzędzia ogrodowe. Dzięki niemu w jednym miejscu staną wszystkie wykorzystywane w ogrodzie sprzęty. Także w tym przypadku jest to idealne rozwiązanie w przypadku garaży, składzików i innych powierzchni pod dachem, w których znajdzie się odrobina miejsca. 

W zależności od posiadanej powierzchni możesz wykorzystać wolny kąt i wybrać model narożny. Konstrukcja stojaka umożliwia zazwyczaj postawienie większych narzędzi osadzonych na długim trzonku – np. szpadla lub miotły. Dzięki haczykom zawiesisz mniejsze, poręczne narzędzia. Niektóre modele posiadają również podstawkę, która zabezpiecza podłoże przed zabrudzeniem. Stojaki na narzędzia ogrodowe nie stanowią dużego obciążenia dla portfela. Dostępne są one w wielu wersjach, a większe modele umożliwiają przechowywanie kilkunastu narzędzi równocześnie.

Skrzynia na narzędzia ogrodowe

Właściciele tarasów i balkonów docenią zalety skrzyni na narzędzia ogrodowe. Zamknięty pojemnik zgromadzi wszystkie niezbędne sprzęty w jednym miejscu. Skrzynię z przyborami możesz także trzymać na zewnątrz. Pamiętaj jednak, aby wybrać model odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Skrzynia na narzędzia ogrodowe idealnie sprawdzi się podczas przechowywania poręcznych narzędzi, jak łopatki, motyki i sekator. Nie zmieścisz tam jednak większych gabarytowo sprzętów. Cena skrzyni zależy od jej wielkości, jakości oraz od przeznaczenia – czy może być przechowywana także na zewnątrz. Część modeli posiada także możliwość zamknięcia na kłódkę, co zabezpieczy schowane wewnątrz artykuły.

Domek na narzędzia ogrodowe

Pasjonaci prac ogrodowych docenią wygodę, jaką niesie za sobą samodzielny, wolnostojący domek na narzędzia ogrodowe. Dzięki niemu w jednym miejscu możesz przechowywać wszystkie niezbędne sprzęty ogrodowe – jak taczki, kosiarki czy narzędzia do spulchniania gleby. Domek na narzędzia zabezpieczy delikatne sprzęty przed działaniem wody i wilgoci. Nie tylko delikatne sprzęty elektryczne, ale również elementy metalowe i wyprodukowane z tworzyw sztucznych źle znoszą kontakt z wodą. 

W przestronnym domku zmieszczą się także wszystkie nasiona i cebulki, donice, nawozy oraz inne elementy wyposażenia ogrodnika-pasjonata. Jeśli zdecydujesz się na większy domek, możesz przechowywać tam także grilla, meble ogrodowe oraz dekoracje, które powinny zostać zabrane na zimę pod dach.

Domek ma także dodatkową zaletę. Może zostać zamknięty przed osobami niepowołanymi albo przed dziećmi, które nie powinny mieć swobodnego dostępu do niebezpiecznych narzędzi ogrodowych.

Autorka: Joanna Szczygłowska