Data modyfikacji:

Jak ułożyć narzędzia w warsztacie? Organizer na narzędzia na ścianę

Przydomowe warsztaty lub garaże nieraz stanowią prawdziwe skarbce dla posiadających je majsterkowiczów. Przechowują oni nie tylko sprzęt służący do konserwacji pojazdu, ale także inne narzędzia przydatne w domu lub podczas remontów, począwszy od młotków, a skończywszy na spawarkach. Nieraz są to również urządzenia używane do pielęgnacji ogrodu lub do pracy w gospodarstwie rolnym. Jak więc ergonomicznie ułożyć narzędzia w warsztacie
jak ułożyć narzędzia w warsztacie
Istnieje wiele sposób na przechowywanie narzędzi w warsztacie, wiele z nich jest uzależnionych od tego, jak często korzystamy z pomieszczenia i jego zawartości. Jeżeli robimy to tylko okazjonalnie dobrym rozwiązaniem są klasyczne szafki narzędziowe z wieloma szufladkami, których wiele rodzajów i modeli znajdziemy w wielu sklepach. Pozwalają one na podzielenie przedmiotów na różne kategorie i ich ochronę przed wilgocią.
Znacznie gorszym pomysłem jest stosowanie skrzyń lub pudeł, w których narzędzie łatwo się ze sobą mieszają, a podczas przenoszenia mogą ulec nawet uszkodzeniu. Korzystając z tej metody trudno też dostać się do rzeczy znajdujących się na dnie, bez opróżniania całej zawartości pojemnika.
Jeżeli mamy niewielką liczbę narzędzi zawsze można zostawić je też na blacie lub stole. Gdy w pomieszczeniu panuje duża wilgoć (zwłaszcza zimą), warto je zabezpieczyć lub schowa do torby lub specjalnych organizerów.

Organizer narzędziowy na ścianę

Najskuteczniejszą metodą przechowywania narzędzi w warsztacie jest jednak bez wątpienia tablica lub organizer naścienny. Spotkamy się z nimi zarówno w dużych zakładach produkcyjnych, jak i w niewielkich domowych składzikach. Idea jest tutaj niezwykle prosta. Narzędzia zawieszamy bezpośrednio na ścianie, korzystając ze spawalnych półek lub haków.
Rozwiązanie to jest idealne zwłaszcza dla zapominalskich. Pozwala bowiem praktycznie błyskawicznie zlokalizować niezbędny przedmiot, bez potrzeby gorączkowego szukania go w różnych miejscach pomieszczenia. Wrażliwy sprzęt elektromechaniczny nie jest też narażony na przypadkowe uszkodzenia lub wstrząsy.
Tablice wykonuje się z kilku materiałów. W ofercie marketów budowlanych znajdziemy modele wykonane najczęściej z metalowej siatki. W jej oczka z łatwością wkładamy haczyki, na których zawieszamy narządzie. Ich liczba oraz ustawienie zależy kompletnie od naszych własnych potrzeb. Nieco tańsze są tablice wykonane z płyt MDF lub OSB. Także one mają wygodne otwory do zawieszenia narzędzi.
Oczywiście nie musimy skazywać się na zakup gotowych modeli tablic, bowiem równie dobrze wykonanym je samodzielnie. Wystarczy do tego tylko odpowiednio odmierzona i przycięta płyta. Do jej powierzchni przykręcamy wkrętami odpowiadającą nam liczbę haków, choć dla lżejszych narzędzi wystarczą tylko pojedyncze śruby lub gwoździe. Zwróćmy uwagę, by nie umieszczać ich w zbyt bliskiej odległości od siebie. Podczas wyboru liczby i wielkości kołków montażowych do ściany weźmy pod uwagę koniecznie ciężar tablicy.
Zdjęcie: Envato Elements