Data publikacji:

Jaką wyrzynarkę kupić?

Wyrzynarka to elektronarzędzie, którego zalety doceniają profesjonaliści i zapaleni majsterkowicze. Wyrzynarka do paneli może też przydać się amatorowi podczas remontu lub modernizacji mieszkania. Jaka wyrzynarka będzie najlepsza do prac domowych, a jaką wybrać do warsztatu zawodowca? Jakie są rodzaje wyrzynarek i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Sprawdź również, ranking pił spalinowych.
jaką wyrzynarkę kupić

Najczęściej spotykamy wyrzynarki do drewna, dzięki którym można ciąć drewno i materiały drewnopochodne wzdłuż linii prostych lub po łuku oraz wyrzynać w nim mniej lub bardziej regularne kształty i otwory. Możliwość wykonywania cięć krzywoliniowych odróżnia je od pił i pilarek. Wyrzynarki są bardzo uniwersalne, a odpowiednie brzeszczoty umożliwiają cięcie płyt gipsowo-kartonowych, ceramiki, tworzyw sztucznych i miękkich metali.

Jakie są rodzaje wyrzynarek?

Wyrzynarki różnią się między sobą sposobem pracy, rodzajem zasilania, parametrami technicznymi i akcesoriami.

Podział wyrzynarek ze względu na sposób pracy

Spotykamy wyrzynarki na stałe przymocowane do blatu roboczego oraz wyrzynarki ręczne, czyli urządzenia przenośne, którymi można posługiwać się jedną ręką lub oburącz, dzięki odpowiednio wyprofilowanym uchwytom.

  • Wyrzynarki tradycyjne są popularne ze względu na niską cenę. Brzeszczot wyrzynarki porusza się ruchem góra-dół, w związku z tym konieczne jest dociskanie wyrzynarki do drewna lub innego przecinanego materiału. Niepotrzebny pośpiech i zbyt silny nacisk na wyrzynarkę może powodować wygięcie brzeszczotu i odchylenie rzazu od żądanej linii cięcia.
  • Wyrzynarki z podcinaniem są sprawniejsze i wygodniejsze dla użytkownika, ale też droższe. Brzeszczot wykonuje w nich nie tylko ruch góra-dół, ale również ruch przód-tył, dzięki czemu wyrzynanie idzie szybciej, nie wymaga nacisku i nie męczy przy dłuższej pracy. Różnica ta jest szczególnie istotna, gdy trzeba wykonać cięcie w grubszym lub twardszym materiale.
  • Wyrzynarki stołowe, czyli stacjonarne to typowe urządzenia dla profesjonalistów. Są przytwierdzone na stałe do blatu i w odróżnieniu od wyrzynarek ręcznych linię cięcia uzyskuje się, manewrując materiałem, a nie narzędziem. Stołowa wyrzynarka do drewna pozwala na dokładne cięcie materiałów o dużej powierzchni.
  • Wyrzynarki włosowe to również urządzenia mocowane do blatu roboczego, w których cienki, wytrzymały i szybko poruszający się brzeszczot wykonuje z dużą precyzją cięcia wzdłuż linii falistych, wycina łuki oraz okrągłe lub owalne otwory.

Podział wyrzynarek ze względu na rodzaj zasilania

  • Wyrzynarka sieciowa, podłączona kablem sieciowym do gniazdka, umożliwia ciągłą i wydajną pracę bez konieczności ładowania akumulatorów. Ma większą moc silnika, jest lżejsza i poręczniejsza, ale wymaga bezpośredniego dostępu do źródła zasilania.
  • Wyrzynarka akumulatorowa może pracować wszędzie, również tam, gdzie nie ma sieci elektroenergetycznej. Akumulator umieszczony w obudowie zwiększa jej ciężar, ale operatora nie ogranicza kabel zasilający.

Jaka wyrzynarka będzie najlepsza? Parametry techniczne

Zanim zdecydujemy o tym, jaka wyrzynarka będzie dla nas odpowiednia, trzeba porównać podstawowe parametry i wyposażenie tych urządzeń. Na co zwrócić uwagę?
  • Moc silnika zapewni długą, nieprzerwaną pracę oraz zmniejszy ryzyko przegrzewania się urządzenia przy napotkaniu na większy opór, czyli podczas cięcia twardych lub grubszych materiałów. W przypadku urządzeń zasilanych z sieci prócz mocy nominalnej podaje się także moc użyteczną, czyli moc służącą do pracy, która jest niemal dwukrotnie mniejsza od mocy nominalnej.
  • Częstotliwość skoków brzeszczotu na minutę, czyli szybkość, z jaką brzeszczot może wykonywać swoje ruchy. Im większa wartość, tym szybsze cięcie materiału. Możemy spotkać wyrzynarki, w których częstotliwość skoków brzeszczotu waha się od 250 do 3500 na minutę. Częstotliwość skok brzeszczotu pod obciążeniem jest większa od częstotliwości skoków na biegu jałowym.
  • Rodzaj zasilania decyduje o mobilności pracy z wyrzynarką. Wyrzynarka sieciowa ograniczona jest dostępem do gniazdka, ale zapewnia dłuższą pracę i większą moc urządzenia. W przypadku wyrzynarek akumulatorowych warto zwrócić uwagę na rodzaj i pojemność akumulatora. Akumulatory Li-Ion (litowo-jonowe) są lżejsze i mogą być ładowane w dowolnym momencie. Akumulatory NiCd (niklowo-kadmowe) są cięższe i mogą być ładowane dopiero po ich całkowitym rozładowaniu. Ze względu na dużą szkodliwość kadmu są one wypierane przez akumulatory NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowe). Pojemność akumulatorów określa się w amperogodzinach (Ah), a dostępne na rynku wyrzynarki mają przeważnie akumulatory o pojemności od 1,3 Ah do 5 Ah.
  • Głębokość cięcia, czyli maksymalna grubość materiału, który może być przecięty tą wyrzynarką. Jej wartość zależy od rodzaju ciętego materiału, im twardszy materiał, tym mniejsza. Wyrzynarka do drewna może mieć głębokość cięcia od 50 do 150 mm, podczas gdy w przypadku metalu głębokość cięcia sięga kilku milimetrów.
  • Skok brzeszczotu podany w milimetrach to maksymalna odległość, jaką pokonuje brzeszczot podczas swojego ruchu. Przyjmuje się, że im większa długość skoku brzeszczotu, tym grubszy materiał może przeciąć.
  • Sposób mocowania brzeszczotu może się różnić w poszczególnych modelach wyrzynarek. W starszych typach urządzeń stosowano uchwyt 2T do brzeszczotów z dwiema wypustkami. W nowszych urządzeniach spotykamy uchwyt T do brzeszczotów z jednym noskiem lub uchwyt U do brzeszczotów uniwersalnych 1/4″.
  • Brzeszczoty różnią się stopem, z którego zostały wykonane, długością, szerokością oraz kształtem, wielkością i gęstością zębów. Oznakowanie brzeszczotów pozwala dobrać je do pracy z konkretną wyrzynarką i właściwym materiałem. Brzeszczoty ze stali wysokowęglowej z symbolami HCS lub CV nadają się do cięcia drewna, paneli podłogowych i tworzyw sztucznych. Do cięcia materiałów drewnopochodnych i metali kolorowych niezbędne są brzeszczoty HSS, a wykonane z węglików spiekanych brzeszczoty HM i TCC służą do cięcia ceramiki i stali.

Jaka wyrzynarka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Poza parametrami technicznymi warto wziąć pod uwagę akcesoria i wyposażenie, które w istotny sposób wpływa na jakość pracy, takie jak:
  • możliwość szybkiej wymiany brzeszczotu;
  • prowadnica do dokładnego cięcia wzdłuż wyznaczonej linii;
  • podświetlenie miejsca cięcia;
  • możliwość odsysania i pochłaniania pyłów (powinna to mieć każda profesjonalna wyrzynarka do drewna lub płyt gipsowo-kartonowych) lub podłączenia do odkurzacza;
  • laser wskazujący linię cięcia;
  • dodatkowy akumulator na wymianę (w wyrzynarkach akumulatorowych);
  • regulacja stopy do cięć skośnych;
  • przybornik na brzeszczoty;
  • cyrkiel do wyznaczania cięć po okręgu.
Właściwie dobrana wyrzynarka zapewni długą, bezproblemową, wydajną i wygodną pracę profesjonalistom oraz pomoże amatorom w przeprowadzeniu prac remontowych we własnym domu.
Autor: Lech Wójcik