Data publikacji:

Jaka wyrzynarka jest najlepsza? Poradnik

Wyrzynarka to sprzęt, który może znaleźć szerokie zastosowanie podczas prac remontowych czy wykończeniowych w twoim domu. Jaka wyrzynarka będzie najlepsza w domowym warsztacie? Który sprzęt sprawdzi się w domowych zastosowaniach, a jaka wyrzynarka będzie lepszą opcją w profesjonalnych zastosowaniach? Odpowiedzi znajdziesz poniżej. 
jaka wyrzynarka
W naszym kąciku reklamowym odpowiadaliśmy już o tym,  jak wybrać wiertarkę udarową oraz publikowaliśmy ranking wiertarko-wkrętarek. Tym razem skupiamy się an wyrzynarce. Wszelkie informacje znajdziesz poniżej.

Jak działa wyrzynarka? 

Wyrzynarka to rodzaj elektronarzędzia, które pozwoli ci na sprawne docięcie, przycinanie czy wykonanie otworów w drewnie, metalu lub przedmiotach wykonanych z tworzyw sztucznych.

Szczególnie istotny jest fakt, że wyrzynarka zapewnia możliwość przygotowania otworów i wykonania cięć o różnych kształtach – dzięki niej przygotujesz np. otwory o określonym kształcie w deskach czy metalowych elementach lub zaokrąglisz ich krawędzie.

Sprzęt oferuje w tej kwestii znacznie większe możliwości, niż tradycyjne pilarki czy szlifierka kątowa używana do cięcia. 

Rodzaje wyrzynarek

Wyrzynarka klasyczna

To najprostszy rodzaj urządzeń tego typu. W klasycznej wyrzynarce nazywanej też tradycyjną, brzeszczot porusza się w górę i w dół, przecinając obrabiany przedmiot.

Podczas pracy niezbędne jest zaangażowanie własnej siły, ponieważ aby wyrzynarka mogła przeciąć przedmiot, należy dociskać ją do podłoża. W tej grupie znajdziesz szereg wyrzynarek o dość podstawowych parametrach i w przystępnej cenie.

Wyrzynarka włosowa

To bardzo precyzyjny rodzaj wyrzynarek, które świetnie sprawdzają się podczas wycinania otworów o kształcie okręgu czy półokręgu. Najczęściej jest to sprzęt stacjonarny, który montuje się na stole.

Przy pomocy urządzenia tego typu można obrabiać zarówno bardzo duże elementy, jak i te o niewielkich rozmiarach.


Przeczytaj także: Jaką kosiarkę kupić? 

Wyrzynarka z podcinaniem

Z kolei sprzęt tego typu wyróżnia się faktem, że brzeszczot wykonuje zarówno ruch w górę i w dół, jak również do przodu i do tyłu.

Dzięki temu efektywność pracy jest znacznie wyższa, niż w przypadku klasycznych wyrzynarek i nie trzeba angażować własnej siły w dociskanie sprzętu do podłoża. 

Wyrzynarka stołowa

Podobnie jak w przypadku wyrzynarek włosowych, ich stołowe odpowiedniki to sprzęt stacjonarny, który osadza się na stałe na stabilnym stole. Urządzenie przeznaczone do stosowania w profesjonalnych warsztatach, ponieważ jest precyzyjny i pozwala na obróbkę naprawdę dużych elementów.

Dodatkowo cena wyrzynarek tego typu jest najczęściej znacznie wyższa, niż w przypadku sprzętu tradycyjnego.

Jaka wyrzynarka jest najlepsza do domowego warsztatu?

Zdecydowanie najlepiej jest wybrać tradycyjny sprzęt, który jest przystępny cenowo i łatwy w obsłudze. Jeśli zastanawiasz się, jaka wyrzynarka do 150 złotych będzie najlepsza, w tej kategorii z pewnością znajdziesz sprzęt w tym budżecie.

Sprawdzi się podczas niezbyt zaawansowanych prac. Jeśli jednak będziesz częściej korzystać ze sprzętu, niż tylko podczas okazjonalnego majsterkowania i bardzo ważna jest precyzja obróbki materiałów, lepszym rozwiązaniem będzie wyrzynarka włosowa lub z podcinaniem.

Natomiast wyrzynarki stołowe są przeznaczone raczej do profesjonalnych zastosowań. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Typ zasilania – sprzęt może być zasilany sieciowo lub akumulatorowo. Ten pierwszy będzie cechował się większą mocą, a drugi większą mobilnością – swobody pracy nie będzie ograniczał przewód zasilania.
  • Odsysanie pyłu – to wygodna funkcja, dzięki której łatwiej utrzymać porządek w warsztacie, ponieważ pył jest gromadzony w specjalnym zbiorniku.
  • Głębokość cięcia – ten parametr decyduje o funkcjonalności sprzętu oraz możliwości obróbki przedmiotów o różnej grubości.