Data modyfikacji:

Jaka piła spalinowa będzie najlepsza? Ranking TOP10

Wieczory spędzone przy kominku mają swój urok. Jeśli chcesz zaoszczędzić na drewnie opałowym, dobrym pomysłem jest samodzielne cięcie i łupanie pniaków. Dobra piła spalinowa przyda się także do innych prac ogrodowych, np. przycinania drzewek, wycinania zarośli, docinania desek itd. Jaka piła spalinowa sprawdzi się w pracach domowych? Zobacz ranking pił spalinowych popularnych na Ceneo.pl.
jaka piła spalinowa

Nie wiesz jaką piłę spalinową kupić? Odpowiadamy jakie parametry sprawdzić przed zakupem

 Kupując piłę spalinową, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, należy sprawdzić moc wyjściową piły. Pilarki wyposażone w silnik o mocy większej są bardziej odpowiednie do twardszych materiałów, takich jak metal, natomiast pilarki o mniejszej mocy mogą być bardziej odpowiednie do miękkich materiałów, takich jak drewno na opał.
Po drugie, upewnij się, że masz odpowiednie paliwo dla swojej maszyny. Niektóre piły spalinowe wymagają określonego rodzaju paliwa, a użycie innego może spowodować uszkodzenie narzędzia. 
Po trzecie, szukaj pilarki o dobrej ergonomii i komforcie pracy, co pomoże zmniejszyć zmęczenie i ułatwi dłuższą pracę. 
Wreszcie, przed użyciem piły należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, aby zapoznać się z jej funkcjami oraz sposobem bezpiecznej i prawidłowej eksploatacji w gospodarstwie. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki przy zakupie pilarki spalinowej, można mieć pewność, że będzie ona spełniać swoje zadanie.
Kiedy wybierzesz już konkretny model pilarki, pamiętaj, że równie ważna jest konserwacja (np. smarowanie łańcucha), zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji, tak, aby mogła służyć niezawodnie przez wiele lat. 

Jaka piła spalinowa? Moc urządzenia

Podczas tworzenia rankingu pilarek spalinowych wzięliśmy pod uwagę między innymi moc silnika. Wyrażona w kilowatach lub koniach mechanicznych moc piły spalinowej to kluczowy parametr przy odpowiedzi na pytanie, jaka piła spalinowa będzie najlepsza. Wpływa na to, jak grube i twarde drewno uda się przeciąć. Do podstawowych prac, czyli przycinania gałęzi i wycinania krzaków, wystarczy lekka piła spalinowa o mocy ok. 1,5-2,5 KM. Jej zaletą jest chociażby niskie zużycie paliwa, co pozwoli ograniczyć koszty.
Jaka pilarka spalinowa sprawdzi się w nieco bardziej wymagających pracach? Jeśli zamierzasz przygotowywać opał, wybierz mocniejszą pilarkę łańcuchową. Moc powyżej 2,5 KM pozwoli ci przecinać nawet grubsze polana. Warto jednak pamiętać, że niektóre gatunki drewna opałowego, np. dąb, grab czy buk, są bardzo twarde. Jeśli zamierzasz korzystać z tego rodzaju opału, lepszym wyborem może być pilarka o mocy blisko 5 KM. Należy jednak liczyć się z tym, że będzie ona znacznie cięższa, głośniejsza i bardziej paliwożerna.
Do najcięższych zadań najlepsze są duże piły spalinowe. Ich moc może sięgać nawet kilkunastu koni mechanicznych. Służą głównie do wycinania drzew w lesie. W domowych pracach lepiej sprawdzą się mniejsze, bardziej poręczne modele. Dobrej jakości piły spalinowe wyposażone są w funkcje ułatwiające rozruch silnika.

Najlepsza piła spalinowa: jaką długość prowadnicy wybrać?

Jak wybrać najlepszą piłę spalinową? Mogłoby się wydawać, że im dłuższa prowadnica, tym bardziej uniwersalna piła łańcuchowa. Tymczasem w przydomowych pracach wystarczy prowadnica o długości 30-40 cm. Pozwoli ci przeciąć nawet sporych rozmiarów kawałki drewna, a będzie znacznie wygodniejsza w użytkowaniu.
Dodatkowo krótsza prowadnica ma tę zaletę, że łańcuch jest mniej podatny na spadanie lub klinowanie się w drewnie. Inna sprawa, że mała i lekka piła spalinowa umożliwia bardziej precyzyjną pracę.

Jaka waga piły spalinowej będzie najlepsza?

Nie bez znaczenia przy tworzeniu rankingu pilarek spalinowych była także waga urządzenia. Najcięższym elementem pilarki spalinowej jest silnik. O ile sporadyczny użytek nie sprawi ci problemu, to dłuższe użytkowanie ciężkiej piły łańcuchowej z pewnością poczujesz w plecach.
Jaka jest optymalna waga piły spalinowej do domowych prac? Te najsłabsze lekkie piły spalinowe ważną ok. 4 kg, co jest przyzwoitym wynikiem. Bardziej uniwersalne piły łańcuchowe do domowych zadań, o nieco większej mocy, ważą ok. 5-7 kg. W ich przypadku ogromne znaczenie mają ergonomiczne uchwyty oraz odpowiednie wyważenie piły. Pilarki przemysłowe dla profesjonalistów ważą ok. 10 kg.

Poziom hałasu piły spalinowej. Jaką wybrać pilarkę łańcuchową wybrać?

Wadą pilarek spalinowych jest duża głośność. Poziom generowanego hałasu może przekroczyć nawet 110 decybeli. Jeżeli zależy ci na komfortowej pracy i dobrych stosunkach z sąsiadami, nie omijaj tego parametru podczas zakupu i wybierz najcichszą piłę spalinową.
Pamiętaj też o tym, by zawsze pracować w słuchawkach oraz okularach ochronnych. Jeżeli natomiast cicha praca jest priorytetem, lepszym wyborem może być zakup piły elektrycznej łańcuchowej.

Najpopularniejsze piły spalinowe: ranking TOP 10

Jeżeli zastanawiasz się, jaka piła spalinowa do 1000 zł czy 2000 zł sprawdzi się w pracach domowych, sprawdź nasz ranking popularnych urządzeń cieszących się dobrymi opiniami użytkowników Ceneo.pl.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik