Data modyfikacji:

Domowy warsztat: jak urządzić?

Lubisz majsterkowanie i regularnie naprawiasz wszystkie domowe sprzęty, a skrzynka narzędziowa już pęka w szwach? To znak, że czas na urządzenie własnego domowego warsztatu. Jak to zrobić? Jakie wyposażenie wybrać i o czym pamiętać? Oto przepis na miniwarsztat domowy.

warsztat domowy
Domowy warsztat to miejsce, gdzie przechowasz niezbędne narzędzia rowerowe, a także wszystko, co niezbędne do samochodu. Sprawdź, jakie akcesoria są potrzebne do stworzenia wymarzonego miejsca do majsterkowania. 

Jak wyposażyć warsztat domowy?

  • stół narzędziowy,
  • tablica warsztatowa,
  • szafka lub wózek warsztatowy,
  • oświetlenie

Stół narzędziowy

Jeśli szukasz pomysłu na warsztat, zacznij od stołu. Dzięki niemu możliwe będzie wygodne majsterkowanie w komfortowej pozycji i przechowywanie niektórych sprzętów. Jaki stół warsztatowy wybrać? Na początek skupmy się na rozmiarach. Szacuje się, że stół nie powinien być węższy niż 60 cm – to absolutne minimum, aby wygodnie pracować przy blacie. Szerokość blatu jest uzależniona od wielkości pomieszczenia, ale w tym przypadku dobrze sprawdzi się maksymalnie duży stół – dzięki temu w trakcie pracy możliwe będzie przechowywanie w zasięgu ręki wszystkich narzędzi.

Z jakiego materiału powinien być wykonany stół warsztatowy? Masz do wyboru wiele opcji. Ciekawym rozwiązaniem jest stół stolarski, czyli tzw. strugnica. Na blacie stołu tego typu znajdują się otwory, które pozwalają na swobodne osadzenie imaków i przytwierdzenie obrabianych elementów.

Naturalnie model tego typu będzie najbardziej przydatny, jeśli w twojej pracowni wszystko kręci się wokół drewna. Stoły tego typu są wytrzymałe i solidne, co jest nieocenioną zaletą w domowym warsztacie majsterkowicza.

Inną dobrą opcją są stoły na metalowych profilach. Mogą mieć metalowe blaty, które są łatwe w utrzymaniu w czystości, sklejkowe czy drewniane. Jeśli zdecydujesz się na tego typu stół warsztatowy, warto sięgnąć po model z szufladami, w których przechowywać będziesz niewielkie narzędzia i akcesoria.

Porządek w miniwarsztacie domowym, czyli przechowywanie

To kluczowa sprawa – jeśli chcesz zapewnić sobie naprawdę wygodną pracę, wszystkie klucze, śrubokręty i inne akcesoria muszą być zawsze na swoim miejscu. Aby utrzymać porządek w domowym warsztacie majsterkowicza, konieczny jest zatem sprawny system przechowywania. Bardzo pomocna będzie w tym przypadku tablica warsztatowa. W sprzedaży znajdziesz szereg różnych modeli, które są wyposażone w magnetyczne uchwyty bądź haki do przechowywania młotków, śrubokrętów i innych narzędzi lub w drobne szufladki na śrubki gwoździe itd. Tablicę tego typu najlepiej jest zawiesić nad stołem warsztatowym, aby wyposażenie było łatwo dostępne. 

Jeśli dysponujesz sporą ilością narzędzi, dobrym pomysłem będzie szafka warsztatowa na kółkach lub wózek narzędziowy. Można je łatwo przesuwać, dzięki czemu całe jej wyposażenie bez trudu przeniesiesz w miejsce, w którym aktualnie majsterkujesz.

Ponadto warto zagospodarować do przechowywania narzędzi powierzchnię ścian – możesz tu zamontować półki i haki. Szerokość i głębokość półek zaplanuj tak, aby zmieściły się na nich walizki z elektronarzędziami – urządzenia tego typu powinny być przechowywane w fabrycznie dodanych pojemnikach, co zabezpiecza je przed uszkodzeniami i osiadaniem zabrudzeń, które mogą z czasem prowadzić do niszczenia sprzętu.

Oświetlenie warsztatu

Warsztaty najczęściej są zlokalizowane w garażach czy piwnicach, czyli miejscach, które z reguły są raczej kiepsko oświetlone. W związku z tym, aby zapewnić sobie komfort pracy podczas majsterkowania, musisz zadbać o dobre oświetlenie sztuczne.

Jeden główny punkt świetlny to za mało. Przynajmniej jedno dodatkowe źródło światła należy zlokalizować przy stole warsztatowym.

Tu dobrze sprawdzają się lampki na przegubach, w których możesz zmieniać położenie punktu świetlnego – dzięki temu dostosujesz oświetlenie do aktualnie wykonywanych prac. Innym świetnym patentem są lampki przenośne wyposażone w długi przewód.

Do ich obudowy dołączony jest hak, który pozwala na podwieszenie lampki w dowolnym miejscu. Dzięki temu twój domowy warsztat majsterkowicza będzie jeszcze praktyczniejszy.

Na koniec warto jeszcze pamiętać o doprowadzeniu do stołu warsztatowego przynajmniej kilku gniazd elektrycznych.

Jeśli przyjdzie ci majsterkować przy użyciu kilku elektronarzędzi, a do tego dojdzie jeszcze konieczność podłączenia lampki, może się okazać, że zabraknie gniazd. Dobrym rozwiązaniem będą przynajmniej trzy gniazda.