Data modyfikacji:

Narzędzia rowerowe, które przydadzą ci się w domowym warsztacie

Sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami, więc pora zacząć przygotowywać jednoślad do pierwszej trasy. Zanim zabierzesz się za przegląd, czyszczenie i regulowanie roweru, a także wymianę zużytych elementów, sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne narzędzia. Oto rzeczy, które przydadzą ci się do podstawowego serwisu roweru.

Pompka

Dla wielu osób jedyną czynnością wykonywaną w rowerze po zimie jest dopompowywanie kół. Nawet jeśli robisz tylko to, zrób to dobrze. Najlepiej sprawdź się do tego pompka podłogowa z precyzyjnym manometrem, który wskaże ci aktualne ciśnienie w oponie. Oznaczenie wymaganego dla danego typu opony ciśnienia znajdziesz na jej boku (zarówno w barach, jak i PSI).

Niższe ciśnienie w oponie wspomaga amortyzację na nierównościach, natomiast wyższe ciśnienie umożliwia mniej energochłonną i szybszą jazdę. Jeżeli posiadasz jedynie małą pompkę ręczną, dokup większy model z manometrem lub sam miernik ciśnienia do opon.

Zestaw naprawczy

Zestaw naprawczy to opon to niezbędnik podczas każdej wycieczki rowerowej. Składa się najczęściej z kilku łatek, kleju do opon, papieru ściernego (do zmatowienia dętki) i plastikowych łyżek do zdjęcia opony z obręczy. W niektórych zestawach znajdziesz też niewielki klucz do śruby zabezpieczającej koło. Pamiętaj jednak, że nie we wszystkich sytuacjach da się naprawić dętkę (np. gdy pęknie przy wentylu), więc wyruszając w dalszą trasę weź dodatkową sztukę na wymianę. 

Multitool rowerowy

Innym elementem, który warto mieć cały czas przy sobie, jest niewielki multitool rowerowy zwany także narzędziownikiem. To zestaw kilkunastu narzędzi w formie scyzoryka, który przyda ci się w awaryjnych sytuacjach. W jego skład wchodzą najczęściej klucze imbusowe (w kilku rozmiarach), wkrętaki (płaski i krzyżakowy), klucz do szprych, skuwacz do łańcucha i plastikowe łyżki do zdejmowania opon. Niektóre multitoole mają też klucze nasadowe bądź oczkowe.

Śrubokręty

Do obsługi roweru i montażu akcesoriów rowerowych niezbędne będą śrubokręty krzyżakowe i płaskie o różnych rozmiarach. Ten drugi rodzaj przyda ci się również do podważania i wybijania elementów. Do niektóry części roweru możesz mieć trudny dostęp, więc przygotuj wkrętaki o różnej długości końcówek. Alternatywą dla oddzielnych wkrętaków jest grzechotka na wymienne bity. Znacznie przyspieszy pracę, jednak może okazać się bezużyteczna w przypadku śrub ukrytych w głębokich gniazdach.

Szczotka do czyszczenia łańcucha

Wyczyścić i naoliwić łańcuch możesz za pomocą ściereczki lub pędzelka, jednak dużo wygodniejszym sposobem jest użycie specjalnej szczotki lub urządzenia do obsługi łańcucha. Posiadają one włosie obejmujące łańcuch w trzech stron, co przyspiesza pielęgnacje łańcucha. Urządzenia z obrotowymi rolkami umożliwiają przy okazji równomierne nałożenie smaru oraz pozbycie się jego nadmiaru.

Skuwacz do łańcucha

Jeżeli często pozostawiasz swój rower pod chmurką, wcześniej czy później twój łańcuch będzie nadawał się do wymiany. Może się także rozciągnąć w trakcie jazdy, co również kwalifikuje go do wymiany. Do zdjęcia łańcucha potrzebne jest niewielkie urządzenie, mianowicie skuwacz do łańcucha. Składa się z przytrzymującej ogniwo łańcucha prowadnicy oraz osadzonego na gwincie bolca wypychającego trzpień łańcucha.

Stojak na rower

Domowy patent na naprawę roweru to obrócenie go do góry nogami i oparcie na siodełku oraz kierownicy. Jeśli jednak zależy ci w pierwszej kolejności na wygodzie, skorzystaj ze stojaka na rower. Urządzenie to umożliwi ci obsługę roweru w pozycji stojącej, co znacznie ułatwia pracę. Dzięki stojakowi serwisowemu rower będzie stabilny i łatwo dostępny. Wybierz model z obrotową głowicą, która pozwala ustawić jednoślad pod dowolnym kątem.

Klucze imbusowe

Popularnymi śrubami wykorzystywanymi w branży rowerowej są śruby na klucze imbusowe. Za ich pomocą wyregulujesz kierownicę i hamulce lub przykręcisz bidon. Czasem śruby ukryte są w trudno dostępnych miejscach, więc kup klucze imbusowe z kulistą końcówką umożliwiającą pracę imbusem pod kątem 30 stopni względem osi śruby.

Kombinerki

Trudno wyobrazić sobie warsztat bez kombinerek. Ich zastosowania, opierającego się głównie na użyciu argumentu siły, raczej nie trzeba tłumaczyć. Przydadzą się też ze względu na obcinaczki, którymi dotniesz linki od hamulców i przerzutek, a także ich pancerze. 

Zestaw kluczy płaskich + klucze do konusów

Przykręcanie koła, przerzutek, bidonu czy siodełka wymaga kluczy płaskich lub oczkowych. Zestaw kluczy w popularnych rozmiarach nie kosztuje wiele, a przyda ci się do wielu innych warsztatowych prac. Nieco inaczej sprawa wygląda, jeżeli posiadasz rower z elementami karbonowymi, wrażliwymi na zbyt mocny docisk. Wówczas należy zastosować klucz dynamometryczny i skorzystać z tabeli określającej moment docisku konkretnych śrub.

Miernik do łańcucha

Jak wspominaliśmy wcześniej, rozciągnięty łańcuch należy wymienić i to nawet wtedy, gdy nie ma śladów rdzy. Dlaczego? Może bowiem doprowadzić do szybszego zużycia zębów napędu, co objawi się charakterystycznymi „zębami rekina”. Sam łańcuch jest znacznie tańszy od dobrej jakości kasety czy blatów, więc nie ma sensu na nim oszczędzać. Stan łańcucha sprawdzisz niewielkim miernikiem w postaci płytki, którym określisz stopień rozciągnięcia ogniw.
Powyższa lista może wydawać ci się długa, jednak w rzeczywistości to zupełnie podstawowe narzędzia, które przydadzą się w wielu innych pracach. Wybierz narzędzia dobrej jakości, które posłużą ci przez wiele lat i nie doprowadzą do uszkodzenia roweru.

Autor: Szymon Sonik