Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas remontu?

Planujesz remont mieszkania? Lada moment twój dom opanuje ekipa remontowa? Zanim prace ruszą na dobre, przygotuj mieszanie do remontu. Przekonaj się, jak skutecznie zabezpieczyć podłogę, okna, drzwi wewnętrzne czy meble na czas remontu mieszkania. 

Kurtyny przeciwpyłowe 

Jeśli remont mieszkania zakłada tak ciężkie prace, jak np. skuwanie płytek, tynków czy wyburzanie ścian, ekipa remontowa z pewnością narobi sporo bałaganu. Warto zabezpieczyć  pomieszczenie, w którym będą odbywać się tego typu prace, dzięki czemu kurz i pył nie będą rozprzestrzeniać się po całym wnętrzu. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w kurtyny przeciwpyłowe. Można je zamontować np. pod sufitem i w ten sposób miejscowo odgrodzić część pomieszczenia, w której toczyć się będą najbardziej skomplikowane prace.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również drzwi przeciwpyłowe. Montuje się je w otworze drzwiowym lub w ościeżnicy po zdemontowanym skrzydle. Foliowe drzwi tego typu ściśle przylegają do framugi i są zamykane za pomocą zamka błyskawicznego. To pozwala na skuteczne ograniczenie rozprzestrzeniania się pyłu podczas remontu mieszkania.

Zabezpieczenie podłogi

W trakcie remontu mieszkania w bloku posadzka jest szczególnie narażona na uszkodzenia – rozlanie farby, przesuwanie drabiny czy innych ciężkich przedmiotów – to wszystko może skończyć się powstawaniem trwałych plam, rys lub ubytków. Jeśli zatem remont mieszkania nie obejmuje wymiany podłóg, zadbaj, aby posadzka została należycie zabezpieczona.

Tektura budowlana

Świetnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest tektura budowlana. Materiał ten nie tylko zabezpieczy posadzkę przed uszkodzeniami, ale i częściowo wytłumi dźwięki, więc hałas będzie odrobinę mniej uciążliwy dla sąsiadów mieszkających piętro niżej. Dodatkową zaletą tektury budowlanej zabezpieczającej posadzki jest to, że po jej rozłożeniu i zabezpieczeniu np. za pomocą taśmy malarskiej, można wygodnie poruszać się po pomieszczeniu. Daje to jej wielką przewagę np. nad folią malarską, która jest bardzo lekka i przez to może się plątać i unosić przy najmniejszym podmuchu powietrza.

Folia malarska z filcem

Innym rozwiązaniem, które może się sprawdzić podczas remontu mieszkania, jest folia malarska z filcem. Folia jest antypoślizgowa, dlatego materiał chroniący posadzkę jest wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. Filc z kolei chłonie płyny np. rozlaną farbę i dodatkowo tłumi dźwięki. 

Ochrona okien i drzwi wewnętrznych

W trakcie remontu mieszkania najlepiej jest zdemontować drzwi wewnętrzne i wynieść je w bezpieczne miejsce, o ile jest to oczywiście możliwe. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, pomocna będzie ochronna folia samoprzylepna. Szczególnie dobrze sprawdza się ona w przypadku przeszklonych drzwi oraz okien – folię osadza się na szybach bardzo szybko, a po jej ściągnięciu nie pozostają żarne ślady kleju. W ten sposób uchronisz się przed żmudnym usuwaniem z szyb plam farby lub tynku.

Jak zabezpieczyć meble?

Wszystkie sprzęty, które zostaną w domu na czas remontu, należy przykryć za pomocą folii. W tym przypadku tradycyjna folia malarska również może być kiepskim rozwiązaniem, zwłaszcza ta w najcieńszym wydaniu - bywa zbyt delikatna i lekka. To może skutkować pojawianiem się zabrudzeń na meblach i innych domowych sprzętach. Lepszym pomysłem będzie w takim razie solidniejsza folia budowlana – to znacznie grubszy materiał, który łatwo skleisz za pomocą taśmy.

Uwaga na przewody i rury

Jeśli remont mieszkania w bloku przeprowadzasz na własną rękę, w swojej skrzynce narzędziowej warto mieć wykrywacz przewodów. Zakup niewielkiego detektora to nawet wydatek rzędu jedynie kilkudziesięciu złotych, a jego zastosowanie pozwoli ci uniknąć wielu problemów. Za pomocą urządzenia określisz przebieg przewodów instalacji elektrycznej, co jest niezbędne, jeśli będziesz np. wiercić otwory w podłożu. W efekcie unikniesz ryzyka, że nagle konieczna okaże się interwencja uprawionego elektryka, który usunie kłopotliwą usterkę. Jeśli remont mieszkania zlecasz wyspecjalizowanej, problem z głowy – większość budowlańców korzysta z urządzeń tego typu. 

Dbaj o porządek w częściach wspólnych

Remont mieszkania w bloku może być też sporym wyzwaniem dla relacji z sąsiadami. Uciążliwy hałas podczas skuwania płytek i prac wykończeniowych to jedno, ale bałagan w częściach wspólnych, to zupełnie inna sprawa. Musisz wiedzieć, że korytarz czy klatka schodowa nie mogą ci służyć jako przechowalnia tymczasowo wyniesionych mebli czy skład materiałów budowlanych. Zgodnie z prawem w ciągach komunikacyjnych nie powinny znajdować się żadne przedmioty utrudniające swobodne poruszanie się w tych miejscach. Dodatkowo materiały budowlane czy sprzęty domowe mogą stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli są przedmiotami łatwopalnymi.

Dlatego jeśli planujesz remont swojego mieszkania, dbaj o porządek na korytarzu, w windzie czy na klatce schodowej. Aby uniknąć składowania zbyt dużej ilości materiałów, na które w remontowanym wnętrzu może brakować miejsca, zaplanuj dobry harmonogram prac. To zgodnie z jego wytycznymi zorganizujesz dostawę kolejnych materiałów, dzięki czemu unikniesz konieczności ich składowania.

Na koniec warto również upewnić się, jakie są regulacje spółdzielni, jeśli przeprowadzasz remont mieszkania w bloku. Przykładowo może się okazać, że ciężkie prace wywołujące znaczny hałas, mogą odbywać się jedynie w określonych godzinach. To pomoże ci dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych utarczek z sąsiadami. 

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Przeczytaj również

klimatyzator ścienny ranking

Jaki klimatyzator ścienny?

Kiedyś obecna głównie w biurach, dziś klimatyzacja ścienna do domu cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu: pozwala łatwo regulować temperaturę, filtruje powietrze, poprawia jakość snu, a nawet może podwyższać wartość mieszkania. Chcesz zamontować ją w swoim domu? Sprawdź, jaki klimatyzator ścienny wybrać i zapoznaj się z rankingiem najpopularniejszych urządzeń.
filtrowanie wody

Jaką metodę filtrowania wody wybrać?

Filtrowanie wody zapobiega osadzaniu się kamienia oraz innych szkodliwych substancji. Sprawdzamy popularne metody filtrowania i odpowiadamy na pytanie, która z nich jest tą najskuteczniejszą.
robot do ciasta

Jaki robot do wyrabiania ciasta?

Robot planetarny to najlepsze urządzenie do wyrabiania ciasta, które znacznie przyspieszy proces pieczenia, ale nie tylko! W naszym poradniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze, a także jakie roboty cieszą się aktualnie największym zainteresowaniem.
jaki wentylator sufitowy

Jaki wentylator sufitowy na upały? 

Zamiast modeli stołowych lub podłogowych, coraz większym zainteresowaniem zaczynają się cieszyć wentylatory sufitowe, które instalujemy na stałe w pokoju. Sprzęt ten kojarzony jest głównie z krajami głębokiego południa i jest wciąż rzadko spotykany w naszym regionie Europy. Przedstawiamy zatem najważniejsze informacje na temat wentylatorów sufitowych.
lody domowe

Maszyna do lodów, czyli robimy domowe lody

Kto nie lubi lodów? To deser, który cieszy się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Dzięki postępowi technologicznemu, teraz możemy cieszyć się tym przysmakiem w domowym zaciszu. Maszyna do lodów umożliwia tworzenie pysznych i zdrowych lodów w dowolnym momencie. W tym artykule omówimy różne typy maszyn do lodów, doradzimy, jaką maszynę do lodów kupić, i podzielimy się wskazówkami na udane domowe lody.
odkurzacz myjący ranking

Jaki odkurzacz pionowy z funkcją mycia jest najlepszy?

Odkurzacze pionowe z funkcją mycia to jedne z chętniej wybieranych urządzeń do domu. Wygodna obsługa, a także wysoka skuteczność sprawiają, że czyszczenie staje się prawdziwą przyjemnością. Podpowiadamy, jaki odkurzacz pionowy będzie dla Ciebie najlepszy!
robot do krojenia warzyw

Jaki robot do krojenia warzyw wybrać?

Robot do krojenia warzyw to świetne urządzenie, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu w kuchni. W tym poradniku dowiesz się w jakiego robota warto zainwestować, a także na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru.
grill gazowy ranking

Jaki grill gazowy? Ranking polecanych

Grillowanie jest narodowym sportem Polaków i ulubionym sposobem na relaks na świeżym powietrzu. Wraz z nastaniem wiosny rodacy radośnie oddają się grillowaniu w ogrodach, na działkach i tarasach lub w parkach. Zazwyczaj do przygotowywania potraw używa się grillów węglowych, choć ze względów zdrowotnych i smakowych wiele osób stawia coraz częściej na grille gazowe. Podpowiadamy, jakim sprzętem warto się zainteresować, a także jak odpowiednio go wybrać.