Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas remontu?

Planujesz remont mieszkania? Lada moment twój dom opanuje ekipa remontowa? Zanim prace ruszą na dobre, przygotuj mieszanie do remontu. Przekonaj się, jak skutecznie zabezpieczyć podłogę, okna, drzwi wewnętrzne czy meble na czas remontu mieszkania. 

Kurtyny przeciwpyłowe 

Jeśli remont mieszkania zakłada tak ciężkie prace, jak np. skuwanie płytek, tynków czy wyburzanie ścian, ekipa remontowa z pewnością narobi sporo bałaganu. Warto zabezpieczyć  pomieszczenie, w którym będą odbywać się tego typu prace, dzięki czemu kurz i pył nie będą rozprzestrzeniać się po całym wnętrzu. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w kurtyny przeciwpyłowe. Można je zamontować np. pod sufitem i w ten sposób miejscowo odgrodzić część pomieszczenia, w której toczyć się będą najbardziej skomplikowane prace.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również drzwi przeciwpyłowe. Montuje się je w otworze drzwiowym lub w ościeżnicy po zdemontowanym skrzydle. Foliowe drzwi tego typu ściśle przylegają do framugi i są zamykane za pomocą zamka błyskawicznego. To pozwala na skuteczne ograniczenie rozprzestrzeniania się pyłu podczas remontu mieszkania.

Zabezpieczenie podłogi

W trakcie remontu mieszkania w bloku posadzka jest szczególnie narażona na uszkodzenia – rozlanie farby, przesuwanie drabiny czy innych ciężkich przedmiotów – to wszystko może skończyć się powstawaniem trwałych plam, rys lub ubytków. Jeśli zatem remont mieszkania nie obejmuje wymiany podłóg, zadbaj, aby posadzka została należycie zabezpieczona.

Tektura budowlana

Świetnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest tektura budowlana. Materiał ten nie tylko zabezpieczy posadzkę przed uszkodzeniami, ale i częściowo wytłumi dźwięki, więc hałas będzie odrobinę mniej uciążliwy dla sąsiadów mieszkających piętro niżej. Dodatkową zaletą tektury budowlanej zabezpieczającej posadzki jest to, że po jej rozłożeniu i zabezpieczeniu np. za pomocą taśmy malarskiej, można wygodnie poruszać się po pomieszczeniu. Daje to jej wielką przewagę np. nad folią malarską, która jest bardzo lekka i przez to może się plątać i unosić przy najmniejszym podmuchu powietrza.

Folia malarska z filcem

Innym rozwiązaniem, które może się sprawdzić podczas remontu mieszkania, jest folia malarska z filcem. Folia jest antypoślizgowa, dlatego materiał chroniący posadzkę jest wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. Filc z kolei chłonie płyny np. rozlaną farbę i dodatkowo tłumi dźwięki. 

Ochrona okien i drzwi wewnętrznych

W trakcie remontu mieszkania najlepiej jest zdemontować drzwi wewnętrzne i wynieść je w bezpieczne miejsce, o ile jest to oczywiście możliwe. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, pomocna będzie ochronna folia samoprzylepna. Szczególnie dobrze sprawdza się ona w przypadku przeszklonych drzwi oraz okien – folię osadza się na szybach bardzo szybko, a po jej ściągnięciu nie pozostają żarne ślady kleju. W ten sposób uchronisz się przed żmudnym usuwaniem z szyb plam farby lub tynku.

Jak zabezpieczyć meble?

Wszystkie sprzęty, które zostaną w domu na czas remontu, należy przykryć za pomocą folii. W tym przypadku tradycyjna folia malarska również może być kiepskim rozwiązaniem, zwłaszcza ta w najcieńszym wydaniu - bywa zbyt delikatna i lekka. To może skutkować pojawianiem się zabrudzeń na meblach i innych domowych sprzętach. Lepszym pomysłem będzie w takim razie solidniejsza folia budowlana – to znacznie grubszy materiał, który łatwo skleisz za pomocą taśmy.

Uwaga na przewody i rury

Jeśli remont mieszkania w bloku przeprowadzasz na własną rękę, w swojej skrzynce narzędziowej warto mieć wykrywacz przewodów. Zakup niewielkiego detektora to nawet wydatek rzędu jedynie kilkudziesięciu złotych, a jego zastosowanie pozwoli ci uniknąć wielu problemów. Za pomocą urządzenia określisz przebieg przewodów instalacji elektrycznej, co jest niezbędne, jeśli będziesz np. wiercić otwory w podłożu. W efekcie unikniesz ryzyka, że nagle konieczna okaże się interwencja uprawionego elektryka, który usunie kłopotliwą usterkę. Jeśli remont mieszkania zlecasz wyspecjalizowanej, problem z głowy – większość budowlańców korzysta z urządzeń tego typu. 

Dbaj o porządek w częściach wspólnych

Remont mieszkania w bloku może być też sporym wyzwaniem dla relacji z sąsiadami. Uciążliwy hałas podczas skuwania płytek i prac wykończeniowych to jedno, ale bałagan w częściach wspólnych, to zupełnie inna sprawa. Musisz wiedzieć, że korytarz czy klatka schodowa nie mogą ci służyć jako przechowalnia tymczasowo wyniesionych mebli czy skład materiałów budowlanych. Zgodnie z prawem w ciągach komunikacyjnych nie powinny znajdować się żadne przedmioty utrudniające swobodne poruszanie się w tych miejscach. Dodatkowo materiały budowlane czy sprzęty domowe mogą stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli są przedmiotami łatwopalnymi.

Dlatego jeśli planujesz remont swojego mieszkania, dbaj o porządek na korytarzu, w windzie czy na klatce schodowej. Aby uniknąć składowania zbyt dużej ilości materiałów, na które w remontowanym wnętrzu może brakować miejsca, zaplanuj dobry harmonogram prac. To zgodnie z jego wytycznymi zorganizujesz dostawę kolejnych materiałów, dzięki czemu unikniesz konieczności ich składowania.

Na koniec warto również upewnić się, jakie są regulacje spółdzielni, jeśli przeprowadzasz remont mieszkania w bloku. Przykładowo może się okazać, że ciężkie prace wywołujące znaczny hałas, mogą odbywać się jedynie w określonych godzinach. To pomoże ci dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych utarczek z sąsiadami. 

Remontujesz mieszkanie? Przeczytaj nasze artykuły:

Przeczytaj również

Rooftops

Ondulina na dach: co to jest? Jak uszczelnić dach?

Ondulina na dach: co to jest? Jak uszczelnić dach? Ondulina na dach to materiał, który możemy zobaczyć na budynkach sportowych, gospodarczych, przemysłowych i mieszkalnych. Płytę falistą często stosuje się także w czasie renowacji starych pokryć dachowych. Można układać ją na poprzednich materiałach, których demontaż mógłby być nieopłacalny finansowo. Jest chętnie wybierana przez osoby, które chcą zaoszczędzić lub nie mają wystarczającej ilości środków na odnowienie dachu. Dowiedz się, czym jest ondulina na dach.
ogrzewanie indukcyjne

Ogrzewanie indukcyjne. Czy się opłaca?

Coraz więcej osób poszukuje nowych rozwiązań w kwestii ogrzewania domu. Jedną ze stosunkowo nowych technologii w tym obszarze jest ogrzewanie indukcyjne. Jest to ogrzewanie za pomocą pieca elektrycznego. Aby móc podjąć racjonalną decyzję na temat głównego źródła ogrzewania, warto przeanalizować wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Na czym dokładniej polega ogrzewanie indukcyjne i czy się opłaca? Sprawdźmy!
kotwy do betonu

Kotwy do betonu: co to jest?

Konstrukcje betonowe należy łączyć ze sobą w odpowiedni sposób oraz z użyciem specjalnie przystosowanych do tego narzędzi, w tym przypadku idealnie sprawdzą się kotwy do betonu. Czym są kotwy do betonu, jakie mają zastosowanie oraz jakie rodzaje kotew są obecnie dostępne na rynku? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, warto zapoznać się z poniższym artykułem.
otulina na rury

Otulina na rury: po co jest? Jak założyć?

Otulina na rury: po co jest? Jak założyć? Otulina na rury jest na stosowana w celu ochrony przed rozmaitymi czynnikami niszczącymi, które występują zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Musi być odpowiednio dobrana do funkcji, które ma pełnić – może to być ochrona rur wodno-kanalizacyjnych, grzewczych czy chłodniczych. Otulinę wykonuje się z wełny, kauczuku, styropianu lub pianki polietylenowej. Dowiedz się, jaką otulinę na rury wybrać oraz jak prawidłowo ją zamontować.
strop filigranowy

Strop filigran: co to jest? Czym się wyróżnia?

Strop filigran: co to jest? Czym się wyróżnia? Strop filigran stopniowo zdobywa popularność głównie ze względu na wygodę i szybkość jego wykonania. Na budowę dowozi się prefabrykowane elementy stropu, a następnie ze sobą łączy, co znacznie przyspiesza budowę. Prefabrykowane stropy łatwo dopasować do swoich indywidualnych potrzeb wraz z pomocą biura projektowego, producenta oraz kierownika budowy. Dowiedz się, czym się wyróżnia strop filigran i czy warto go zastosować.
tanie drzwi zewnętrzne z ośnieżnicą

Tanie drzwi zewnętrzne z ościeżnicą: jakie wybrać?

Tanie drzwi zewnętrzne z ościeżnicą: jakie wybrać? Drzwi zewnętrzne to nie tylko wizytówka domu, ale również gwarancja bezpieczeństwa, ciepła, komfortu i spokoju. Podczas ich wyboru trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów takich jak izolacyjność cieplna, akustyka oraz zabezpieczenia antywłamaniowe. Jak znaleźć tanie drzwi zewnętrzne z ościeżnicą? Na co zwracać uwagę podczas ich wyboru? Ile kosztuje montaż drzwi zewnętrznych z ościeżnicą? Tego wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu!
nowoczesny podjazd przed domem

Nowoczesny podjazd przed domem: inspiracje

Liczy się pierwsze wrażenie. Dlatego przestawiamy pomysły na nowoczesny podjazd przed domem - inspiracje, rady, praktyczne rozwiązania. Najlepsze są takie pomysły, które łączą w sobie funkcjonalność i styl. A wszystko po to, by wywrzeć doskonałe pierwsze wrażenie zarówno na twoich gościach, jak i na tobie - każdego dnia, gdy wjeżdżasz na własną posesję oraz wtedy, gdy spozierasz z okna w kierunku bramy wjazdowej po to, by usłyszeć swój własny oddech zachwytu nad pomysłowością i wykonaniem, którym szczyci się twój nowoczesny podjazd przed domem.
keramzytobeton

Keramzytobeton: co to jest?

Keramzytobeton: co to jest? Keramzytobeton to rodzaj betonu, do którego zamiast grubego piasku i żwiru dodano keramzyt, czyli lekkie kruszywo, nadające mieszance bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Keramzyt jest niepalny i odporny na wilgoć oraz czynniki chemiczne i warunki pogodowe. Bloczki i pustaki z keramzytobetonu są coraz popularniejszym rozwiązaniem, a ich doskonała izolacyjność cieplna i akustyczna sprawia, że nadają się do każdego rodzaju ścian. Jakie jeszcze właściwości ma keramzytobeton, gdzie się go wykorzystuje, jakie są jego koszty i wady? Odpowiadamy!