Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas remontu?

Planujesz remont mieszkania? Lada moment twój dom opanuje ekipa remontowa? Zanim prace ruszą na dobre, przygotuj mieszanie do remontu. Przekonaj się, jak skutecznie zabezpieczyć podłogę, okna, drzwi wewnętrzne czy meble na czas remontu mieszkania. 

Kurtyny przeciwpyłowe 

Jeśli remont mieszkania zakłada tak ciężkie prace, jak np. skuwanie płytek, tynków czy wyburzanie ścian, ekipa remontowa z pewnością narobi sporo bałaganu. Warto zabezpieczyć  pomieszczenie, w którym będą odbywać się tego typu prace, dzięki czemu kurz i pył nie będą rozprzestrzeniać się po całym wnętrzu. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w kurtyny przeciwpyłowe. Można je zamontować np. pod sufitem i w ten sposób miejscowo odgrodzić część pomieszczenia, w której toczyć się będą najbardziej skomplikowane prace.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również drzwi przeciwpyłowe. Montuje się je w otworze drzwiowym lub w ościeżnicy po zdemontowanym skrzydle. Foliowe drzwi tego typu ściśle przylegają do framugi i są zamykane za pomocą zamka błyskawicznego. To pozwala na skuteczne ograniczenie rozprzestrzeniania się pyłu podczas remontu mieszkania.

Zabezpieczenie podłogi

W trakcie remontu mieszkania w bloku posadzka jest szczególnie narażona na uszkodzenia – rozlanie farby, przesuwanie drabiny czy innych ciężkich przedmiotów – to wszystko może skończyć się powstawaniem trwałych plam, rys lub ubytków. Jeśli zatem remont mieszkania nie obejmuje wymiany podłóg, zadbaj, aby posadzka została należycie zabezpieczona.

Tektura budowlana

Świetnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest tektura budowlana. Materiał ten nie tylko zabezpieczy posadzkę przed uszkodzeniami, ale i częściowo wytłumi dźwięki, więc hałas będzie odrobinę mniej uciążliwy dla sąsiadów mieszkających piętro niżej. Dodatkową zaletą tektury budowlanej zabezpieczającej posadzki jest to, że po jej rozłożeniu i zabezpieczeniu np. za pomocą taśmy malarskiej, można wygodnie poruszać się po pomieszczeniu. Daje to jej wielką przewagę np. nad folią malarską, która jest bardzo lekka i przez to może się plątać i unosić przy najmniejszym podmuchu powietrza.

Folia malarska z filcem

Innym rozwiązaniem, które może się sprawdzić podczas remontu mieszkania, jest folia malarska z filcem. Folia jest antypoślizgowa, dlatego materiał chroniący posadzkę jest wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. Filc z kolei chłonie płyny np. rozlaną farbę i dodatkowo tłumi dźwięki. 

Ochrona okien i drzwi wewnętrznych

W trakcie remontu mieszkania najlepiej jest zdemontować drzwi wewnętrzne i wynieść je w bezpieczne miejsce, o ile jest to oczywiście możliwe. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, pomocna będzie ochronna folia samoprzylepna. Szczególnie dobrze sprawdza się ona w przypadku przeszklonych drzwi oraz okien – folię osadza się na szybach bardzo szybko, a po jej ściągnięciu nie pozostają żarne ślady kleju. W ten sposób uchronisz się przed żmudnym usuwaniem z szyb plam farby lub tynku.

Jak zabezpieczyć meble?

Wszystkie sprzęty, które zostaną w domu na czas remontu, należy przykryć za pomocą folii. W tym przypadku tradycyjna folia malarska również może być kiepskim rozwiązaniem, zwłaszcza ta w najcieńszym wydaniu - bywa zbyt delikatna i lekka. To może skutkować pojawianiem się zabrudzeń na meblach i innych domowych sprzętach. Lepszym pomysłem będzie w takim razie solidniejsza folia budowlana – to znacznie grubszy materiał, który łatwo skleisz za pomocą taśmy.

Uwaga na przewody i rury

Jeśli remont mieszkania w bloku przeprowadzasz na własną rękę, w swojej skrzynce narzędziowej warto mieć wykrywacz przewodów. Zakup niewielkiego detektora to nawet wydatek rzędu jedynie kilkudziesięciu złotych, a jego zastosowanie pozwoli ci uniknąć wielu problemów. Za pomocą urządzenia określisz przebieg przewodów instalacji elektrycznej, co jest niezbędne, jeśli będziesz np. wiercić otwory w podłożu. W efekcie unikniesz ryzyka, że nagle konieczna okaże się interwencja uprawionego elektryka, który usunie kłopotliwą usterkę. Jeśli remont mieszkania zlecasz wyspecjalizowanej, problem z głowy – większość budowlańców korzysta z urządzeń tego typu. 

Dbaj o porządek w częściach wspólnych

Remont mieszkania w bloku może być też sporym wyzwaniem dla relacji z sąsiadami. Uciążliwy hałas podczas skuwania płytek i prac wykończeniowych to jedno, ale bałagan w częściach wspólnych, to zupełnie inna sprawa. Musisz wiedzieć, że korytarz czy klatka schodowa nie mogą ci służyć jako przechowalnia tymczasowo wyniesionych mebli czy skład materiałów budowlanych. Zgodnie z prawem w ciągach komunikacyjnych nie powinny znajdować się żadne przedmioty utrudniające swobodne poruszanie się w tych miejscach. Dodatkowo materiały budowlane czy sprzęty domowe mogą stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli są przedmiotami łatwopalnymi.

Dlatego jeśli planujesz remont swojego mieszkania, dbaj o porządek na korytarzu, w windzie czy na klatce schodowej. Aby uniknąć składowania zbyt dużej ilości materiałów, na które w remontowanym wnętrzu może brakować miejsca, zaplanuj dobry harmonogram prac. To zgodnie z jego wytycznymi zorganizujesz dostawę kolejnych materiałów, dzięki czemu unikniesz konieczności ich składowania.

Na koniec warto również upewnić się, jakie są regulacje spółdzielni, jeśli przeprowadzasz remont mieszkania w bloku. Przykładowo może się okazać, że ciężkie prace wywołujące znaczny hałas, mogą odbywać się jedynie w określonych godzinach. To pomoże ci dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych utarczek z sąsiadami. 

Remontujesz mieszkanie? Przeczytaj nasze artykuły:

Przeczytaj również

patelnia żeliwna

Polecane patelnie żeliwne. Ranking

Chcesz zainwestować w nowe patelnie do swojej kuchni, ale nie wiesz, które z dziesiątek produktów dostępnych na rynku będą odpowiednim wyborem? Jednymi z polecanych propozycji są patelnie żeliwne. Odkryj ranking najlepszych modeli, które sprawdzą się w trakcie codziennego gotowania!
pokój dla dziewczynki na poddaszu

Pokój dla dziewczynki na poddaszu. Aranżacje, inspiracje i pomysły

Poddasze – marzenie każdej młodej osoby – dużo przestrzeni, skośne ściany, okna dachowe dające dużo bardzo jasnego światła. Chcesz urządzić pokój dla dziewczynki na poddaszu? Sprawdźmy, jak stworzyć funkcjonalną, przytulną i nowoczesną przestrzeń.
topinambur przepisy

Topinambur. Przepisy, właściwości, jak przyrządzić

Topinambur to bulwiasta roślina o wyjątkowym smaku i właściwościach prozdrowotnych. Obniża poziom cukru we krwi oraz cholesterol, wspomaga pracę układu pokarmowego, a do tego jest naprawdę pyszny. Co z niego przyrządzić? Sprawdź nasze porady i przepisy z topinamburem!
patelnia do smażenia

Jaka będzie najlepsza patelnia do smażenia?

Zakup patelni nie wydaje się specjalnie trudnym zadaniem – przynajmniej do czasu, gdy wejdziemy do któregoś z internetowych sklepów. Patelnie teflonowe, ceramiczne, tytanowe, żeliwne, w różnych wielkościach i kształtach – jak tu dokonać wyboru? Nasz mały przewodnik z pewnością ci pomoże. Sprawdź, jaka będzie najlepsza patelnia do smażenia umożliwi beztłuszczową obróbkę dań i która cechuje się największą trwałością.
patelnie tytanowe

Najlepsze patelnie tytanowe. Ranking

Patelnie tytanowe stają się coraz bardziej popularne – wybierają je nawet dotychczasowi miłośnicy modeli z teflonu. Czym dokładnie się charakteryzują, jakie są ich zalety i wady? Przeczytaj, a następnie zerknij na nasz ranking patelni tytanowych.
pralki automatyczne

Najlepsze pralki automatyczne. Ranking

Pralki automatyczne to najlepszy wybór do każdego domu. W sklepach znajdziemy wiele zróżnicowanych modeli, co znacznie utrudnia wybór. Przygotowaliśmy ranking najlepszych pralek automatycznych, które idealnie sprawdzą się w domowym zaciszu.
przechowywanie patelni

Przechowywanie patelni. Jak robić to dobrze?

Patelnie należą do niezbędnych, a zarazem trudnych w przechowywaniu akcesoriów kuchennych. O ile nie dysponujesz dużą i przestronną kuchnią z mnóstwem szafek, składowanie tych naczyń może okazać się problematyczne. Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy w przechowywaniu patelni i jak robić to prawidłowo – nawet w niewielkiej kuchni.
baterie łazienkowe ranking

Baterie łazienkowe: ranking najlepszych modeli

Bateria łazienkowa powinna być nie tylko ładna i stylowa, lecz przede wszystkim funkcjonalna. Wyróżniamy wiele rodzajów tego urządzenia – wolnostojące, dwuuchwytowe, typu joystick czy też z termostatem. Którą z nich wybrać? Sprawdź nasz poradnik i ranking baterii łazienkowych!