Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas remontu?

Planujesz remont mieszkania? Lada moment twój dom opanuje ekipa remontowa? Zanim prace ruszą na dobre, przygotuj mieszanie do remontu. Przekonaj się, jak skutecznie zabezpieczyć podłogę, okna, drzwi wewnętrzne czy meble na czas remontu mieszkania. 

Kurtyny przeciwpyłowe 

Jeśli remont mieszkania zakłada tak ciężkie prace, jak np. skuwanie płytek, tynków czy wyburzanie ścian, ekipa remontowa z pewnością narobi sporo bałaganu. Warto zabezpieczyć  pomieszczenie, w którym będą odbywać się tego typu prace, dzięki czemu kurz i pył nie będą rozprzestrzeniać się po całym wnętrzu. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w kurtyny przeciwpyłowe. Można je zamontować np. pod sufitem i w ten sposób miejscowo odgrodzić część pomieszczenia, w której toczyć się będą najbardziej skomplikowane prace.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również drzwi przeciwpyłowe. Montuje się je w otworze drzwiowym lub w ościeżnicy po zdemontowanym skrzydle. Foliowe drzwi tego typu ściśle przylegają do framugi i są zamykane za pomocą zamka błyskawicznego. To pozwala na skuteczne ograniczenie rozprzestrzeniania się pyłu podczas remontu mieszkania.

Zabezpieczenie podłogi

W trakcie remontu mieszkania w bloku posadzka jest szczególnie narażona na uszkodzenia – rozlanie farby, przesuwanie drabiny czy innych ciężkich przedmiotów – to wszystko może skończyć się powstawaniem trwałych plam, rys lub ubytków. Jeśli zatem remont mieszkania nie obejmuje wymiany podłóg, zadbaj, aby posadzka została należycie zabezpieczona.

Tektura budowlana

Świetnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest tektura budowlana. Materiał ten nie tylko zabezpieczy posadzkę przed uszkodzeniami, ale i częściowo wytłumi dźwięki, więc hałas będzie odrobinę mniej uciążliwy dla sąsiadów mieszkających piętro niżej. Dodatkową zaletą tektury budowlanej zabezpieczającej posadzki jest to, że po jej rozłożeniu i zabezpieczeniu np. za pomocą taśmy malarskiej, można wygodnie poruszać się po pomieszczeniu. Daje to jej wielką przewagę np. nad folią malarską, która jest bardzo lekka i przez to może się plątać i unosić przy najmniejszym podmuchu powietrza.

Folia malarska z filcem

Innym rozwiązaniem, które może się sprawdzić podczas remontu mieszkania, jest folia malarska z filcem. Folia jest antypoślizgowa, dlatego materiał chroniący posadzkę jest wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. Filc z kolei chłonie płyny np. rozlaną farbę i dodatkowo tłumi dźwięki. 

Ochrona okien i drzwi wewnętrznych

W trakcie remontu mieszkania najlepiej jest zdemontować drzwi wewnętrzne i wynieść je w bezpieczne miejsce, o ile jest to oczywiście możliwe. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, pomocna będzie ochronna folia samoprzylepna. Szczególnie dobrze sprawdza się ona w przypadku przeszklonych drzwi oraz okien – folię osadza się na szybach bardzo szybko, a po jej ściągnięciu nie pozostają żarne ślady kleju. W ten sposób uchronisz się przed żmudnym usuwaniem z szyb plam farby lub tynku.

Jak zabezpieczyć meble?

Wszystkie sprzęty, które zostaną w domu na czas remontu, należy przykryć za pomocą folii. W tym przypadku tradycyjna folia malarska również może być kiepskim rozwiązaniem, zwłaszcza ta w najcieńszym wydaniu - bywa zbyt delikatna i lekka. To może skutkować pojawianiem się zabrudzeń na meblach i innych domowych sprzętach. Lepszym pomysłem będzie w takim razie solidniejsza folia budowlana – to znacznie grubszy materiał, który łatwo skleisz za pomocą taśmy.

Uwaga na przewody i rury

Jeśli remont mieszkania w bloku przeprowadzasz na własną rękę, w swojej skrzynce narzędziowej warto mieć wykrywacz przewodów. Zakup niewielkiego detektora to nawet wydatek rzędu jedynie kilkudziesięciu złotych, a jego zastosowanie pozwoli ci uniknąć wielu problemów. Za pomocą urządzenia określisz przebieg przewodów instalacji elektrycznej, co jest niezbędne, jeśli będziesz np. wiercić otwory w podłożu. W efekcie unikniesz ryzyka, że nagle konieczna okaże się interwencja uprawionego elektryka, który usunie kłopotliwą usterkę. Jeśli remont mieszkania zlecasz wyspecjalizowanej, problem z głowy – większość budowlańców korzysta z urządzeń tego typu. 

Dbaj o porządek w częściach wspólnych

Remont mieszkania w bloku może być też sporym wyzwaniem dla relacji z sąsiadami. Uciążliwy hałas podczas skuwania płytek i prac wykończeniowych to jedno, ale bałagan w częściach wspólnych, to zupełnie inna sprawa. Musisz wiedzieć, że korytarz czy klatka schodowa nie mogą ci służyć jako przechowalnia tymczasowo wyniesionych mebli czy skład materiałów budowlanych. Zgodnie z prawem w ciągach komunikacyjnych nie powinny znajdować się żadne przedmioty utrudniające swobodne poruszanie się w tych miejscach. Dodatkowo materiały budowlane czy sprzęty domowe mogą stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli są przedmiotami łatwopalnymi.

Dlatego jeśli planujesz remont swojego mieszkania, dbaj o porządek na korytarzu, w windzie czy na klatce schodowej. Aby uniknąć składowania zbyt dużej ilości materiałów, na które w remontowanym wnętrzu może brakować miejsca, zaplanuj dobry harmonogram prac. To zgodnie z jego wytycznymi zorganizujesz dostawę kolejnych materiałów, dzięki czemu unikniesz konieczności ich składowania.

Na koniec warto również upewnić się, jakie są regulacje spółdzielni, jeśli przeprowadzasz remont mieszkania w bloku. Przykładowo może się okazać, że ciężkie prace wywołujące znaczny hałas, mogą odbywać się jedynie w określonych godzinach. To pomoże ci dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych utarczek z sąsiadami. 

Remontujesz mieszkanie? Przeczytaj nasze artykuły:

Przeczytaj również

schody wejściowe do domu

Jak i z czego zrobić schody wejściowe do domu?

Schody wejściowe do domu łączą poziom zero budynku z otaczającym terenem. Zwykle wykonujemy je już po zakończeniu budowy domu i wstępnym zagospodarowaniu działki. Nawet jeśli projekt budynku uwzględnia konstrukcję i wykończenie schodów, to w praktyce często będziemy musieli dostosować go do ostatecznego kształtu terenu. Wysokość stopni i długość biegu schodów jest kompromisem między normami budowlanymi, dostępnym miejscem i kosztem budowy. Rodzaj konstrukcji i posadowienie schodów będą mieć wpływ na wybór materiałów wykończeniowych oraz trwałość i komfort użytkowania. Zobacz, jak zrobić schody wejściowe do domu.
piaskowanie trawnika

Piaskowanie trawnika: kiedy i w jakim celu piaskujemy trawnik?

Pielęgnacja trawnika to nie tylko koszenie i podlewanie, ale i szereg innych zabiegów. Jednym z nich jest piaskowanie, które obok aeracji i nawożenia stanowi podstawę utrzymania atrakcyjnej, zielonej murawy. Dlaczego warto posypywać trawnik piaskiem? Jaki piasek wybrać? Ile piasku zużyć? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące piaskowania trawnika.
rooibos właściwości

Rooibos – właściwości i parzenie czerwonokrzewu afrykańskiego

Choć powszechnie nazywa się go herbatą, tak naprawdę z krzewami herbacianymi nie ma nic wspólnego. Rooibos to roślina rosnąca na terenach Afryki Południowej, w Europie znana stosunkowo od niedawna. Dlaczego warto pić napar z rooibosa? Poznaj jego właściwości i najlepszy sposób na parzenie!
kosiarka automatyczna

Kosiarka automatyczna. Ranking polecanych modeli

Utrzymanie idealnego stanu trawy wymaga dużego nakładu pracy. Najbardziej czasochłonne jest koszenie, które w okresie letnim trzeba powtarzać nawet co tydzień. A gdyby zrobił to za ciebie ktoś inny i to codziennie? Wyjaśniamy, jak działa i do jakiego ogrodu się nadaje kosiarka automatyczna, a także prezentujemy ranking najlepszych modeli.
kiedy sadzić tuje

Kiedy powinno się sadzić tuje?

Tuje, zwane również żywotnikami, to piękne, zimozielone rośliny, które kochamy za szybkie tempo rośnięcia, efektowny efekt dekoracyjny oraz ochronę przed wiatrem czy ciekawskimi spojrzeniami. Ty też marzysz, by mieć je w swoim ogrodzie? Dowiedz się zatem, kiedy sadzić tuje i w jaki sposób to robić. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
rodzaje wiertarek

Rodzaje wiertarek, które warto mieć w domowym warsztacie

Same chęci nie wystarczą, aby zostać bohaterem w swoim domu, jak sugeruje znany spot reklamowy. W dobie wszechobecnej specjalizacji poszczególne narzędzia z tego samego segmentu oferują zupełnie inne możliwości. Nic dziwnego, że przeglądając oferty marketów z narzędziami, można doznać zawrotu głowy. Warto zatem poznać konkretny sprzęt przed jego zakupem, zanim się okaże, że szukaliśmy czegoś zupełnie innego. Dzisiaj zaprezentujemy rodzaje wiertarek i ich przydatność do określonych działań. Czy taki podział w ogóle ma sens? Czy to niepotrzebna komplikacja czy ułatwienie? No cóż, przekonajmy się, jaką wiertarkę wybrać do domu.
jaki olej do kompresora

Jaki olej do kompresora kupić?

Jaki olej do kompresora wybrać? Bardzo często zadajemy sobie to pytanie, gdy nie jesteśmy pewni, który produkt będzie dla naszej sprężarki najlepszy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, jak często oraz w jaki sposób należy wymieniać olej do kompresora i jakie ich rodzaje możemy znaleźć.
szklarnia

Jak zrobić domową szklarnię? Zakładamy szklarnię w ogrodzie

Szklarnia czy foliowy tunel? Jakie podłoże w donicach? I wreszcie – jakie warzywa uprawiać w przydomowej szklarni? Jeśli chcesz wspiąć się na nieco wyższy poziom ogrodnictwa i zacząć swoją przygodę ze szklarniową uprawą warzyw, zobacz, jak założyć szklarnię.