Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas remontu?

Planujesz remont mieszkania? Lada moment twój dom opanuje ekipa remontowa? Zanim prace ruszą na dobre, przygotuj mieszanie do remontu. Przekonaj się, jak skutecznie zabezpieczyć podłogę, okna, drzwi wewnętrzne czy meble na czas remontu mieszkania. 

Kurtyny przeciwpyłowe 

Jeśli remont mieszkania zakłada tak ciężkie prace, jak np. skuwanie płytek, tynków czy wyburzanie ścian, ekipa remontowa z pewnością narobi sporo bałaganu. Warto zabezpieczyć  pomieszczenie, w którym będą odbywać się tego typu prace, dzięki czemu kurz i pył nie będą rozprzestrzeniać się po całym wnętrzu. W tym celu najlepiej jest zaopatrzyć się w kurtyny przeciwpyłowe. Można je zamontować np. pod sufitem i w ten sposób miejscowo odgrodzić część pomieszczenia, w której toczyć się będą najbardziej skomplikowane prace.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem są również drzwi przeciwpyłowe. Montuje się je w otworze drzwiowym lub w ościeżnicy po zdemontowanym skrzydle. Foliowe drzwi tego typu ściśle przylegają do framugi i są zamykane za pomocą zamka błyskawicznego. To pozwala na skuteczne ograniczenie rozprzestrzeniania się pyłu podczas remontu mieszkania.

Zabezpieczenie podłogi

W trakcie remontu mieszkania w bloku posadzka jest szczególnie narażona na uszkodzenia – rozlanie farby, przesuwanie drabiny czy innych ciężkich przedmiotów – to wszystko może skończyć się powstawaniem trwałych plam, rys lub ubytków. Jeśli zatem remont mieszkania nie obejmuje wymiany podłóg, zadbaj, aby posadzka została należycie zabezpieczona.

Tektura budowlana

Świetnym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest tektura budowlana. Materiał ten nie tylko zabezpieczy posadzkę przed uszkodzeniami, ale i częściowo wytłumi dźwięki, więc hałas będzie odrobinę mniej uciążliwy dla sąsiadów mieszkających piętro niżej. Dodatkową zaletą tektury budowlanej zabezpieczającej posadzki jest to, że po jej rozłożeniu i zabezpieczeniu np. za pomocą taśmy malarskiej, można wygodnie poruszać się po pomieszczeniu. Daje to jej wielką przewagę np. nad folią malarską, która jest bardzo lekka i przez to może się plątać i unosić przy najmniejszym podmuchu powietrza.

Folia malarska z filcem

Innym rozwiązaniem, które może się sprawdzić podczas remontu mieszkania, jest folia malarska z filcem. Folia jest antypoślizgowa, dlatego materiał chroniący posadzkę jest wygodny i bezpieczny w użytkowaniu. Filc z kolei chłonie płyny np. rozlaną farbę i dodatkowo tłumi dźwięki. 

Ochrona okien i drzwi wewnętrznych

W trakcie remontu mieszkania najlepiej jest zdemontować drzwi wewnętrzne i wynieść je w bezpieczne miejsce, o ile jest to oczywiście możliwe. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, pomocna będzie ochronna folia samoprzylepna. Szczególnie dobrze sprawdza się ona w przypadku przeszklonych drzwi oraz okien – folię osadza się na szybach bardzo szybko, a po jej ściągnięciu nie pozostają żarne ślady kleju. W ten sposób uchronisz się przed żmudnym usuwaniem z szyb plam farby lub tynku.

Jak zabezpieczyć meble?

Wszystkie sprzęty, które zostaną w domu na czas remontu, należy przykryć za pomocą folii. W tym przypadku tradycyjna folia malarska również może być kiepskim rozwiązaniem, zwłaszcza ta w najcieńszym wydaniu - bywa zbyt delikatna i lekka. To może skutkować pojawianiem się zabrudzeń na meblach i innych domowych sprzętach. Lepszym pomysłem będzie w takim razie solidniejsza folia budowlana – to znacznie grubszy materiał, który łatwo skleisz za pomocą taśmy.

Uwaga na przewody i rury

Jeśli remont mieszkania w bloku przeprowadzasz na własną rękę, w swojej skrzynce narzędziowej warto mieć wykrywacz przewodów. Zakup niewielkiego detektora to nawet wydatek rzędu jedynie kilkudziesięciu złotych, a jego zastosowanie pozwoli ci uniknąć wielu problemów. Za pomocą urządzenia określisz przebieg przewodów instalacji elektrycznej, co jest niezbędne, jeśli będziesz np. wiercić otwory w podłożu. W efekcie unikniesz ryzyka, że nagle konieczna okaże się interwencja uprawionego elektryka, który usunie kłopotliwą usterkę. Jeśli remont mieszkania zlecasz wyspecjalizowanej, problem z głowy – większość budowlańców korzysta z urządzeń tego typu. 

Dbaj o porządek w częściach wspólnych

Remont mieszkania w bloku może być też sporym wyzwaniem dla relacji z sąsiadami. Uciążliwy hałas podczas skuwania płytek i prac wykończeniowych to jedno, ale bałagan w częściach wspólnych, to zupełnie inna sprawa. Musisz wiedzieć, że korytarz czy klatka schodowa nie mogą ci służyć jako przechowalnia tymczasowo wyniesionych mebli czy skład materiałów budowlanych. Zgodnie z prawem w ciągach komunikacyjnych nie powinny znajdować się żadne przedmioty utrudniające swobodne poruszanie się w tych miejscach. Dodatkowo materiały budowlane czy sprzęty domowe mogą stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli są przedmiotami łatwopalnymi.

Dlatego jeśli planujesz remont swojego mieszkania, dbaj o porządek na korytarzu, w windzie czy na klatce schodowej. Aby uniknąć składowania zbyt dużej ilości materiałów, na które w remontowanym wnętrzu może brakować miejsca, zaplanuj dobry harmonogram prac. To zgodnie z jego wytycznymi zorganizujesz dostawę kolejnych materiałów, dzięki czemu unikniesz konieczności ich składowania.

Na koniec warto również upewnić się, jakie są regulacje spółdzielni, jeśli przeprowadzasz remont mieszkania w bloku. Przykładowo może się okazać, że ciężkie prace wywołujące znaczny hałas, mogą odbywać się jedynie w określonych godzinach. To pomoże ci dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych utarczek z sąsiadami. 

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Przeczytaj również

ekspres saeco

Jaki ekspres Saeco? Co oferuje producent?

Ekspresy włoskiej marki Saeco cieszą się sporym zainteresowaniem głównie ze względu na świetny wygląd, a także sporą ilość ciekawych funkcji. Przeglądamy ofertę producenta i podpowiadamy, na jakie modele warto zwrócić uwagę!
sokowirówka czy blender

Sokowirówka czy blender? Który sprzęt AGD wybrać?

Sokowirówki czy blendery to świetne sprzęty AGD, które pomagają w przygotowywaniu soków, a także koktajli. Przyglądamy się bliżej tym urządzeniom i podpowiadamy, które z nich będzie lepszym wyborem.
mały odkurzacz

Jaki mały odkurzacz jest idealny do małego mieszkania?

Dobry mały odkurzacz będzie idealnym wyborem do utrzymania idealnej czystości w kawalerce. Podpowiadamy, na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze, a także jakie modele odkurzaczy cieszą się największym zainteresowaniem na rynku.
jaka lodówka gorenje

Jaka lodówka Gorenje? Przegląd oferty producenta

Lodówki Gorenje na Ceneo.pl zbierają pozytywne recenzje głównie za świetną jakość wykonania, przystępną cenę oraz nowoczesne rozwiązania. Przeglądamy ofertę producenta i podpowiadamy, którą lodówkę warto wybrać!
robot kuchenny a planetarny

Robot kuchenny a planetarny. Czym się różnią?

Kiedy tempo życia staje się coraz szybsze, roboty kuchenne zyskują na popularności, ułatwiając codzienne zadania kulinarne. Na rynku dostępne są różne typy robotów kuchennych, a jednym z kluczowych wyborów jest decyzja pomiędzy robotem kuchennym a planetarnym. Poznaj bliżej te dwa rodzaje urządzeń, ich różnice oraz wskazówki dotyczące wyboru, aby móc dokonać najlepszego wyboru dopasowanego do swoich potrzeb.
mała lodówka

Jaka lodówka do małej kuchni?

Bez względu na metraż – znalezienie odrobiny wolnego miejsca na lodówkę jest absolutną podstawą w trakcie wyposażania kuchni. O ile w dużych wnętrzach nie jest to problemem, tak w tych mniejszych każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota. Na szczęście z pomocą przychodzi mała lodówka – ustawna i kompaktowa, która zmieści się pod blatem czy we wnęce. Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza lodówka do małej kuchni.
robot kuchenny czy mikser

Robot kuchenny czy mikser? Który sprzęt AGD będzie lepszym wyborem?

Wszyscy miłośnicy gotowania lub pieczenia z pewnością się z nami zgodzą: sprzętów kuchennych nigdy za wiele. Jednak czasami nie masz możliwości zakupu wszystkich urządzeń, o których marzysz – czy to ze względu na budżet, czy po prostu brak wolnego miejsca. Stoisz właśnie przed dylematem, co wybrać – robot kuchenny czy mikser? Przychodzimy z pomocą! Przeczytaj ten artykuł, aby rozwiać swoje wątpliwości i kupić najlepszy sprzęt.
zamiokulkas jaka ziemia

Jaka ziemia do zamiokulkasa?

Zamiokulkas to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Poznasz go po krótkich kłączach i mnóstwie wzniesionych ku górze liści, które mają ciemnozielony kolor i podłużno-eliptyczny kształt. Dekoracyjny wygląd dopełnia również wysokość – kwiat może osiągać nawet 150 cm. Aby jednak mógł to zrobić, potrzebuje odpowiednich warunków. Najważniejsze jest podłoże dla zamiokulkasa. Sprawdź, jaką ziemię kupić.