Data publikacji:

Moc znamionowa RMS. Jakie ma znaczenie?

Zakup dobrej jakości sprzętu audio wpływa na nasze wrażenia z oglądanych filmów, seriali czy gier, w które gramy. Bez względu na to, czy szukamy głośników, słuchawek czy całego zestawu audio, zawsze powinniśmy zwracać uwagę na pewne parametry, które determinują dobrą jakość dźwięku. Producenci jednak często komplikują proces wyboru podaniem wielu danych, które niewiele nam mówią. Jednym z najważniejszych czynników, które wpłyną na jakość naszego sprzętu audio, jest moc znamionowa RMS. Czym ona jest i jaka powinna być ich wartość w naszym urządzeniu?

moc znamionowa rms

Moc znamionowa RMS. Co to?

RMS, czyli Root Mean Square to jeden z najważniejszych parametrów, który pozwoli nam na odpowiedni dobór sprzętu audio do naszych potrzeb. Co to jest RMS i co oznacza? To maksymalna moc, z jaką nasz sprzęt audio może odtwarzać dźwięki przy minimalnych zniekształceniach, które są dopuszczalne normami ustalonymi przez producenta. Inaczej można stwierdzić, że jest to głośność, na jaką głośniki zostały zaprojektowane.

Według ekspertów branży technologicznej to właśnie wskaźnik mocy znamionowej RMS jest najbardziej miarodajnym parametrem, który ukaże nam prawdziwy potencjał sprzętu audio. Jak mierzy się RMS? W tym celu stosuje się dedykowany miernik o nazwie True RMS, który wykorzystuje sinusoidalne sygnały testowe, które odbierają częstotliwości znajome ludzkiemu uchu.

Przeczytaj także: Najlepsze głośniki przenośne. Ranking

Jaka wartość RMS w głośnikach jest optymalna?

Parametr RMS jest przez producentów podawany w watach. W jaki sposób zadecydować, czy moc głośników RMS jest na odpowiednim poziomie? Przede wszystkim im większa wartość parametru RMS, tym głośniej będziemy mogli emitować czysty dźwięk, który nie ulega żadnym zniekształceniom. Jest jednak jeszcze jeden czynnik, na który powinniśmy zawsze zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętu audio.

Moc znamionowa RMS w każdej kolumnie powinna być większa niż moc znamionowa amplitunera. Wartość RMS kolumny powinna być większa o około 10% do 30% maksymalnie. Tylko w przypadku takich niewielkich różnic będziemy w stanie wykorzystać prawdziwy potencjał naszego głośnika.

Inne często spotykane wskaźniki mocy

Producenci w swoich opisach głośników i innych urządzeń audio podaje bardzo wiele parametrów, które trudno zidentyfikować, szczególnie gdy nie jesteśmy specjalistami sprzętu audio. Oprócz wskaźnika mocy znamionowej powszechnym jest również podawanie informacji o następujących parametrach.

Moc muzyczna

Parametr, który coraz częściej spotykany jest w ofertach sprzętu audio, niestety nie jest w żaden sposób ustandaryzowany. Według wielu producentów sprzętu muzycznego wartość mocy muzycznej określa się jako podwojoną wartość parametru RMS.

Moc szczytowa

Jest to wartość mocy wyrażona w watach, z jaką urządzenie może generować dźwięk w możliwie najwyższych możliwościach bez uszkodzenia sprzętu. Moc szczytowa utrzymywać może się zaledwie kilka sekund. Żaden standard wyznaczania mocy szczytowej nie istnieje, dlatego jest to parametr marketingowy, który nie powinien być w żadnym wypadku czynnikiem decydującym o zakupie konkretnego urządzenia audio.

Moc AES

Moc, która zwyczajowo przybiera wartość o 20% większą niż moc RMS. 

Czy moc wyjściowa RMS to jedyny czynnik, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu audio?

Oczywiście moc głośnika to nie jedyny parametr, jakim powinniśmy się sugerować podczas zakupu głośników. Równie istotne są takie parametry, jak: efektywność głośnika, pasmo przenoszenia, impedancja oraz liczba głośników, jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem zestawu głośników.

Obecnie równie istotne są również takie funkcjonalności, jak: bezprzewodowość, rozmiar sprzętu, jeśli kupujemy kolumny, a także dostępne złącza, które ułatwią nam integrację sprzętu audio z innymi urządzeniami. Jak widać więc, liczba parametrów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, rośnie wraz z rozwojem technologii urządzeń audio.

Dla osób, które nie są zapalonymi miłośnikami sprzętu elektronicznego, a szczególnie audio, wszystkie podawane informacje mogą wzbudzić w nas wątpliwości i zniechęcenie. W takich sytuacjach warto wspomagać się rankingami sprzętu audio, w których opisywane są najważniejsze funkcjonalności słuchawek, głośników, soundbarów czy kolumn. Takie porównania i rankingi są z reguły napisane prostymi słowami, co ułatwi nam wybór sprzętu dostosowanego do naszych potrzeb.

Autor: Norbert Rukowski