Komputery przenośne firmy Apple cieszą się niesłabnący zainteresowaniem i co roku zdobywają nowych fanów. Czasami jednak praca z małym ekranem może być męcząca, sięgamy wówczas w naturalny sposób po zewnętrzny monitor do MacBooka. Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jaki monitor wybrać?
Rozważając zakup monitora do MacBooka air i MacBooka Pro, w pierwszej kolejności powinniśmy zdecydować się, kiedy i gdzie będziemy z niego korzystać. Wiele osób pracujących na co dzień w domowym biurze bardzo często używa monitora jako głównego ekranu swojego laptopa. Zajmuje on wówczas eksponowane miejsce na biurku i stanowi centrum naszej codziennej aktywności zawodowej, a po godzinach może pozwolić się zrelaksować. W takim wypadku z pewnością warto zainwestować w modele z wyższej półki cenowej.
Z drugiej strony, duża część użytkowników monitor traktuje tylko jako dodatek, używając drugiego wyświetlacza sporadycznie, np. w celach rozrywkowych, po to, by wspólnie obejrzeć z kimś film lub serial. Niewykorzystywany dodatkowy monitor wówczas często chowany jest w bezpieczne miejsce, np. do szafy. Tutaj możemy spokojnie postawić na nieco tańsze produkty.
Wyświetlacz zewnętrzy pozwala nam także w każdej chwili przełączać się pomiędzy Macbookiem a monitorem, co dodatkowo wpływa na komfort pracy.
Pytanie o miejsce, w którym ustawiamy monitor, nie pozostaje też bez znaczenia. Wybór odpowiedniego modelu podyktowany jest oczywiście dostępną wolną przestrzenią. Na małym stole nie ustawimy bowiem 30-calowego kolosa. MacBooki oferują ekrany o przekątnych 13 i 15 cali, warto więc postawić na stosunkowo większy monitor. Minimum będą tu kompaktowe modele 24-calowe, niezwykle popularne w biurach. Na ekranie o takiej wielkości bez problemu wykonamy większość codziennych i podstawowych obowiązków zawodowych (np. edytory tekstu), a także komfortowo skorzystamy z zasobów sieci.
Bardzo często komputery Apple’a wykorzystywane są jednak przez osoby pracujące z muzyką, klipami wideo oraz grafiką. W takim przypadku warto zdecydować się na większe monitory do MacBooka. Polecane są tutaj modele o przekątnych ekranu zaczynających się od 27, a kończących na ponad 32 calach. Tak duży ekran z pewnością ułatwi nam wykonywanie wielu zadań, a także dostrzeżenie łatwych do pominięcia szczegółów w naszej pracy. Monitor tej wielkość stanie się też świetnym centrum rozrywki, pozwalając np. na bardzo wygodne oglądanie filmów z partnerem\-ką lub znajomymi nawet z większej odległości od biurka.
Matryca monitora to nic innego jak technologia, na podstawie której zbudowano wyświetlacz urządzenia. Przekłada się ona na jakość obrazu, maksymalne kąty widzenia, a także kontrast i kolory. Obecnie w sprzedaży znajdziemy monitory z matrycami TN, VA oraz IPS. Dlatego koniecznie zwróć uwagę podczas zakupu na ten aspekt.
Właściciele komputerów Mac powinni zainteresować się przede wszystkim monitorami IPS. Czemu? Sprzęt z panelami tego typu odznacza się idealnym i bardzo realistycznym odwzorowaniem barw, co z pewnością okaże się niezwykle przydatne podczas pracy z grafiką i wideo, a także w trakcie oglądania ulubionych filmów i seriali. Pod tym względem jakość obrazu na ekranie IPS jest porównywalna z tym, co oferują wyświetlacze Retina montowane w laptopach Apple’a.
Dla bardziej oszczędnych osób, które z nowego monitora będą korzystać sporadycznie, lepszym rozwiązaniem mogą być modele TN oraz VA. Wystrzegajmy się jednak najtańszych modeli. Jakość obrazu będzie bowiem zbyt mocno odstawać od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni podczas codziennego korzystania z MacBooka.
Przejdźmy teraz zatem do rozdzielczości. Aby zachować pole robocze o rozmiarach zbliżonych do tych, jakie mamy na naszym MacBooku, najlepiej wybrać większe monitory obsługujące rozdzielczości ponad 1080p (1920 na 1080 pikseli). W przypadku topowych komputerów Apple’a, idealnie do tego celu sprawdzą się nawet ekrany pracujące w 4K (3840 na 2160 pikseli).
Jednym z największych ułatwień w monitorze przeznaczonym dla właściciel MacBooków jest z pewnością obecność USB-C z obsługą portu Thunderbolt 3, który umieszczony jest zazwyczaj z tyłu obudowy. Pozwala on podłączyć laptop do monitora i równocześnie ładować jego baterię. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszeni do kupowania drogich kabli z przejściówkami na porty HDMI lub DisplayPort. To, czy monitor posiada złącze USB-C, warto więc przed zakupem sprawdzić w jego specyfikacji technicznej.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przejrzeć nasze propozycje. Poniżej przedstawimy listę kilku najlepszych polecanych monitorów do MacBooka. Które warto wybrać? W naszym zestawieniu znajdziesz wiele modeli monitorów, które idelanie będą współpracować z urządzeniem.
Jeśli szukasz dedykowanego monitora do swojego MacBooka, to Apple Studio Display jest bez dwóch zdań najlepszym wyborem. Ekran o przekątnej 27 cali oferuje rozdzielczość 4K. Zagęszczenie pikseli wynosi aż 218 ppi, co jest znakomitym wynikiem, patrząc na to, co oferuje konkurencja. Obudowa zawiera cztery porty USB-C, z czego jeden wspiera technologię Thunderbolt 4. To oznacza, że możemy podłączyć MacBooka jednym przewodem, aby uzyskać obraz jak i ładowanie.
Apple Studio Display oferuje także perfekcyjne odwzorowanie kolorów, wbudowaną kamerę, głośniki oraz niebanalny wygląd. Monitor ma zasadniczo dwa minusy. Pierwszy to odświeżanie 60 Hz, które powinno być wyższe oraz cenę, która jest niezwykle wysoka.
Dla fotografów i grafików BenQ PD3220U to wybór niemal oczywisty. Monitor ma 100% przestrzeń odwzorowania kolorów sRGB oraz 95% z DCI-P3. Świetne kolory potwierdzają certyfikaty CaIMAN oraz PANTONE. Dzięki temu monitor sprawdza się doskonale nie tylko do pracy, ale również do oglądania filmów.
Wielkość 32 cali zapewnia komfortową przestrzeń roboczą. Do dyspozycji mamy port Thunderbolt 3, który ładuje MacBooka. Za pomocą przełącznika Hotkey Puck G2 możesz błyskawicznie dokonywać zmian oraz zmieniać profile kolorystyczne.
Dell słynie nie tylko z produkcji świetnych monitorów, ale również znakomitych monitorów. Prezentowany model jest niemal dwukrotnie tańszy niż Studio Display, a mimo to mamy do czynienia z bardzo solidnym produktem. Pokrycie dla palety barwi DCI-P3 wynosi 98%, co dla większości użytkowników jest wystarczające.
Ponadto mamy certyfikat VESA DisplayHDR 400, który jest gwarancją świetnej optymalizacji obrazu. Monitor po połączeniu przewodu do MacBooka można ładować z maksymalną mocą 90 W. To bardzo dobry model w rozsądnej cenie!
Monitory z serii ProArt są przeznaczone dla osób, które zajmują się tworzeniem grafiki, obróbką filmów czy montowaniem zdjęć. Monitor ma certyfikaty Calman, VESA DisplayHDR 400, a także HDR 10, co czyni go świetną propozycją do pracy z kolorem. Zasilanie 96W szybko dostarczy energię do laptopa. Dodatkowo ograniczono emisję światła niebieskiego, które jest szkodliwe dla oczu.
Redukcja wielkości podstawy sprawiła, że monitor zajmuje na biurku mniej miejsca. Stosunek jakości do ceny został tutaj zachowany znakomicie, dlatego obok tego modelu po prostu nie można przejść obojętnie.
To bezpośredni konkurent dla Apple Studio Display. Jego specyfikacja jest bardzo zbliżona do produktu marki Apple. Mamy rozdzielczość 5K z zagęszczeniem pikseli na poziomie 218 ppi. Pokrycie barw dla DCi-P3 wynosi 99%, co jest znakomitym wynikiem. Powłoka antyrefleksyjna lepiej odbija światło i poprawia komfort użytkowania w mocno oświetlonym pomieszczeniu. Wbudowana kamera 4K charakteryzuje się ostrym obrazem z dobrymi kolorami.