Zakrzywione monitory prezentują się bardzo efektownie, ale czy to jedyny argument opowiadający się za zakupem takiego sprzętu? Odpowiadamy na pytanie czy warto kupić monitor zakrzywiony, a także sprawdzamy, jakie modele są godne Twojej uwagi.
Zakrzywienie ekranu możemy obserwować w wielu nowych smartfonach i telewizorach. Od pewnego czasu ta nowoczesna technologia jest stosowana również w monitorach. Z pewnością to rozwiązanie wygląda bardzo efektownie. Stanowisko pracy wyposażone w zakrzywiony monitor z pewnością przyciągnie uwagę. Walory estetyczne nie są jednak jedyną zaletą w monitorach. Zakrzywienie wpływa na szersze kąty widzenia, przez co użytkownik jest w stanie dostrzec znacznie więcej, niż ma to miejsce w standardowych monitorach.
Zakrzywienie monitora sprawdza się przede wszystkim u graczy, którzy mogą znaleźć się w samym centrum rozgrywki. Szeroki kąt widzenia pozwoli dostrzec przeciwników w jeszcze krótszym czasie, a jak wiadomo w grach sieciowych znaczenie mają nawet najdrobniejsze detale. Oczywiście monitor zakrzywiony świetnie sprawdzi się nie tylko w strzelankach.
Pracę na monitorze zakrzywionym doceniają również graficy, osoby zajmujące się montażem filmów, a także pracownicy biurowi. Krzywizna świetnie sprawdza się w dużych monitorach, gdzie można zobaczyć więcej treści, a to z kolei redukuje zmęczenie oczu.
Nowa technologia ma jeszcze dwie ogromne zalety. Zakrzywienie monitora nie powoduje zniekształceń obrazu. Równomiernie rozłożone podświetlenie, a także wyraźne kolory gwarantują komfort podczas korzystania. Oglądanie filmów na zakrzywionym monitorze jest przyjemnością!
Z monitora zakrzywionego najlepiej korzystać siedząc centralnie na wprost. Do oglądania filmów, czy grania w szerszym gronie takie monitory raczej nie sprawdzą się dobrze. Wówczas warto pomyśleć o standardowym modelu. Zakup zakrzywionego monitora wiąże się również z nieco wyższymi wydatkami. Różnice w cenie nie są ogromne, ale dopłata może wynosić niekiedy kilkaset złotych. Najdroższe są monitory gamingowe w rozmiarach od 27 do 34 cali.
Wybierając zakrzywiony monitor w pierwszej kolejności należy zastanowić się jaką powinien mieć wielkość oraz proporcje. Podstawowe modele mają standardowe proporcje 16:9 i wielkość od 24 do 27 cali. Stopień zakrzywienia w takich monitorach nie jest duży, dlatego korzyści wynikające z tej technologii mogą nie być aż tak zauważalne. Inaczej wygląda to w przypadku monitorów o proporcjach 21:9 i 32:9, które występują w rozmiarach od 27 nawet do 49 cali. Zakrzywione monitory ultrapanoramiczne są bardzo szerokie, przez co przestrzeń robocza ulega znacznemu powiększeniu. Na jednym pulpicie użytkownik może korzystać z kilku aplikacji bez konieczności przełączania się pomiędzy poszczególnymi ekranami.
Monitory zakrzywione dysponują zazwyczaj nowymi rozwiązaniami, dlatego rozdzielczość Full HD w ich przypadku jest absolutnym minimum. Lepsze modele mają rozdzielczość od 2560x1440 px nawet do 5120x144 px.
Czas reakcji powinien być jak najniższy i w topowych modelach wynosi on zwykle 1 ms. Jeśli chodzi o częstotliwość odświeżania, to im wyższa wartość, tym lepiej. Zwykle monitory mają odświeżanie 144 Hz, co wystarczy do płynnego odtwarzania dynamicznych scen akcji w filmach, czy grach.
Kolejnym ważnym elementem każdego monitora jest zastosowana matryca. Jeśli zależy ci najbardziej na odwzorowaniu kolorów, to monitor z matrycą IPS sprawdzi się doskonale. Zdecydowana większość zakrzywionych monitorów ma matrycę VA, która jest dobrym kompromisem pomiędzy niskim czasem reakcji, wysoką częstotliwością odświeżania, a także dobrym odwzorowaniem kolorów.
Dobry monitor zakrzywiony powinien być wyposażony w złącze HDMI,, a także DisplayPort. Dzięki temu będzie można bez większego problemu podpiąć do niego komputer stacjonarny, czy laptopa.
Ceny monitorów zakrzywionych są bardzo zróżnicowane. Za modele podstawowe o wielkości 24-27 cali i proporcjach 16:9 zapłacimy od 700 złotych do około 1500 złotych. Z większym wydatkiem trzeba liczyć się przy zakupie monitora zakrzywionego o proporcjach 21:9 lub 32:9. Ceny zaczynają się od około 1000 złotych i mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.
Warto jednak zaznaczyć, że najdroższe modele są dedykowane dla profesjonalistów i najbardziej wymagających osób. Dla przeciętnego użytkownika budżet 1500-2000 złotych będzie w zupełności wystarczający do zakupu monitora ultrapanoramicznego.
Odpowiedź na takie pytania nigdy nie jest łatwa. Monitory zakrzywione są najlepszym wyborem dla graczy, a także użytkowników poszukujących dużego ekranu. Komfort pracy będzie zdecydowanie lepszy. Warto też zdawać sobie sprawę, że efekt krzywizny może nie sprawdzić się u wszystkich. Jeśli z monitora będzie korzystać większa ilość osób, wówczas taki zakup może okazać się nietrafiony. Wspólna gra ze znajomym, czy oglądanie filmów w gronie rodzinnym będzie na takim urządzeniu trudne. Do takich zastosowań lepiej sięgnąć po standardowy monitor.