Data publikacji:

Monitor zakrzywiony czy klasyczny? Co musisz wiedzieć przed zakupem?

Kilka lat temu monitory zakrzywione szturmem zdobyły rynek. Kiedyś były prawdziwą nowością, dziś sięga po nie coraz więcej osób. Rozważasz zakup nowego monitora, ale nie wiesz, czy wybrać monitor zakrzywiony czy klasyczny? Zobacz, jaki monitor wybrać.

Monitor zakrzywiony czy klasyczny?

Monitory obecnie używane są nie tylko do pracy biurowej, ale także do oglądania filmów, grania w gry czy też jako monitor dla grafika. Jaki wybrać: zakrzywiony czy klasyczny?

  1. Monitor zakrzywiony – co go wyróżnia?
  2. Zalety monitora zakrzywionego
  3. Zalety monitora klasycznego
  4. Monitor zakrzywiony czy klasyczny – jaki wybrać?

Monitor zakrzywiony – co go wyróżnia?

Monitor typu curved cechuje przede wszystkim zauważalna zaokrąglona konstrukcja. Monitory zakrzywione po raz pierwszy trafiły do sprzedaży jeszcze w 2013 roku i od razu stały się światowym hitem.

Urządzenia tego typu miały odpowiadać za zwiększenie głębi i komfortu podczas oglądania telewizji. Celem Samsunga, pierwszego producenta z zakrzywionym ekranem w ofercie, było przeniesienie jakości ekranu filmowego do domu. Dziś monitory zakrzywione wykorzystywane są nie tylko do oglądania telewizji, ale także do programowania czy jako najlepszy monitor dla gracza.

Zalety monitora zakrzywionego

Unikalna budowa monitora curved sprawia, że cechuje go niesamowita głębia obrazu. Korzystając z monitora tego typu, możesz się poczuć w centrum wydarzeń rozgrywających się na ekranie. Wszystko za sprawą lekko wklęsłych brzegów ekranu, które imitują zakrzywienie gałki oka.

Oprócz tego monitor zakrzywiony wyróżnia szerszy kąt widzenia. Zakrzywienie ekranu wszystkie wiązki światła kieruje w stronę twojego oka. Z tego powodu monitor zakrzywiony zwiększa pole widzenia obrazu.

Budowa ekranu wpływa również na poprawę komfortu podczas oglądania. Gałka oczna lepiej dostosowuje się do urządzeń z krzywizną, dzięki czemu twoje oczy nie będą się męczyć podczas korzystania z takiego ekranu.

Zalety monitora klasycznego

Monitory zakrzywione z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, ale to nie oznacza, że monitory klasyczne odeszły w niepamięć. Płaskie ekrany posiadają zalety, które docenią osoby lubiące sprawdzone rozwiązania.

Monitor klasyczny różni się od zakrzywionego nie tylko budową, ale także ceną. Płaski monitor kupisz już za kilkadziesiąt złotych, podczas gdy zakup monitora zakrzywionego to nierzadko koszt kilku tysięcy złotych.

Płaski monitor jest także dużo łatwiejszy w montażu. Jeśli planujesz przymocować go do ściany, będzie to dużo prostsze niż w przypadku ekranu curved. Monitor zakrzywiony przytwierdzony do płaskiej ściany może powodować dyskomfort oczu. Nie grozi ci to w przypadku klasycznego monitora, ponieważ płaski ekran idealnie dopasuje się do ściany w pokoju.

Przeczytaj również: Monitory 4K - ranking

Monitor zakrzywiony czy klasyczny – jaki wybrać?

Zarówno monitory klasyczne, jak i zakrzywione nie są pozbawione wad. Monitor curved oferuje lepszą głębię obrazu, jednak tylko wtedy, gdy usiądziesz przed nim w odpowiedniej, centralnej pozycji. Taki telewizor może nie sprawdzić się więc w przypadku większej rodziny. Płaski ekran zapewnia bardziej równomierną ekspozycję na ekran, ale dużo gorzej radzi sobie z odbiciem światła.

Jaki monitor kupić? Jeśli ogranicza cię budżet, sięgnij po klasyczny monitor. Urządzenie to jest świetnym rozwiązaniem podczas codziennego korzystania z komputera.

Uwielbiasz grać w gry komputerowe lub zawodowo zajmujesz się programowaniem? W takim przypadku lepszym wyborem będzie monitor zakrzywiony. Ekran curved poprawi komfort korzystania z komputera, dzięki czemu twoje oczy nie będą zmęczone po długim dniu za biurkiem.

Autorka: Patrycja Hendzel