Data publikacji:

Montaż baterii umywalkowej krok po kroku

Montaż baterii umywalkowej nie jest trudny. Z dobrą instrukcją bez większych problemów można zrobić go samodzielnie. Jest kilka ważnych kroków, które należy wykonać aby prawidłowo zamontować baterię umywalkową. Wszystko na co trzeba uważać oraz jak wykonać montaż baterii umywalkowej krok po kroku przedstawiamy w dalszej części artykułu.
montaż baterii umywalkowej

Montaż baterii umywalkowej – na co zwrócić uwagę?

Wybór modelu z rankingu baterii łazienkowych masz już za sobą. Pora na montaż armatury. Wiele prac remontowo-wykończeniowych powierza się specjalistom. Montaż baterii umywalkowej jest na tyle prostą sprawą, że zalecamy zabrać się za to samodzielnie. Po pierwsze pozwoli to zaoszczędzić na usłudze fachowca, kolejna sprawa to zdobywanie nowego doświadczenia. Samodzielny montaż pozwoli w przyszłości samodzielnie przeprowadzić wymianę baterii na nową, nie trzeba będzie korzystać z pomocy hydraulika.
Najczęstszą sytuacją, w której musimy zabrać się za demontowanie naszej baterii jest po prostu przeciekający kran. Warto zatem samodzielnie podchodzić do tematu, gdyż taki zabieg pozwoli dokładnie zapoznać się z budową naszej baterii umywalkowej, co poskutkuje w przyszłości szybszym rozwiązaniem, a nawet uniknięciem problemu. Zanim jednak przejdziemy do montażu baterii umywalkowej warto zapoznać się z kilkoma ważnymi aspektami, które nie tylko ułatwią, ale też przyspieszą naszą pracę.
Po pierwsze warto sprawdzić stan naszych rur w łazience. Jeżeli są nieszczelne, przed montażem baterii warto zadbać o ich dobrą kondycję i uszczelnić je. Warto sprawdzić też, na jakiej wysokości znajdują się wspomniane rury. Wpłynie to przede wszystkim na rodzaj baterii umywalkowej i jej zamontowanie.
Przed montażem baterii należy sprawdzić, czy dopływy wody ciepłej i zimnej posiadają zawory odcinające. Jeżeli tak, wymagane jest ich zakręcenie na czas montażu, jeżeli nie – zakręcić trzeba zawór główny doprowadzenia wody, co poskutkuje odcięciem całego mieszkania od wody na czas trwania montażu.
Sprawdzić należy również, czy posiadamy odpowiedni do naszej umywalki model baterii. Różnią się one od siebie w zależności od rodzaju umywalki. Inne baterie stosuje się w umywalkach meblowych, inne w nablatowych.
Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie narzędzia, które będą niezbędne przy pracy oraz sprawdzić kompletność zestawu baterii umywalkowej. Niektóre modele zabezpieczane są na czas magazynowania i transportu, dlatego przed montażem należy usunąć dodatkowe zabezpieczenia, które w przypadku braku usunięcia mogą zaburzać przepływ wody. Ostatnią, najważniejszą sprawą jest posiadanie dobrej instrukcji do montażu, która znacznie usprawni prace remontowe.
W przypadku kiedy wszystkie z powyższych zaleceń zostały spełnione, można przystąpić do montażu baterii umywalkowej. Poniżej znajduje się instrukcja postępowania. Śledzenie jej krok po kroku pozwoli w prosty i szybki sposób na montaż swojej baterii umywalkowej.

Montaż baterii umywalkowej – instrukcja krok po kroku

 1. Należy zakręcić dopływ wody ciepłej i zimnej za pomocą zaworów odcinających. Jeżeli ich nie ma, zakręcić zawór główny wody.
 2. W korpus baterii wkręcić wężyki doprowadzające wodę dołączone do zestawu baterii, wcześniej upewniając się, czy na końcówkach wężyków znajdują się po dwie uszczelki.
 3. Wężyki dokręcić kluczem do momentu wyczuwalnego oporu.
 4. W korpus baterii należy wkręcić śruby mocujące z gwintem dwustronnym.
 5. Sprawdzić, czy spodnia część korpusu baterii posiada fabryczną uszczelkę typu oring, jeżeli nie, umieścić taką uszczelkę między baterią, a misą umywalki.
 6. Umieścić baterię w otworze umywalki.
 7. Pod misą umywalki, na wcześniej zamontowane śruby mocujące założyć niezbędne podkładki (często najpierw gumową, następnie metalową).
 8. Na śruby mocujące i zamontowane podkładki założyć nakrętki. Nakrętki dokręcać kluczem do wyczuwalnego oporu. Należy uważać, gdyż zbyt mocne dokręcenie nakrętek może spowodować pęknięcie ceramicznej misy umywalki.
 9. Podłączyć wężyki doprowadzające baterii do przyłączeń instalacji wodnej poprzez zawory odcinające. Warto umieścić filtr siatkowy, który uniemożliwia przedostaniu się grubszych zanieczyszczeń z instalacji wodnej do baterii, co zabezpiecza ją przed uszkodzeniami głowicy.
 10. Podłączyć odpływ wody z umywalki.
 11. Otworzyć wcześniej zakręcone zawory odcinające lub zawór główny wody.
 12. Odkręcić wodę i sprawdzić działanie baterii. Zwrócić uwagę, czy prawidłowo podłączono źródła ciepłej i zimnej wody oraz czy nie występują przecieki.
W przypadku nieprawidłowego podłączenia dopływu ponownie zakręcić zawory i prawidłowo zamontować wężyki doprowadzające. W sytuacji pojawienia się przecieków sprawdzić stan baterii i dokręcić elementy mocujące oraz uszczelniające.
Zdjęcie: Envato Elements