Data modyfikacji:

Montaż zmywarki: kompleksowy poradnik. O czym należy pamiętać?

Na kupno zmywarki decyduje się coraz więcej osób. Wbrew powszechnemu przekonaniu, urządzenia te pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale również wodę zużywaną do mycia naczyń. Samodzielny montaż zmywarki nie jest dużym wyzwaniem dla średnio zaawansowanych majsterkowiczów. Dowiedz się, o czym należy pamiętać i jakie kroki wykonywać podczas instalacji.
montaz zmywarki

Od lat zmywarki trafiają do kuchni coraz większej liczby Polaków. Urządzenia te przydają się zwłaszcza w dużych rodzinach, ale dzięki coraz bardziej rosnącemu wyborowi kompaktowych modeli, znajdują swoje miejsce również w niewielkich mieszkaniach par lub singli. Zaoszczędzony czas na myciu naczyń, sztućców i garnków możemy przeznaczyć na inne obowiązki lub zajęcia. Co więcej, wbrew powszechnie pokutującemu mitowi, zmywarki nie pochłaniają hektolitrów wody. Wręcz przeciwnie, w skali roku pozwalają znacznie ograniczyć jej codzienne zużycie. Konstrukcja tego sprzętu nie należy też do przesadnie skomplikowanych, toteż samodzielny montaż zmywarki nie powinien przysporzyć trudności domowym majsterkowiczom, którzy choć trochę znają się na hydraulice.

Montaż zmywarki – wstępne przygotowania

Pierwsze przygotowania do montażu rozpoczynamy jeszcze przed zakupem zmywarki. Musimy bowiem dokładnie określić miejsce, w którym znajdzie się urządzenie. Do wyboru mamy modele wolnostojące, które ustawia się pomiędzy kuchennymi szafkami i przykrywa blatem. Popularnością cieszą się także te przeznaczone do zabudowy. W tym drugim przypadku zmywarki są w całości ukryte w szafce. Oba typy sprzętu wymagają jednak dobrego zaplanowania i wymierzenia dostępnej przestrzeni w kuchni. Kluczowy jest tu też wygodny dostęp do źródła wody. Najlepiej, by zmywarka stała w pobliżu zlewu, co ułatwi wykonanie specjalnych przyłączy.

Pamiętajmy, że zmywarki dzielimy również na modele pobierające ciepłą wodę do mycia z domowej instalacji, a także takie, które za pomocą elektrycznych grzałek same ją podgrzewają. O tym, które rozwiązanie będzie dla nas lepsze z ekonomicznego punktu widzenia, powinniśmy zdecydować po kalkulacji kosztów.

Ustawienia zmywarki

Zmywarka powinna być wypoziomowana i ustawiona na pozbawionej jakichkolwiek zanieczyszczeń powierzchni. Do wykonania zabudowy, ustawienia szafek oraz położenia blatu przystępujemy na sam koniec prac, po przynajmniej jednym przetestowaniu pracy sprzętu. W razie usterki mechanicznej lub wystąpienia przecieku będziemy mogli w ten sposób łatwo zlokalizować i wyeliminować źródło problemu.

Montaż zmywarki – podłączanie dopływu wody pod zlewem

Jak już wspomnieliśmy, jeżeli zmywarka stoi w pobliżu zlewozmywaka, jej podłączenie do wody będzie bardzo proste. Jeżeli nie ma takiej możliwości, trzeba będzie poprowadzić dodatkowe rury i wykonać nowe przyłącze wodociągowe w ścianie. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki, dlatego też skupimy się na pierwszej metodzie.

Pracę zaczynamy od odkręcenia zaworu doprowadzającego wodę do kuchni lub w całego mieszkania/domu. Zmywarki pobierają i odprowadzają wodę, korzystając z dwóch elastycznych węży, które dostarczone są wraz ze sprzętem. Naszym pierwszym celem jest podłączenie przewodu dopływowego bezpośrednio do rury (z ciepłą lub zimną wodą) znajdującej się tuż pod zlewem, która normalnie połączona jest z baterią kranową. Fabryczne węże zmywarek mają zazwyczaj około 1,5 metra długości, ale gdy zajdzie taka potrzeba, można zastąpić je nieco dłuższymi wersjami.

Wiele nowoczesnych pionowych (sztorcowych) baterii zlewozmywakowych posiada ukryte pod zlewem zintegrowane przyłącze do zmywarki. Jeżeli jest też tak i w naszym mieszkaniu, wystarczy tylko przykręcić do niego wąż. W przeciwnym wypadku odkręcamy wężyk baterii łączący się z rurą z wodą i wkręcamy w to miejsce specjalny zawór trójdrogowy, powszechnie zwany też trójnikiem. Przy instalacji rozgałęźnika oraz obu wężyków stosujemy oczywiście zapobiegające przeciekom uszczelki. Ewentualne niedoróbki w tej kwestii sprawdzimy po ponownym włączeniu wody i pierwszym teście urządzenia. Zwróćmy uwagę na to, by wąż był dobrze zabezpieczony, nie zwijał się i się nie był wystawiony na uszkodzenia lub zgniecenia.

Montaż zmywarki – doprowadzenie odpływu wody pod zlewem

W podobny sposób instalujemy także wąż odpływowy. W tym przypadku podłączamy go jednak do syfonu zlewu. Aby tego dokonać potrzebujemy kolejnej przejściówki, specjalnej kształtki z bocznym podłączeniem, którą bez problemu znajdziemy w sklepach budowlanych. Producenci zalecają, by wąż odpływowy, by podłączony na wysokości na wysokości od 30 do 100 centymetrów, ustawienie to zapewnia optymalny przepływ brudnej wody.

Alternatywnie możemy wykonać również nowe przyłącze w rurze kanalizacyjnej, ale wiąże się to oczywiście z kuciem ścian oraz cięciem rur.

Montaż zmywarki – podłączenia zasilania

Zmywarki korzystają ze standardowego napięcia 230 V i podłącza się je zwyczajnie do gniazdka elektrycznego. Musimy jednak pamiętać, że ze względu bezpieczeństwa musi być koniecznie uziemione. Nie powinno znajdować się jednak bezpośrednio przy wężach z wodą. Zalecana odległość od zaworów i przyłączy wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Warto, by gniazdko było również zabezpieczone przed zachlapaniami (tzw. gniazdo bryzgoszczelne). Zmywarki nie podłączamy też do przedłużaczy.
Autor: Michał Kułakowski