Data modyfikacji:

Mulczowanie: na czym polega i dlaczego warto stosować?

Zadbany trawnik to podstawa pięknego ogrodu. Jego pielęgnacja nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Samo zraszanie nie wystarczy i równie ważne jest zapewnienie mu składników odżywczych czy ochrona przed chwastami.

Obie te rzeczy można zapewnić mulczowaniem trawy. Czym jest mulczowanie i jak działa kosiarka z funkcją mulczowania?

koszenie trawnika

Co to jest mulczowanie?

Mulczowanie to pokrywanie gleby materiałami organicznymi. W przypadku trawnika chodzi oczywiście o pozostawienie na nim warstwy mocno rozdrobnionej trawy, pełniącej rolę ściółki.

Ostrza zwykłych kosiarek jedynie ścinają trawę, a następnie wypychają ją przez wyrzutnik lub wrzucają do kosza. Długie źdźbła, nierównomiernie rozrzucone na glebie, gorzej rozkładają się niż te rozdrobnione.

Z czasem mogą stworzyć tzw. filc, który negatywnie wpływa na wzrost trawy i może przyczynić się do rozwoju chorób.

Kosiarki z mulczowaniem wyposażone są w specjalne noże, które nie tylko ścinają, ale i rozdrabniają trawę. Mają także funkcję regulacji ilości trawy pozostawianej na trawniku – nie zawsze musi to być 100%.

Dodatkową zaletą rozdrabniania trawy jest lepsze wykorzystanie pojemności kosza. Szacuje się, że mieści się w nim około 30% więcej trawy niż w przypadku klasycznej kosiarki.

Czy warto mulczować trawę?

Korzyści z mulczowania trawy jest wiele. Po pierwsze, nie musisz męczyć się z opróżnianiem kosza, co na rozległej działce bywa sporym utrudnieniem. Ciągłe rozruchy silnika spalinowego wymagają siły i nie są najkorzystniejsze dla samego motoru.

Po drugie, nie jest konieczne grabienie skoszonej trawy, jak ma to miejsce w przypadku koszenia bez kosza tradycyjną kosiarką.

Źdźbła trawy są rozdrobnione na tyle, że nie zgniją i nie obniżą walorów estetycznych trawnika. Co więcej, są rozrzucone bardzo równomiernie.

Trzecia zaleta mulczowania trawy jest jeszcze ciekawsza. Rozdrobniona trawa może stanowić odżywkę dla samego trawnika i zastąpić innego rodzaju nawozy.

Drobne źdźbła ulegają rozkładowi i odżywiają trawę, stymulując ją do szybszego wzrostu. W okresie letnim dodatkowo ochronią ją przed nadmiernym wysychaniem.

Naturalna ściółka spowalnia wysychanie gleby i zatrzymuje wodę. Ogranicza też rozrost chwastów oraz mchu.

Koszenie kosiarką z funkcją mulczowania – o czym trzeba pamiętać?

Aby mulczowanie trawy było skuteczne, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trawa nie może być zbyt długa. W takiej sytuacji należy ściąć trawę etapami, po ok. 1/3 jej długości.

Do mulczowania najlepiej nadaje się sucha trawa, choć można kosić także tę wilgotną. Trawę warto kosić w różnych kierunkach, dzięki czemu podniesione zostaną leżące kępki.

Najlepsze efekty przynosi regularne koszenie trawy, gdy nie przekracza ona 4-5 cm. W okresie jesiennym i wiosennym warto to robić co 2 tygodnie, natomiast w lecie – co tydzień. Jeśli nie masz czasu na tak częstą pielęgnację trawnika, wyręczyć cię może robot koszący.

Pracuje codziennie, dzięki czemu ścinane drobinki idealnie mulczują trawę. Minusem rozwiązania jest to, że trawnik musi być równy i specjalnie przygotowany do działań robota.

Autor: Szymon Sonik