Data modyfikacji:

Mycie paneli fotowoltaicznych: czym myć? Jak czyścić panele?

Coraz częściej na dachach domów lub innych budynków, a także w ich obrębie, zobaczyć można panele fotowoltaiczne. To w ostatnim czasie niezwykle popularny sposób na oszczędzanie, ponieważ prawidłowo rozmieszczone i zamontowane panele fotowoltaiczne mogą znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej.
mycie paneli fotowoltaicznych
Aby cieszyć się tańszą lub darmową energią elektryczną pozyskaną z paneli fotowoltaicznych, należy zadbać nie tylko o ich liczbę oraz poprawne rozmieszczenie, ale także o ich odpowiedni poziom czystości.
Oczywiste jest, że tylko czyste panele fotowoltaiczne działają w pełni, dlatego warto dbać o ich regularne czyszczenie. Nagromadzony na panelach brud w wiadomy sposób ogranicza ilość docierającego do powierzchni paneli światła, przez co można zaobserwować spadek wydajności.
Jak w prawidłowy sposób zabrać się za czyszczenie paneli fotowoltaicznych oraz czy ich czyszczenie jest w pełni bezpieczne? Takie pytania często są zadawane przez osoby, które zdecydowały się na montaż paneli fotowoltaicznych w obrębie swojego gospodarstwa domowego. Chociaż czyszczenie paneli fotowoltaicznych wbrew pozorom nie jest tak trudne, jak początkowo mogłoby się wydawać, to warto poznać kilka podstawowych zasad, które ułatwiają mycie paneli fotowoltaicznych. Zasady te znaleźć można w treści poniższego artykułu, dlatego warto zapoznać się z jego treścią.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – czy jest bezpieczne?

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest niezbędne, aby móc korzystać z pełni ich mocy. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest bezpieczne i można to wykonać samodzielnie, jednak warto zachować przy tym dużą ostrożność, szczególnie wtedy, gdy fotowoltaika zamontowana jest na dachu budynku lub w miejscu o utrudnionym dostępie. Mycie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się w kontrolowanych warunkach oraz z dużą ostrożnością.
Często producenci paneli fotowoltaicznych nie zalecają ich samodzielnego czyszczenia. Taka decyzja spowodowana jest szeregiem usterek, do których dochodziło podczas próby nieodpowiedniego czyszczenia paneli fotowoltaicznych. Właściciele fotowoltaiki często do czyszczenia paneli wykorzystują wodę pod wysokim ciśnieniem lub źle dobrane preparaty.
Podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych zawsze należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ panele podczas pracy znajdują się pod napięciem. Niezwykle ważne jest, aby każdorazowo podczas mycia paneli odłączyć je od sieci energetycznej.

Mycie fotowoltaiki – jak często należy przeprowadzić czyszczenie paneli fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu budynku często narażone są na liczne zabrudzenia, takie jak ptasie odchody oraz zabrudzenia atmosferyczne. Czysta powierzchnia paneli fotowoltaicznych pozwala na lepszą i zdecydowanie bardziej wydajną pracę, a co za tym idzie, lepszy zysk z pozyskanej energii.
Nie można jasno określić, jak często należy przeprowadzić mycie paneli fotowoltaicznych, jednak warto podkreślić, że nie powinno to odbywać się częściej niż od dwóch do czterech razy w roku. Dobra praktyka konserwacji paneli fotowoltaicznych wskazuje, że najlepsze rezultaty przynosi usuwanie nowo powstałych zabrudzeń, przez co nie przekształcają się one w uporczywe plamy.
Panele fotowoltaiczne najlepiej myć jesienią, kiedy często na ich powierzchni zalegają gnijące liście z drzew. Co więcej, producenci nie zalecają usuwania śniegu, który przykrywa panele w czasie zimy. Śnieg ten nie utrzymuje się na powierzchni paneli zbyt długo, a co więcej, pod wpływem promieni słonecznych roztopi się i odsłoni panele.

Jak myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych zawsze powinno odbywać się w warunkach bezpiecznych oraz z przestrzeganiem kilku podstawowych zasad. Stosowanie się do ogólnie określonych przez producentów zaleceń nie tylko pozwoli ochronić życie i zdrowie osoby myjącej panele, ale także zabezpiecza panele przed możliwymi uszkodzeniami.
Podstawowe zasady dotyczące czyszczenia paneli mówią, że nigdy nie należy przystępować do mycia fotowoltaiki, gdy ta znajduje się pod napięciem. Co więcej, producenci przestrzegają także przed myciem rozgrzanych paneli, ponieważ może to skutkować powstaniem szoku termicznego, a co za tym idzie – trwale uszkodzoną strukturą paneli.
Do mycia paneli fotowoltaicznych należy wykorzystać jedynie zmiękczoną wodę pozbawioną kamienia. Kamień pochodzący z twardej wody może osadzić się na powierzchni paneli, tworząc powłokę obniżającą wydajność całej instalacji.
Do czyszczenia instalacji PV zaleca się wykorzystanie myjki ciśnieniowej z odpowiednią lancą, jednak należy pamiętać, że ciśnienie wody nie powinno być zbyt wysokie. Dobrym wyborem jest myjka Karcher do mycia paneli fotowoltaicznych, która z pewnością poradzi sobie z każdym rodzajem brudu.

Czyszczenie paneli fotowoltaiczne – czego należy unikać podczas mycia fotowoltaiki?

Powierzchnia paneli fotowoltaicznych wbrew pozorom jest niezwykle delikatna i bardzo łatwo naruszyć jej strukturę, dlatego podczas ich czyszczenia należy przestrzegać kilku prostych zasad oraz powstrzymać się od czynności, które mogłyby negatywnie wpłynąć na stan paneli. Czego unikać podczas mycia paneli fotowoltaicznych? Z pewnością, tak jak zostało wspomniane już wcześniej, nie należy rozpoczynać mycia rozgrzanych paneli. Czyszczenie warto przeprowadzić wtedy, gdy ich powierzchnia ostygnie, co znacznie zmniejszy ryzyko ich uszkodzenia.
Mycie paneli fotowoltaicznych powinno odbywać się wyłącznie z użyciem delikatnych i miękkich szczotek. Producenci surowo zabraniają korzystania z szorstkich szczotek, które mogą porysować powierzchnię paneli. Równie źle na strukturę fotowoltaiki wpływają nieodpowiednio dobrane detergenty, które często wywołują niepożądane reakcje po zetknięciu się z powierzchnią paneli.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!