Data publikacji:

Czy można podłączyć myszkę do tabletu?

Tablety cieszą się sporym zainteresowaniem konsumentów; dzięki większemu ekranowi pozwalają wygodniej oglądać ulubione filmy lub seriale. Nadają się też znacznie lepiej do wykonywania bardziej zaawansowanych zadań, takich jak edycja grafiki lub wideo, a także praca z aplikacjami biurowymi. Niestety mimo intuicyjnej obsługi, używanie ciut bardziej wymagających programów za pomocą dotykowego interfejsu nie jest specjalnie wygodne czy szybkie. W takich wypadkach możemy żałować, że nie pracujemy na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Problem ten może rozwiązać jednak myszka do tabletu.
tablet

Czy można podłączyć myszkę do tabletu?

Tak, w większości przypadków podłączymy myszki, klawiatury oraz inne urządzenia peryferyjne do tabletu. Wiele jednak zależy od jego modelu, a przede wszystkim od systemu operacyjnego. Znacznie większe możliwości w tej kwestii posiadają bowiem właściciele urządzeń z Androidem, natomiast posiadacze iPadów z iOS-em muszą iść czasem na pewne kompromisy.
Warto podkreślić, że do pracy z tabletem nie jest potrzebna specjalna myszka dedykowana temu zadaniu. Do tego celu użyć możemy większości dostępnych na rynku komputerowych gryzoni. Zwróćmy jednak uwagę na to, że wiele bardziej zaawansowanych modeli (najczęściej gamingowych) posiada dodatkowe funkcje, które z powodu braku odpowiednich sterowników zostaną zdezaktywowane. Urządzenia będą więc działały, ale możemy zazwyczaj zapomnieć o specjalnych przyciskach funkcyjnych bądź sterowaniu podświetleniem RGB obudowy.

Jak podłączyć myszkę do tabletu z systemem Android?

Do tabletu z systemem Android możemy podłączyć zarówno przewodową, jak i bezprzewodową myszkę. W pierwszym przypadku korzystamy oczywiście z urządzeń z klasycznymi kablami USB. Oczywiście żaden tablet na rynku nie jest wyposażony w pełnowymiarowe wejście USB, standardem są wtyczki micro-USB oraz USB-C. Jak więc rozwiązać ten problem? Musimy po prostu skorzystać z odpowiedniego adaptera. Ich cena wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jeżeli zależy nam również na klawiaturze, możemy zakupić przystawkę z kilkoma portami, pozwalającą korzystać z wielu urządzeń jednocześnie.
Po podłączeniu kablowej myszki powinna ona zostać wykryta automatycznie przez system operacyjny i zostać przygotowana do działania. Zauważmy, że starsze modele tabletów z Androidem nie zawsze będą w stanie wykryć myszkę. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak skorzystać ze sprzętu bezprzewodowego.
Podłączenie bezprzewodowej myszki do tabletu przebiega w identyczny sposób, jak w przypadku innego sprzętu Bluetooth. Po włączeniu gryzonia wybieramy z listy wykrytych i gotowych do sparowania urządzeń. Po nawiązaniu połączenia Android zajmie się resztą i pozwoli nam od razu rozpocząć pracę.

Jak podłączyć myszkę do iPada?

W przypadku popularnych iPadów bezprzewodową myszkę podłączymy wyłącznie na urządzeniach wspierających system operacyjny iPadOS w wersji 13.4 i nowszej. Urządzenie wykrywamy w podobny sposób, co inny sprzęt Bluetooth. Należy być jednak gotowym na to, że iPad niekoniecznie skomunikuje się bez problemu ze wszystkimi gryzoniami. Istnieje też oczywiście możliwość połączenia przewodowego przy użyciu adaptera USB. Tu także mogą wystąpić jednak problemy z kompatybilnością niektórych urządzeń.
Zdjęcie: bernardbodo / Envato Elements