Data publikacji:

Myszka laserowa czy optyczna: którą wybrać?

Zastanawiasz się, która myszka – laserowa czy optyczna – będzie lepsza? Sprawdź nasz poradnik i poznaj różnice między myszką laserową a optyczną.

myszka optyczna czy laserowa

Myszka laserowa czy optyczna? Co wybrać?

Zastanawiasz się, jaka jest różnica między myszką laserową a optyczną? Zobacz nasz krótki przewodnik, który pomoże ci wybrać sprzęt odpowiedni dla ciebie.

Myszka laserowa a optyczna: którą wybrać?

Planujesz zakup nowej myszki? Dobrze trafiłeś! Z naszymi poradami bez problemu kupisz dla siebie idealny sprzęt. Obecnie w sklepach znajdziesz dwa główne typy myszy: laserowe i optyczne. Jaka jest różnica między myszką laserową a optyczną? Wybór w dużej mierze zależy od twoich osobistych preferencji.

Warto zacząć od tego, że podział myszki optyczne vs laserowe jest nieco mylący. Tak naprawdę zarówno myszki laserowe, jak i te optyczne w swoim działaniu wykorzystują światło. Ich funkcjonowanie jest oparte na optyce – poszczególne myszki odróżnia sposób wykorzystywania wiązki światła.

Różnica między myszką laserową a optyczną polega na tym, że myszka optyczna korzysta ze światła LED, natomiast laserowa oświetla powierzchnię wiązką laserową.

Jak działa myszka optyczna?

Pierwsze myszki optyczne trafiły do sprzedaży pod koniec lat 90. Niewiele osób wie, że myszki to tak naprawdę niewielkie aparaty, które wykonują ponad tysiąc zdjęć na sekundę. W przeciwieństwie do starych myszek z kulką (trackball) myszka optyczna nie potrzebuje całkowicie płaskiej powierzchni, żeby dobrze działać.

Myszka tego typu wykorzystuje czujnik CMOS, który wykrywa i wysyła obrazy do cyfrowego procesora sygnałowego (DSP). Następnie DSP analizuje te obrazy – tym sposobem szacuje odległość, z jaką obrazy przesunęły się z jednego punktu do drugiego. Dzięki temu wskaźnik myszki na monitorze przesuwa się w określonym kierunku.

Przeczytaj także: Najlepsze myszki dla graczy

Myszka optyczna: najważniejsze cechy

Aby odpowiedzieć na pytanie: myszka laserowa czy optyczna, najprościej jest przyjrzeć się cechom obu typów urządzeń. Jakie są właściwości myszki optycznej?

  • Wykorzystuje światło LED.
  • Wykorzystuje czujniki obrazu CMOS.
  • Posiada rozdzielczość około 3000 dpi (dots per inch).
  • Działa dobrze na każdej niebłyszczącej powierzchni.

Jak działa myszka laserowa?

Jak już wiesz, główną różnicą między myszką laserową a optyczną jest rodzaj wykorzystywanego światła. Jak sama nazwa wskazuje, myszka laserowa podczas działania wykorzystuje wiązkę laserową. Dzięki współpracy Logitech z Agilent Technologies pierwsza myszka tego typu trafiła do sprzedaży w 2004 roku.

Można powiedzieć, że myszka laserowa wykorzystuje bardziej zaawansowaną technologię w postaci diod laserowych na podczerwień. Do wykrywania powierzchni pod czujnikiem myszy służy laser. Dzięki temu myszka dobrze radzi sobie z przetwarzaniem obrazów, a tym samym lepiej śledzi powierzchnię.

Myszka laserowa: najważniejsze cechy

Znasz już cechy charakterystyczne myszki optycznej. A co z myszką laserową?

  • Wykorzystuje laser.
  • Wykorzystuje czujniki obrazu CMOS.
  • Posiada rozdzielczość od 6000 do 15000+ dpi (dots per inch).
  • Działa na każdej powierzchni.

Myszka laserowa vs optyczna

Wiele osób zadaje sobie pytanie: mysz laserowa czy optyczna dla graczy? Początkującym graczom zdecydowanie wystarczy myszka optyczna. Różnice między myszką laserową a optyczną są na tyle niewielkie, że na początku gamer nie zwróci na nie uwagi.

Zastanawiając się nad myszką laserową czy optyczną do gier, pamiętaj, że myszki laserowe są dokładniejsze niż optyczne. Myszy optyczne mają rozdzielczość około 3000 dpi, podczas gdy myszy laserowe cechuje rozdzielczość od 6000 do 15 000+ dpi.

Jeśli zależy ci na precyzyjnych ruchach, wybierz myszkę laserową. Taka myszka będzie też lepszym wyborem dla grafików lub ilustratorów.

Przeczytaj także:

Autorka: Patrycja Hendzel