Data publikacji:

Mysz laserowa czy optyczna. Którą wybrać?

Zastanawiasz się, która myszka – laserowa czy optyczna – będzie lepszym wyborem? Sprawdź nasz poradnik i poznaj różnice między myszką laserową a optyczną. Podpowiemy, jaki model wybrać do pracy biurowej, a jaki lepiej się sprawdzi w wypadku gier.

myszka optyczna czy laserowa

Myszka laserowa a optyczna: którą wybrać?

Planujesz zakup nowej myszki? Dobrze trafiłeś! Z naszymi poradami bez problemu kupisz dla siebie idealny sprzęt. Obecnie w sklepach znajdziesz dwa główne typy myszy: laserowe i optyczne. Jaka jest między nimi różnica? Wybór w dużej mierze zależy od twoich osobistych preferencji.

Warto zacząć od tego, że podział myszki optyczne vs laserowe jest nieco mylący, a ich zasada działania jest podobna. Tak naprawdę zarówno jedne, jak i drugie wykorzystują światło. Ich funkcjonowanie jest oparte na optyce – poszczególne modele odróżnia sposób wykorzystywania wiązki światła. Jak zatem działa mysz optyczna? Jaka jest różnica działania obu typów? Opcja optyczna korzysta ze światła LED. Natomiast laserowa oświetla powierzchnię wiązką laserową.

Jak działa myszka optyczna?

Pierwsze myszki optyczne trafiły do sprzedaży pod koniec lat 90. Niewiele osób wie, że to tak naprawdę niewielkie aparaty, które wykonują ponad tysiąc zdjęć na sekundę. W przeciwieństwie do starych modeli (trackball) myszka optyczna nie potrzebuje całkowicie płaskiej powierzchni, żeby dobrze działać.

Mysz komputerowa tego typu wykorzystuje czujnik CMOS, który wykrywa i wysyła obrazy do cyfrowego procesora sygnałowego (DSP). Następnie DSP analizuje te obrazy – tym sposobem szacuje odległość, z jaką obrazy przesunęły się z jednego punktu do drugiego. Dzięki temu wskaźnik myszki na monitorze przesuwa się w określonym kierunku.

Myszka optyczna: najważniejsze cechy

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy lepsza jest opcja optyczna czy laserowa, najprościej jest przyjrzeć się cechom obu typów urządzeń. Jakie są właściwości modeli optycznych?

  • Wykorzystuje światło LED.
  • Wykorzystuje czujniki obrazu CMOS.
  • Posiada rozdzielczość około 3000 dpi (dots per inch).
  • Działa dobrze na każdej niebłyszczącej powierzchni, nie wymaga podkładki.
mysz optyczna czy laserowa

Jak działa myszka laserowa?

Jak już wiesz, główną różnicą między myszą laserową a optyczną jest rodzaj wykorzystywanego światła. Jak sama nazwa wskazuje, podczas działania wykorzystuje wiązkę laserową. Dzięki współpracy Logitech z Agilent Technologies pierwszy gryzoń tego typu trafił do sprzedaży w 2004 roku.

Można powiedzieć, że myszka laserowa wykorzystuje bardziej zaawansowaną technologię w postaci diod laserowych na podczerwień. Do wykrywania powierzchni pod czujnikiem służy laser. Dzięki temu mysz dobrze radzi sobie z przetwarzaniem obrazów, a tym samym lepiej śledzi powierzchnię.

Myszka laserowa: najważniejsze parametry

  • Wykorzystuje laser.
  • Wykorzystuje sensor obrazu CMOS.
  • Większa precyzja działania - jest w stanie rejestrować każdy ruch.
  • Posiada wyższą rozdzielczość od 6000 do 15000+ dpi (dots per inch).
  • Gwarantuje płynność ruchu.
  • Działa na każdej powierzchni, ale zaleca się stosowanie twardych podkładek, co wpłynie na wygodę użytkowania.

Do wad tego typu gryzoni należy niewątpliwie wyższa cena.

Który model do pracy biurowej?

Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Dla przeciętnego użytkownika dobrą opcją jest myszka komputerowa optyczna. Model sprawdzi się w pracy biurowej czy podczas codziennego korzystania. Mniejsza precyzja w tym wypadku nie jest tak problematyczna i łatwo ją zwiększyć przez stosowanie odpowiedniej podkładki. Bardziej jest istotny wybór dobrej jakości myszki, która idealnie leży w dłoni użytkownika.

Jaka myszka do gamingu? Mysz optyczna czy laserowa?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: mysz laserowa czy optyczna dla graczy? Początkującym graczom zdecydowanie wystarczy myszka optyczna. Różnice między myszką laserową a optyczną są na tyle niewielkie, że na początku gamer nie zwróci na nie uwagi.

Pamiętaj, że myszki laserowe są dokładniejsze niż optyczne. Myszy optyczne mają rozdzielczość około 3000 dpi, podczas gdy laserowe cechuje rozdzielczość od 6000 do 15 000+ dpi. Jeśli zależy ci na precyzyjnych ruchach, wybierz myszkę laserową. Taka opcja będzie też lepszym wyborem dla grafików lub ilustratorów.

myszka gamingowa

Mysz bezprzewodowa czy przewodowa?

Na sam koniec warto odpowiedzieć na pytanie, czy lepszym wyborem są myszki bezprzewodowe czy te na kablu. Mysz optyczna i laserowa może wykorzystywać oba rozwiązania. Każde z nich ma swoje zalety i wady.

Modele bezprzewodowe wymagają zasilania za pomocą baterii czy akumulatorów. Warto więc przy wyborze konkretnego modelu sprawdzić, jak długi jest czas pracy na baterii. Połączenie może się odbywać przez Bluetooth lub transmisję radiową z częstotliwością 2,4 GHz. Plusem bezprzewodowego wyposażenia komputera jest oczywiście wygoda i estetyka - nie przeszkadzają nam plątające się kable.

Myszki przewodowe należy podłączyć do portu USB. Ich wadą poza obecnością samego kabla, który może przeszkadzać podczas użytkowania, jest także konieczna dostępność wolnego portu. Jeśli chcemy do laptopa podłączyć inne urządzenia, jak na przykład klawiaturę, może się okazać, że zabraknie wolnego slotu. W nowszych modelach laptopów coraz bardziej odchodzi się bowiem od licznych wejść USB. W takim wypadku konieczny będzie zakup dodatkowej przejściówki. Zaletą takiej myszki do komputera jest natomiast oczywiście ciągłość działania. Wbrem pozorom gracze wciąż często korzystają z tej opcji.

Na rynku coraz częściej dostępne są także modele, które mogą pracować zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej. Po wyczerpaniu baterii wystarczy podłączyć mysz na kablu, aby wrócić do pracy.

Autor: Patrycja Hendzel