Data publikacji:

Jaką myszkę za 20 zł wybrać?

Odpowiednia myszka to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia każdego użytkownika komputera. Korzystają z niej zarówno amatorzy komputerów stacjonarnych, jak i wierni fani komputerów mobilnych, czyli laptopów. Dobra myszka znacząco ułatwia korzystanie z komputera. Jej zalety doceniają niewymagający użytkownicy oraz profesjonalni gracze. Chociaż te dwie grupy społeczne wymagają od tego typu sprzętu różnych właściwości, to jeden punkt dotyczy wszystkich – myszka komputerowa sprawia, że wykonywanie czynności na komputerze staje się łatwiejsze i znacznie szybsze. Wśród rozbudowanych ofert producentów myszek znaleźć można wiele egzemplarzy z różnych półek cenowych. Chociaż tego typu produktów w sklepach z akcesoriami komputerowi jest wiele, to wybór dobrej myszki w atrakcyjnej cenie może być trudny.
myszka za 20 zł

Jaką myszkę za 20 zł wybrać – laserową czy optyczną?

Modele myszek komputerowych można podzielić na dwie podstawowe kategorie: myszki laserowe oraz myszki optyczne. Te dwa rodzaje różnią się od siebie sposobem działania, ale ich wybór zależy głównie od osobistych preferencji przyszłego użytkownika. Czym różnią się te modele?

Myszka laserowa

Ten model w trakcie działania wykorzystuje wiązkę laserowego światła. Zazwyczaj tego typu myszki posiadają rozdzielczość w granicach od 6000 do 15000 DPI. Takie urządzenia dobrze działają na każdej powierzchni, nie potrzebują specjalnie dopasowanych powierzchni lub podkładek. Myszki laserowe wykorzystują diody laserowe działające na podczerwień, dzięki czemu dobrze wykrywają powierzchnie.

Myszka optyczna

To bardziej tradycyjna wersja myszki komputerowej, która swoją premierę miała już w latach 90. XX wieku. Takie wersje myszek zastąpiły pierwotne egzemplarze z kulką. Myszka optyczna działa dobrze na wielu powierzchniach o różnych strukturach – nie potrzebuje całkowicie gładkiego podłoża. Taki sprzęt wykorzystuje czujnik CMOS wykrywający obrazy i wysyłający je do procesora sygnałowego. DPS (cyfrowy procesor sygnałowy) na podstawie analizy odebranych obrazów określa odległość, jaką pokonały od jednego punktu do drugiego i dzięki temu kursor na myszce przesuwa się w odpowiednim kierunku. Myszki optyczne działają dzięki światłu LED oraz cechują się rozdzielczością w granicach około 3000 DPI.

Jaka myszka za 20 zł? Rodzaje myszek do komputera

Kolejna klasyfikacja myszek komputerowych dzieli urządzenia na te bardziej tradycyjne, posiadające kabel z wtyczką podpinaną do komputera, lub mobilne urządzenia bezprzewodowe. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje wady, jak i zalety.
Bezprzewodowe urządzenia zapewnia większy komfort podczas użytkowania, ponieważ nie trzeba zmagać się z uporczywym kablem, który często się plącze, przesuwa oraz ma ograniczony zasięg. W takich urządzeniach konieczna jest regularna wymiana baterii, które odpowiadają za zasilanie. Baterie, umieszczone wewnątrz myszy, dokładają dodatkowy ciężar, przez co myszki bezprzewodowe zazwyczaj są znacznie cięższe niż ich odpowiedniki z kablem. Wielu profesjonalnych graczy zarzuca myszkom bezprzewodowym brak płynnego działania. Chociaż zazwyczaj jest to różnica ułamków sekund, w niektórych grach daje się odczuć spowolnione działanie.
Myszki przewodowe cechują się szybkim działaniem, które nie będzie w żaden sposób zakłócone lub przerwane. Zasilanie takich urządzeń pochodzi z komputera, dlatego myszki pozbawione są baterii i akumulatorów. Działające „przez kabel” myszki reagują w czasie rzeczywistym, dlatego są znacznie częściej wybierane przez graczy i innych użytkowników, którym zależy na prędkości działania. Oprócz licznych zalet myszek z kablem, w czasie korzystania z takich urządzeń da się zauważyć także ich minusy.
Największa wada, która dla wielu jest decydująca, to przewód łączący myszkę z komputerem. Może on znacznie wpływać na wygodę podczas użytkowania oraz sprawia, że sprzęt ma ograniczony zasięg. Decyzja, jaką wybrać myszkę – przewodową lub bezprzewodową, zależy głównie od osobistych preferencji i wymagań użytkownika.

Na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając myszkę za 20 zł?

Myszka komputerowa, jak każdy sprzęt, posiada szereg właściwości i parametrów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem.
  • Jakość wykonania – chociaż myszka to mały sprzęt, to niezwykle ważna jest jej trwałość i jakość. Dobrze wykonana myszka to urządzenie, które z powodzeniem posłuży nawet kilka lat podczas intensywnego użytkowania.
  • Waga – zarówno zbyt ciężkie, jak i za lekkie myszki mogą okazać się niepraktyczne. Odpowiednia waga urządzenia jest wyjątkowo ważna, ponieważ wpływa na komfort użytkowania. Za ciężka myszka może doprowadzić do szybkiego zmęczenia nadgarstka, a zbyt lekka konstrukcja sprawi, że sprzęt nie będzie stabilny.
  • Dopasowanie do dłoni – taki sprzęt powinien dobrze leżeć w dłoni, dlatego w sklepach z akcesoriami komputerowymi znaleźć można standardowe myszki oraz takie, które są dopasowane do osób leworęcznych lub praworęcznych. Takie rozróżnienie pozwala na dopasowanie kształtu i konstrukcji myszki do dłoni.
  • Przyciski – powinny być odpowiedniej wielkości, a ich rozmieszczenie na myszce musi pozwalać na wygodne kontrolowanie każdego z nich. Bardziej rozbudowane wersje myszy posiadają więcej przycisków, które zazwyczaj są umieszczone po bokach urządzenia.

Najlepsze myszki za 20 zł

W bogatej ofercie myszek komputerowych znaleźć można modele na różnych półkach cenowych. Wśród myszek za 20 zł znaleźć można takie, które cechują się dobrym działaniem i wysoką jakością, a ich niska cena nie nadwyręża budżetu. Polecane modele to:

Havit MS1027

Tracer Deal Black Rf

Logitech B100

Natec Hoopoe

Zdjęcie: Rohan / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!