Data publikacji:

Jakie narty dla początkujących wybrać?

Wybierając narciarstwo jako aktywność fizyczną na zimowy sezon, należy wypożyczyć bądź zakupić odpowiedni sprzęt. Narty, buty narciarskie, kijki zjazdowe, kask – te wszystkie rzeczy należy posiadać, aby bezpiecznie poruszać się po stoku narciarskim. Jednak dobór tych przedmiotów nie jest taki prosty, gdyż trzeba wybrać odpowiedni model w zależności od zaawansowania jazdy oraz parametrów użytkownika (wzrostu i masy ciała). Jakie narty wybrać dla osoby początkującej? Oto nasze rady.
jakie narty dla początkujących

Narty dla początkujących: z wypożyczalni czy własne?

Jakie narty dla początkujących wybrać? Wielu początkujących narciarzy rozpoczyna swą przygodę z narciarstwem od wizyty w wypożyczalni. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z narciarstwem i nie masz pewności, czy to sport dla ciebie, warto skorzystać z pożyczonego sprzętu.
Gdy jazda na nartach wystarczająco cię zainteresuje, pora kupić własne narty dla początkujących, które będą dopasowane do twoich preferencji. To także moment, aby się zastanowić, jak dobrać kask narciarski czy buty narciarskie. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, jak dobrać narty dla początkujących.

Jakie narty dla początkujących wybrać?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakie narty dla początkujących będą najlepsze, kilka słów należy się podstawowemu podziałowi nart na tradycyjne i carvingowe. Te pierwsze cechują się podobną szerokością deski na całej jej długości, natomiast popularne carvingi są wyraźnie zwężone (taliowane) w środkowej części względem nosków i piętek.
Narty dla początkujących powinny przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo na stoku i komfort jazdy, a więc przyczepność do podłoża i łatwość użytkowania. Dlatego też lepszym wyborem na narty dla początkujących będą carvingi.
Nauka skręcania jest prostsza przy tak wyprofilowanych nartach niż w przypadku nart klasycznych. Jazda na carvingach jest przy tym bardziej dynamiczna, a przecież wiele osób zajmuje się narciarstwem zjazdowym głównie ze względu na towarzyszącą mu adrenalinę i silne emocje.

Rodzaje nart dla początkujących

Na wstępie możemy odrzucić sprzęt z kategorii freestyle, freeride czy race. Nie są to odpowiednie narty dla początkujących. Jakie zatem narty dla początkujących będą dobrym wyborem?

Narty dla początkujących easy carve

Jak sama nazwa wskazuje, narty przeznaczone są dla osób, które stawiają swe pierwsze kroki na stoku. Są lekkie i bardzo zwrotne, doskonale nadają się na proste trasy zjazdowe.

Popularne narty allround

To jeden z najczęściej kupowanych rodzajów nart. Ich największym atutem jest uniwersalność. Sprawdzą się jako narty dla początkujących i nieco bardziej doświadczonych. Klasa allround nie wymaga wielkiego narciarskiego kunsztu i wysiłku. Podobnie jak easy carve nadaje się na dobrze przygotowanych stokach.

Narty allmountain

Przystosowane nie tylko do łatwych zjazdów, lecz także szusowania w głębokim śniegu czy po bardziej oblodzonym zboczu. Nie zawsze zalicza się je do kategorii nart dla początkujących. Jazda na nartach allmountain powinna być także spokojna i komfortowa, co zapewnia ich szerokość i wyporność.

Jak dobrać narty dla początkujących?

O tym, jakie narty dla początkujących wybrać, decyduje nie tylko charakterystyka danego modelu, lecz także jego użytkownika. W narciarstwie zjazdowym, podobnie jak jego biegowej odmianie, dużą wagę przywiązuje się do ciężaru ciała. Narty powinny być dopasowane do twojej wagi. Niewłaściwe wyważenie może skutkować na przykład wypinaniem się nart.
Jaka długość nart będzie dla ciebie odpowiednia? Osoby o większej wadze powinny wybierać raczej dłuższe narty z danego przedziału, lżejsi adepci sztuki narciarskiej – nieco krótsze. Długość nart dla początkujących dopasowuje się, rzecz jasna, także do wzrostu i umiejętności narciarza.
Na dobry start (zwłaszcza w przypadku easy carve czy allround) warto wybrać sprzęt ok. 10–20 cm krótszy od rzeczywistego wzrostu. Co do zasady na starcie lepiej postawić na narty względnie krótkie, miękkie i o średnim promieniu skrętu.

Narty długie czy krótkie? Dobór nart do wzrostu

Pierwszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę przy wyborze nart, jest wzrost narciarza. Technika pozwalająca na odpowiednie zmierzenie nart polega na przystawieniu sprzętu do osoby, która będzie je użytkowała, i dopasowaniu długości nart względem wysokości ciała. Mężczyznom narty powinny sięgać między podbródek a czoło, czyli 10–15 cm niższe niż wzrost narciarza. Z kolei kobietom powinny mieścić się w granicy między klatką piersiową a nosem, czyli około 20 cm krótsze od wzrostu.
Początkujący narciarze mogą dobrać sobie krótsze narty, niż wynika ze wzrostu (około 15–20 cm krótsze od wzrostu), gdyż wpłyną one na większą stabilność i bezpieczne poruszanie się.
Przy wyborze nart powinna być także uwzględniona waga narciarza. Osoby, które mają odpowiednią wagę w stosunku do swojego wzrostu, mogą dokonać klasycznego wyboru nart, czyli dostosować je tylko do wzrostu. Jednak osoby z większą wagą powinny mieć dłuższe narty, a osoby z mniejszą wagą – krótsze. Jest to wymagane dla bezpieczeństwa użytkownika. Jazda na odpowiednio dobranych nartach będzie przyjemniejsza i bardziej stabilna, co jest kluczowym czynnikiem dla początkujących narciarzy.

Jak dobrać szerokość nart dla początkujących?

Szerokość nart powinna być dostosowana do nawierzchni, na której zamierzamy się poruszać. Szersze narty są bardziej wyporne, dlatego będą pasować do terenu z nieuklepanym śniegiem. W takich warunkach szersze narty będą miały lepszą mobilność. Inaczej będą się zachowywały węższe narty. Na miękkim puchu mogą się zakopywać pod powierzchnię śniegu, co może być niebezpieczne dla narciarza. Dlatego też wąskie narty lepiej sprawdzą się na twardej nawierzchni, czyli na ubitym śniegu.
Osoby początkujące zachęca się do wyboru umiarkowanej szerokości nart, gdyż są one najbardziej uniwersalne. Jazda na nich może odbywać się na każdej płaszczyźnie, co wpływa na ich wszechstronność oraz mobilność.

Jaki model nart wybrać?

Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem najważniejsza jest stabilna i bezpieczna jazda. Aby tak było, należy dobrać odpowiedni sprzęt przeznaczony dla początkujących, aby spełniał wszystkie wymagania potrzebne do nauki. Oto propozycje modeli, które są polecane dla początkujący narciarzy:

Volkl RTM 73+

Najbardziej pożądanym modelem nart do nauki jest Volkl RTM 73+. Ten model jest przystosowany zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet – wszystkich, którzy zaczynają przygodę z narciarstwem bądź jeżdżą rekreacyjnie. Parametry nart dostosowane są do wszechstronnej jazdy w różnych warunkach.

Atomic Cloud 8

Atomic Cloud 8 jest modelem typowo kobiecym. Sprawdzi się dla początkujących oraz średniozaawansowanych narciarek. Styl jazdy odpowiadający danemu modelowi to Allround, czyli nadający się do zjazdów o różnym stopniu rudności.

Atomic Redster MH

Dla dzieci wybraliśmy narty Atomic Redster MH. Umożliwiają bezpieczną naukę jazdy na nartach, ale także wykonywanie precyzyjnych skrętów. Wielofunkcyjność nart dla dzieci jest niezwykle ważna ze względu na szybką naukę młodych narciarzy i możliwość rozwoju.

Gdzie na narty dla początkujących?

Gdzie wybrać się na narty dla początkujących? Wybrana lokalizacja powinna się charakteryzować następującymi cechami:
  • być położona stosunkowo blisko miejsca zamieszkania
  • mieć przynajmniej kilka szerokich tras o niewielkim kącie nachylenia (zwykle oznaczonych kolorem zielonym i niebieskim), gdzie na nartach poradzą sobie właśnie początkujący
  • mieć nowoczesne wyciągi narciarskie, które ułatwią początkującym wjazd na stok
  • ze względów bezpieczeństwa mieć podział na strefy, gdzie na nartach jeździć mogą wyłącznie dzieci.
Gdzie znaleźć takie stoki narciarskie? Zakopane czy Szczyrk są znakomicie przygotowane także pod kątem jazdy na nartach osób niezaawansowanych.
Po nabraniu odpowiedniej wprawy można wypuścić się na głębsze wody. Mekką europejskich narciarzy są, rzecz jasna, znacznie wyższe od polskich gór Alpy. Pierwsze szlify warto zebrać jednak na rodzimych stokach.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dominika Mańka