Data publikacji:

Nawigacja w telefonie: jaką wybrać i jak działa?

Nawigacja w telefonie to niezwykle przydatne narzędzie, dzięki któremu bez problemu dotrzesz w każde miejsce. Wybiera najkorzystniejszą trasę, pozwala omijać korki oraz wypadki. Jak działa nawigacja w telefonie? Jaka będzie najlepsza nawigacja na telefon? Sprawdź w artykule!

nawigacja w telefonie

Nawigacja w telefonie – jak działa?

W dzisiejszych czasach mało kto wyobraża sobie życie bez nawigacji w telefonie. Przydaje się nie tylko kierowcom, lecz także pieszym i rowerzystom. Dzięki popularnym aplikacjom bez problemu dojedziesz w każde miejsce na świecie, zatrzymując się po drodze w restauracji czy na stacji benzynowej.

Jak działa nawigacja w telefonie? Aby móc jej używać, przede wszystkim musisz mieć smartfon z odbiornikiem GPS. Warto, aby był wyposażony w duży wyświetlacz oraz sporo wolnej pamięci. Nawigacja na komórkę łączy się z satelitami GPS, aby następnie na tej podstawie prowadzić cię do celu.

Nawigacje działające w trybie online potrzebują ponadto stałego dostępu do internetu. Przez sieć pobierają informacje o korkach, wypadkach czy też zamkniętych drogach.

Zanim zdecydujesz się na zakup lub ściągnięcie konkretnej nawigacji na telefon, upewnij się, że działa ona na twoim systemie operacyjnym. Niektóre aplikacje są przeznaczone tylko na Androida, iOS czy Windowsa.

Jak korzystać z nawigacji w telefonie?

Korzystanie z nawigacji w smartfonie jest bardzo proste. Większość aplikacji działa na bardzo podobnej zasadzie. Najpierw wpisz w wyszukiwarkę cel podróży. Dodaj również ewentualne przystanki. Następnie kliknij start… i gotowe! Nawigacja wybierze najkorzystniejszą trasę i poprowadzi cię do celu.

Najlepsza nawigacja na telefon

Zastanawiasz się, która nawigacja w smartfonie jest najlepsza? Sprawdź nasz przegląd popularnych aplikacji!

Google Maps i Apple Maps

Google Maps to zdecydowanie najpopularniejsza nawigacja w telefonie. Jest prosta w obsłudze i można na niej polegać, gdyż opiera się na informacjach pochodzących ze smartfonów milionów użytkowników.

Do korzystania z Google Maps konieczne jest połączenie z internetem, co może być zarówno minusem, jak i plusem. Dzięki temu można mieć pewność, że informacje w aplikacji są najbardziej jak to możliwe aktualne, w końcu pobierane są praktycznie na bieżąco.

Jakie to informacje? Oprócz klasycznej mapy ze wskazówkami dojazdu (pieszo, rowerem, samochodem, transportem publicznym czy usługami taksówkarskimi) w aplikacji znajdziesz również informacje o wypadkach, zdarzeniach na drodze czy natężeniu ruchu.

Apple Maps to podobna nawigacja w telefonie, ale przeznaczona dla użytkowników systemu iOS. Jest znacznie mniej popularna od poprzednika. Choć często uznaje się ją za zawodną, warto wiedzieć, że obecnie działa znacznie lepiej niż kiedyś. Zarówno Google Maps, jak i Apple Maps są całkowicie darmowe.

NaviExpert

NaviExpert to popularna nawigacja w smartfonie, która jednak w odróżnieniu od powyższych aplikacji jest płatna. Znajdziesz w niej takie opcje, jak ustalanie trasy, omijanie korków czy uzyskiwanie informacji o zdarzeniach drogowych. Ponadto w NaviExpert bez problemu zaplanujesz nawet wielopunktowe trasy, co przyda się szczególnie zawodowym kierowcom.

Nawigacja na telefon NaviExpert wyświetla również informacje o kontrolach drogowych, wypadkach oraz fotoradarach (dzięki siostrzanej aplikacji Rysiek). Dzięki tej aplikacji z pewnością unikniesz kolejnego mandatu!

HERE WeGo

HERE WeGo to kolejna w naszym zestawieniu nawigacja na telefon, która przez wielu uznawana jest za najlepszą. Została stworzona przez firmę Nokia, a następnie wielokrotnie poprawiana i ulepszana. Charakteryzuje się niezawodnym systemem naprowadzania, dokładną informacją drogową oraz wieloma alternatywnymi drogami. Ponadto jest darmowa, a do jej używania nie jest konieczny stały dostęp do internetu.

AutoMapa

AutoMapa to nawigacja w telefonie, która została stworzona przez Polaków. Oprócz wszelkich podstawowych funkcji zawiera również takie smaczki, jak podgląd budynków oraz ulic w 3D. Warto dodać, że jest to najbardziej aktualny system nawigacji offline w naszym kraju.

Garmin Mobile XT

Nawigacja w telefonie kultowej marki Garmin to solidna propozycja w naszym zestawieniu. Jest czytelna i przejrzysta, dobrze ustala trasę i informuje o ważnych punktach. Ponadto nie wymaga dostępu do internetu. Niestety, nawigacja Garmin jest płatna i niezbyt tania.

Autorka: Olga Wacholc