Data modyfikacji:

Android 14 – nowa wersja systemu może blokować instalację starszych aplikacji

Googleplex playground with Android toys at Google Visitor Center
Według informacji zdobytych przez serwis 9to5Google, który miał dostęp do kodu źródłowego najnowszej wersji Androida oznaczonej numerem 14, system operacyjny będzie blokował możliwość instalacji starych aplikacji. Dotyczyć będzie to jednak wyłącznie użytkowników, którzy będą chcieli zainstalować je ręcznie z pominięciem Google Play Store. Decyzja ta jest wynika przede wszystkim z chęci zatrzymania rozprzestrzeniania się złośliwego oprogramowania i ma mieć minimalny wpływ na przeciętnego posiadacza smartfona lub tabletu.
Do tej pory Android pozwalał na instalowanie nawet bardzo starych aplikacji, ściąganych na telefon w formie plików APK. Czternastka ma ograniczyć taką możliwość i docelowo zezwalać na skorzystanie z oprogramowania przygotowanego wyłącznie z myślą o systemie Android 6.0 lub nowszym.
Ponieważ deweloperzy aplikacji podczas jej przygotowania mają możliwość zaznaczyć z jakiej minimalnie wersji systemu może ona korzystać, bardzo często w ten sposób przemycali do telefonu złośliwy kod i malware. Zachęcając użytkownika do instalacji programu pobranego spoza Play Store i sztucznie ustalając jego kompatybilności z najwcześniejszymi Androidem, udawało im się ominąć wiele współczesnych zabezpieczeń chroniących urządzenie, które automatycznie były wyłączane, ponieważ gryzłyby się ze starym oprogramowaniem.
Możliwość instalacji starszych aplikacji będzie jednak wciąż dostępna dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy potrafią korzystać z wewnętrznych narzędzi deweloperskich systemu. Uchroni to więc przede ryzykiem wiele nieświadomych osób.