Data modyfikacji:

Co zaoferuje nowy komputer rowerowy Garmin Edge 840?

nawigacja rowerowa

Garmin Edge 830 – możliwości urządzenia

Komputer rowerowy Garmin Edge 830 zadebiutował w sklepach w maju 2019 roku. Sprzęt jest wielofunkcyjnym pomocnikiem każdego fana długich przejażdżek rowerowych i sprawdza się nie tylko w rękach profesjonalnych kolarzy, ale także amatorów, którzy są skłonni wydać na niego ponad 1400 złotych.
Urządzenie przymocowujemy solidnie do kierownicy roweru, a jego wszystkimi opcjami zarządzamy z poziom wyraźnego, kolorowego wyświetlacza dotykowego, który wspierany jest aplikacją mobilną w smartfonie. Po sparowaniu z telefonem możemy odbierać połączenia głosowe i wiadomości tekstowe.
Sercem urządzenia jest oczywiście nawigacja GPS wspomagana pakietem zainstalowanych map przystosowanych specjalnie do jazdy na dwóch kółkach. Znajdziemy na nich więc np. oznaczone szlaki rowerowe o różnej trudności. Oczywiście nie brakuje też możliwości wytyczania własnych tras lub pobrania z bazy danych tych, które przygotowane zostały przez innych kolarzy.
Sprzęt oczywiście monitoruje każdy przejechany metr, dzięki temu wiemy dokładnie, jaki dystans przebyliśmy. Dostajemy też na bieżąco informacje o pokonywanych wzniesieniach, a także wynikającą z nich szacowaną trudnością jazdy.
Jeżeli zdecydujemy się na dokupienie specjalnych opasek biometrycznych, gadżet będzie w stanie mierzyć między innymi tętno oraz aktualny wysiłek fizyczny użytkownika, pełniąc identyczne funkcje co smartband lub smartwatch. Dane te pozwalają określić dynamikę jazdy użytkownika, zestawiając ją z konkretnymi miesiącami na trasie. W osiągnięciu wyznaczonych celów pomoże też asystent z programami treningowymi oraz szczegółowymi raportami, z którymi możemy zapoznać się w aplikacji mobilnej.
Garmin Edge 830 jest kompatybilny z systemami przerzutek Shimano DI2. Oznacza to, że może wyświetlać i rejestrować informacje o ich zmianie, które możemy następnie wykorzystać, analizując to, jak poradziliśmy sobie na trasie. Komputer działa bez konieczności ładowania około 20 godzin (z włączonym GPS) lub nawet 40 godzin w trybie oszczędzania energii.

Garmin Edge 840 – czy Garmin planuje wypuszczenie nowego modelu?

Na razie nie ma żadnych konkretnych informacji na temat bezpośredniego następcy modelu Edge, który zajmowałby podobną półkę cenową. W 2022 roku firma przedstawiła kilka nowych rowerowych nawigacji, w tym Garmin Edge Explore 2 oraz Garmin Edge 1040, będący następcą modelu Edge 1030.
Niewykluczone, że producent czeka wciąż na dobry moment i ma w planach nowe urządzenia. Jeżeli rzeczywiście tak jest, ujrzy ono światło dzienne w 2023 lub 2024 roku. Równie prawdopodobne jest jednak to, że porzuci serię Edge 800 i Edge 500 na rzecz Explorerów. Warto jednak podkreślić, że mimo kilku lat od premiery Edge 830 jest wciąż bardzo solidnym wyborem, który zaspokoi potrzeby nawet bardzo wymagających użytkowników.
Zdjęcie: Envato Elements