Data modyfikacji:

iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max bez tajemnic! Tytanowa obudowa i niezwykła wydajność 

Apple oficjalnie pokazało nowe iPhone’y 15 Pro oraz 15 Pro Max. Największą uwagę w smartfonach zwracają tytanowa obudowa i niesamowicie mocne podzespoły. Sprawdź, jak prezentuje się pełna specyfikacja nowych iPhone’ów 15 Pro! 
iphone 15 pro specyfikacja

iPhone 15 Pro – mocniejsza obudowa i nowy przycisk czynności 

Podczas konferencji Apple Event mogliśmy zobaczyć nowe zegarki Apple Watch, a także odświeżone iPhone’y 15 w wersji standardowej. Teraz przyszedł czas na iPhone’a 15 Pro, który prezentuje się naprawdę świetnie. Choć wzornictwo telefonów nie uległo większej zmianie, to producent zdecydował się zastosowań tytan klasy lotniczej. Szczotkowana faktura tego materiału prezentuje się naprawdę ładnie, ale przede wszystkim jest ona niezwykle wytrzymała. Zaokrąglone rogi ramek mają sprawić, że urządzenie będzie lepiej leżało w dłoni. Cała konstrukcja została wykonana w taki sposób, aby ułatwić ewentualne naprawy. Obie konstrukcje standardowo zabezpieczono przed wodą zgodnie z certyfikatem IP68.
Obudowa iPhone’ów 15 Pro i 15 Pro Max została wzbogacona o przycisk czynności, który zastępuje przełącznik trybu cichego. Dzięki niemu będzie można aktywować wybraną aplikację, skrót bądź inną czynność. Domyślnie przycisk będzie przypisany do przełączenia pomiędzy dzwonkiem a wyciszeniem. 
Wyświetlacze Super Retina XDR są praktycznie identyczne, jak w iPhone’ach 14 Pro. iPhone 15 Pro korzysta z 6,1-calowego panelu dysponującego rozdzielczością 2556 × 1179 px oraz odświeżaniem ProMotion 120 Hz. iPhone 15 Pro Max ma wielkość 6,7 cala, rozdzielczość 2796 × 1290 px, a także wspiera ProMotion 120 Hz. W tegorocznych modelach znajduje się Dynamiczna Wyspa, czyli niewielkie wycięcie na aparaty, które pełni rolę również interaktywnego paska powiadomień. 

Nowy iPhone 15 Pro zdecydowanie przyspieszy! 

Sercem nowych iPhone’ów 15 jest procesor Apple A17 Pro, który, jak wcześniej donoszono, działa z 8 GB pamięci RAM. Producent twierdzi, że to najlepszy układ, jaki kiedykolwiek został zaprojektowany. GPU jest o 20% szybsze, natomiast wydajność CPU zwiększyła się o 10%. W porównaniu do iPhone’a 12 GPU przyspieszyło aż o 70%! To wszystko sprawia, że odtwarzane gry mają niesamowitą grafikę. Podczas konferencji zobaczyliśmy także, jak działa realistyczne oświetlenie w grach, czyli popularny ray tracing. Nowa jednostka jest w stanie odwzorować nawet najdrobniejsze detale. Dzięki temu nowy iPhone 15 Pro może być idealnym wyborem dla bardzo wymagających graczy. 
Bateria w nowych telefonach nie została znacząco przeprojektowana, ale mimo większej wydajności udało się zachować dotychczasowe parametry. Tym samym iPhone 15 Pro potrafi odtwarzać wideo do 23 godzin, natomiast iPhone 15 Pro Max będzie mógł wytrzymać nawet 29 godzin odtwarzania filmów. W wersji Pro, podobnie jak w przypadku podstawowych wersji, zastosowano nowe złącze USB typu C. Tym samym port Lightning odchodzi do lamusa. 
Nowy port zapewnia 20-krotnie szybszy transfer plików. USB-C z USB 3 osiąga przepustowość do 10 Gb/s. iPhone 15 Pro obsługuje szybkie Wi-Fi 6, sieć 5G, a także obsługuje protokół radiowy Thread do sterowania urządzeniami Smart Home. 

W aparacie iPhone’a pojawiła się jedna istotna zmiana! 

Specyfikacja aparatów w iPhonie 15 Pro wygląda dość podobnie, jak w ubiegłorocznym modelu, jednak producent wprowadził kilka ciekawych zmian. Nowy Photonic Engine to silnik, który ma za zadanie łączyć piksele najwyższej jakości z obrazem zoptymalizowanym pod kątem światła. W efekcie otrzymujemy zdjęcie w rozdzielczości 24 Mpix, a nie 12 Mpix jak było dotychczas. Format HEIF 48 Mpix pozwala na wyciągnięcie jeszcze większej liczby detali i zakresu dynamicznego. Niezwykle ciekawie zapowiada się opcja wyboru domyślnej ogniskowej. Może to być 24 mm, 28 mm lub 35 mm, które będzie dostępne natychmiast po otwarciu aplikacji aparatu. Oczywiście ogniskową będzie można zmienić w dowolnym momencie. W trybie portretowym zdjęcia mają wyglądać lepiej, a funkcja przenoszenia ostrości z jednego obiektu na drugi również zapowiada się interesująco. Na tym nie koniec, ponieważ aparat iPhone’a charakteryzuje się lepszą stabilizacją. 
Filmowców na pewno ucieszy fakt wsparcia dla kodowania LOG, który pozwoli na lepszy color grading przygotowywanych materiałów. Ciekawie zapowiada się możliwość rejestrowania przestrzennego wideo, które w przyszłości będzie mogło być wykorzystane w Apple Vision Pro, czyli okularach rozszerzonej rzeczywistości. 
Nowością zarezerwowaną dla iPhone’a 15 Pro Max będzie teleobiektyw peryskopowy o ogniskowej 120 mm, który zapewni 5-krotny zoom optyczny. Zupełnie nowy system automatycznej stabilizacji matrycy z autofokusem pozwoli na robienie niesamowitych zdjęć w praktycznie każdych warunkach. 

iPhone 15 Pro – ceny i dostępność 

iPhone 15 Pro w podstawowej konfiguracji ze 128 GB pamięci wewnętrznej został wyceniony na kwotę 5999 złotych. Za wersję 256 GB zapłacimy 6599 zł, natomiast za 512 GB trzeba zapłacić 7799 zł. Najdroższa będzie wersja 1 TB, która została wyceniona na kwotę 8999 zł. 
W przypadku iPhone’a 15 Pro Max bazowa wersja z 256 GB pamięci wewnętrznej ma kosztować 7199 złotych. Za wersję z 512 GB pamięci wewnętrznej zapłacimy 8399 zł, natomiast 1 TB iPhone 15 Pro Max ma kosztować 9599 zł. Przedsprzedaż telefonów rozpocznie się 15 września, natomiast do regularnej sprzedaży urządzenia trafią już 22 września! 
iPhone 15 Pro – specyfikacja: 
 • Ekran: 6,1 cala 
 • Rozdzielczość: 2556 × 1179 px 
 • Procesor: Apple A17 Pro 
 • Pamięć RAM: 8 GB 
 • Pamięć wewnętrzna: 128 GB/256 GB/512 GB/1 TB
 • Aparaty: 48 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix
 • Aparat przedni: 12 Mpix
 • Bateria: do 23 godzin pracy 
 • System operacyjny: iOS 17 
 • iPhone 15 Pro Max – specyfikacja: 
 • Ekran: 6,7 cala 
 • Rozdzielczość: 2796 × 1290 px 
 • Procesor: Apple A17 Pro 
 • Pamięć RAM: 8 GB 
 • Pamięć wewnętrzna: 256 GB/512 GB/1 TB
 • Aparaty: 48 Mpix + 12 Mpix + 12 Mpix
 • Aparat przedni: 12 Mpix
 • Bateria: do 29 godzin 
 • System operacyjny: iOS 17 
 • Bartłomiej Mazurek
  Bartłomiej Mazurek

  Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.