Data modyfikacji:

OnePlus 11 Concept – prototyp smartfona z chłodzeniem cieczą

Firma OnePlus zaprezentowała swój prototypowy smartfon o nazwie OnePlus 11 Concept, odznaczający się unikalnym systemem chłodzenia cieczą. Jego elementy są widoczne z tyłu półprzezroczystej szklanej obudowy, za którą zainstalowane są cienkie przezroczyste rurki transportujące płyn, który ma za zadanie odprowadzać ciepło generowane przez kluczowe podzespoły telefonu. Konstrukcja ta zachwyciła wiele osób, które miały okazję skorzystać z urządzenia. Szansa na to, że ujrzymy ją w seryjnie produkowanych modelach jest jednak na razie bardzo niska.
OnePlus 11 Concept jest tzw. koncepcyjnym telefonem. Urządzenia tego typu nie są niczym nowym na rynku i zazwyczaj pokazuje się je przy okazji dużych wydarzeń branżowych. W zamierzeniach mają prezentować zastosowanie nowych technologii, takich jak elastyczne wyświetlacze i przedstawiać jedną z potencjalnych wizji przyszłości.
Co ciekawe, systemy chłodniczy w OnePlus 11 Concept jest tak naprawdę atrapą i w rzeczywistości nie spełnia on swojej głównie funkcji, ponieważ inżynierom nie udało się rozwiązać wszystkich problemów technicznych związanych z jego implementacją.
Jest wielce prawdopodobne, że prace nad konstrukcją nie będą kontynuowane. Według wyliczeń projektantów, mimo swojej kompleksowej budowy system zmniejszy temperaturę procesora maksymalnie o ok. 2 stopnie Celsjusza. Jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty materiałów i poziom skomplikowania tego rodzaju chłodzenia, okazuje się, że nie jest będzie on warty implementacji nawet w najdroższych flagowcach.