Data modyfikacji:

Płatność ręką, możliwa po wszczepieniu implantu z mikroprocesorem.

Patric Paumen podczas dokonywania płatności nie używa karty płatniczej tylko swoją lewą rękę, co zawsze wzbudza duże zainteresowanie. W 2019 r. wszczepiono mu pod skórkę mikroprocesor do płatności zbliżeniowych. Podczas dokonywania płatności mała dioda LED umieszczona pod jego skórą świeci, a płatność zostaje zaakceptowana. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny. .
Implanty z mikroprocesorem, dzięki którym można płacić ręką

Wszczepianie chipów płatniczych staje się coraz bardziej popularne. Dzięki brytyjsko-polskiej firmie Wlletmor, która jako pierwsza wprowadziła je do sprzedaży. Chipy można używać natychmiast po wszczepieniu, działają bezterminowo, nie wymagają źródła zasilania. Implant płatniczy wykorzystuje technologię komunikacji bliskiego pola (NFC), czyli system płatności bezstykowych w smartfonach. Implanty z chipem zawierają ten sam rodzaj technologii, której ludzie używają na co dzień przy korzystaniu z kart miejskich lub w breloczkach do otwierania drzwi.

Obecnie chipy RFID wykorzystywane są u zwierząt, niestety nie da się ich zlokalizować za pomocą tego implantu. Po zaginięciu zwierzę trzeba fizycznie odnaleźć, aby zeskanować ciało i odczytać implant z chipem. Pojawia się wiele wątpliwość czy w przyszłości implanty nie staną się bardziej zaawansowane i czy nie będą zapełniane prywatnymi danymi, czy informację będą bezpiecznie i a dana jednostka może być śledzona?

Zdjęcie: Olegbreslavtsev/Envato Elements
Autor: Paulina Szewczyk