Data modyfikacji:

Obiektyw Nikon. Jaki do czego wybrać?

Ogromna ilość dostępnych obiektywów Nikona sprawia, że niejeden fotograf może się pogubić. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, w którym wyjaśniamy oznaczenia szkieł Nikona, a także podpowiadamy, do jakich zastosowań są dedykowane konkretne modele!
obiektyw nikon

Jak czytać oznaczenia na obiektywach Nikon?

  • FX – aparaty formatu FX mają matrycę pełnoklatkową 35 mm, dlatego obiektywy o oznaczeniu FX będą z nimi doskonale współpracowały.
  • DX – w aparatach Nikon z matrycą DX, matryca ma 2/3 rozmiaru 35 mm, dlatego do takich modeli można stosować jedynie przystosowane obiektywy DX.
  • SIC – zintegrowana powłoka antyodblaskowa.
  • AS – soczewki asferyczne.
  • CRC – system korekcji bliskiego zakresu ustawiania ostrości.
  • IF – ogniskowanie wewnętrzne.
  • N – powłoka nanokrystaliczna.
  • VR – redukcja drgań, czyli stabilizacja obrazu.
  • ED – szkło optyczne charakteryzujące się niską dyspersją.
  • RF – tylne ogniskowanie, czyli ustawianie ostrości tylko przez jedną grupę soczewek.
  • ML – do tych obiektywów można stosować filtry wklęsło-wypukłe.
  • SWM – silnik ultradźwiękowy.
  • A/M – autofokus z możliwością ręcznego ustawienia ostrości.
  • G – obiektywy Nikon pozbawione pierścienia przysłony.

Obiektyw Nikon – stałoogniskowy czy zoom?

Jaki obiektyw kupić: stałoogniskowy czy zoom? Na to pytanie nie ma jednej, dobrej odpowiedzi, ponieważ wybór obiektywu Nikona zależy od preferencji użytkownika. Szkła zmiennoogniskowe doskonale sprawdzają się w fotografii krajobrazowej, a także podczas reportażu. Dzięki uniwersalnemu zakresowi ogniskowych można je z powodzeniem wykorzystywać podczas rozmaitych wyjazdów.

Obiektywy stałoogniskowe to z kolei propozycja dla osób, którym zależy na tym, aby obiektyw był jak najjaśniejszy, a także oferował doskonałą ostrość. Stałoogniskowe obiektywy Nikona są również trochę mniejsze od wersji zmiennoogniskowych, choć nie jest to regułą! Stałoogniskowe obiektywy znakomicie sprawdzają się w fotografii ślubnej, a także portretowej.

Zastosowania obiektywów Nikon

Obiektyw dla początkującego fotografa

Dla początkujących fotografów najlepszy będzie obiektyw Nikon DX 18-55, który ma światło zmienne w zakresie f/3.5 - f/5.6. Dzięki stabilizacji obrazu ujęcia będą wychodziły dużo lepiej. Szeroki zakres ogniskowych sprawia, że jest to bardzo wszechstronny obiektyw.

Obiektyw do portretów

Do portretów najlepszym wyborem jest Nikkor 35 mm lub 50 mm ze światłem f/1.8. Oba obiektywy mają bardzo solidny autofokus, a także charakteryzują się niezłą ostrością. Szkła są na tyle jasne, że można nimi fotografować również w słabych warunkach oświetleniowych. Do szerokich portretów lepszy będzie obiektyw 35 mm.

Obiektyw do architektury, krajobrazu

Do fotografii natury, krajobrazu czy architektury Nikon ma bardzo szeroką ofertę, zaczynając od budżetowego Nikkora 10-20 DX, a kończąc na obiektywie Nikkor Z 14-30 mm, który jest przeznaczony do aparatów bezlusterkowych. Do takich zastosowań dobrze sprawdzają się również teleobiektywy o ogniskowej 70-300 mm. Jeśli szukasz czegoś jeszcze bardziej uniwersalnego, to warto pomyśleć o obiektywie Nikkor 18-200 mm.

Obiektyw do reportażu

W przypadku obiektywów do reportażu najlepszym wyborem jest kultowe 24-70 mm ze światłem f/2.8 lub f/4. Tak szeroki zakres ogniskowych daje ogromny komfort podczas fotografowania. Jeśli jesteś fanem stałoogniskowych obiektywów Nikona, to 35 mm, 50 mm oraz 85 mm zapewnią komfort pracy niezależnie od warunków.

Autor: Bartłomiej Mazurek