Data publikacji:

Obróbka okna dachowego: jak wykonać?

obróbka okna dachowego
Jak wygląda prawidłowa obróbka okna dachowego? Omawiamy procesy, którymi są obróbka okien dachowych od wewnątrz oraz obróbka okien dachowych na zewnątrz. Więc jeśli szukasz skarbnicy wiedzy na temat „obróbka okna dachowego: jak wykonać?”, witaj w naszych progach. 

Jak wygląda prawidłowa obróbka okna dachowego? Jak to się robi?

Dobrej jakości okna dachowe to spory wydatek dla inwestora, więc warto, aby ich montażem zajęli się fachowcy. Przy korzystaniu z pomocy fachowców warto sprawdzić, czy mają odpowiedni certyfikat firmy, której okna połaciowe mają trafić na dach. Jeśli tak – jesteś w sytuacji idealnej. Płacisz i wiesz, że praca zostanie wykonana wzorowo. 
Jeśli jednak chcesz śledzić jej przebieg, albo – co więcej – samodzielnie podjąć się projektu zatytułowanego „Prawidłowa obróbka okna dachowego”, to jesteś w domu. Czytaj poniższe informacje i działaj. Przed przystąpieniem do prac koniecznie przeczytaj instrukcję obsługi. Każdy producent okien zaleca sposób montażu i obróbki okna, a metody montażu mogą się nieznacznie różnić między poszczególnymi markami okien.

Prace wokół okna dachowego – obróbka okna dachowego

Zanim zamówisz okna, dokładnie sprawdź odległości między krokwiami, by optymalnie dobrać szerokość okna. Rama osadzonego w więźbie dachowej okna powinna pozostawiać około 1-centymetrową przestrzeń między nią a łatami po obu jego stronach. Po wstępnym przykręceniu ramy do więźby za pomocą poziomicy sprawdź, czy zamocowałeś prawidłowo ramę. Po dokładnym wypoziomowaniu ramy zamontuj pozostałe wkręty.
Co dalej?
  • Z folii paroprzepuszczalnej wykonaj fartuch wokół okiennej ramy. Montaż zacznij od dołu okna. Pod folią wokół okna musi się znaleźć warstwa ocieplenia, a pod nią folia paroizolacyjna.
  • Kołnierz do okien uszczelniający, na którego górze montujesz odchlapnik, przymocuj do poszycia dachowego. Boczne i górne elementy kołnierza włóż w specjalne rowki w ramie okiennej.
  • Po zamontowaniu okna w ramie wyreguluj je. 
  • Prace sfinalizuj montażem okiennego oblachowania – zacznij od dolnych elementów okna, idąc ku górze.

Jak wygląda obróbka okien dachowych od wewnątrz?

Jak wygląda solidna obróbka okien dachowych od wewnątrz? Najczęściej do tego celu wykorzystuje się płyty kartonowo-gipsowe:
  • Płyty rozmieść na stelażu z profili stalowych, zaczynając od dolnej i górnej płyty. Boczne elementy w kształcie trapezu montuj na końcu.
  • Płyty kartonowo-gipsowe (obróbka okna dachowego regipsem) nie przykręcaj do ramy okna, bo uszkodzenie ramy spowoduje utratę gwarancji producenta!
  • Szczelinę między płytą a ramą wypełnij masą akrylową.
  • Po przykręceniu płyt okno obrób masą do spoinowania płyt. Po wygładzeniu i zagruntowaniu pomaluj całość farbą. 
Tak wygląda prawidłowa obróbka okna dachowego od wewnątrz przy użyciu płyt kartonowo-gipsowych.

Obróbka okna dachowego na zewnątrz – uważaj na błędy!

Zły montaż okien dachowych spowoduje przecieki, zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne okien. Najczęstsze błędy przy obróbce okna dachowego:
  1. Uszkodzona obróbka okna dachowego (obróbka okien dachowych na zewnątrz) – może nastąpić na skutek zbyt mocnego przykręcania wkrętami albo użycia za długich wkrętów. Czasem, podczas montażu elementów pokrycia, dochodzi też do przedziurawienia oblachowania w wyniku nieprzemyślanego wbicia gwoździ. Jak tego uniknąć? Podczas montażu okna dachowego nie dokręcaj wkrętów na siłę.
  2. Złe wykonanie obróbki okna dachowego – zwróć uwagę na właściwe połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. Wycinając otwór montażowy w folii dachowej, przy każdej jego krawędzi pozostaw co najmniej 10 cm (lepiej 15 cm) zapasu potrzebnego do prawidłowego zawinięcia i zamocowania folii. Folię dokładnie przyklej do ościeżnicy specjalnymi taśmami samoprzylepnymi. Możesz też użyć gotowych kołnierzy z folii, które zapewniają szczelne połączenie z ościeżnicą okna.

Obróbka okna dachowego w stropie betonowym – czy to trudne zadanie?

Dobre obrobienie okna w stropie betonowym jest nadrzędnym celem, który pozwoli uniknąć tzw. mostków termicznych oraz innych nieszczelności, np. gromadzącej się w szczelinach wody. Obróbka okien dachowych w stropie betonowym wymaga zachowania pewnych kluczowych aspektów:
  • Przygotowanie okna do osadzenia – najważniejsze jest to, aby okno pasowało wymiarem do otworu w dachu. Można je kłaść bezpośrednio na pokryciu lub na podkładce drewnianej albo można wykonać ramę ochronną z płyty OSB.
  • Osadzenie okna – stolarkę osadź na roztopionej warstwie bitumu papy samoprzylepnej. A dalej najlepiej jest kierować się instruktażem producenta przy wierceniu i przykręcaniu okna do konstrukcji dachu.
  • Mocowanie listew dociskowych – zadaniem listew jest dociśnięcie pokrycia do instalowanej stolarki. Ich montaż przebiega wzdłuż górnej krawędzi znajdującej się na wierzchu.
  • Obróbka okien dachowych od wewnątrz – tego rodzaju okno dachowe obuduj w ten sam sposób co pozostałe okna połaciowe. 

Obróbka okna dachowego stelażem – jak dobrze wykonać stelaż wokół okna dachowego?

Okna na poddaszu muszą być właściwie osadzone, dlatego starannie wykonaj ich obudowę (obróbka okna dachowego – stelaż systemowy). Gotowy stelaż do obudowy okna dachowego jest tak skonstruowany, aby łatwo go było połączyć z profilami metalowego rusztu. Stelaż systemowy jest dużym ułatwieniem, które to można kupić razem z oknem dachowym. Jest to konstrukcja ze stalowych profili – z kilku elementów, które łączy się ze sobą za pomocą wkrętów. Można go dopasować do prawie każdego okna połaciowego, zapewniając przy tym miejsce na ułożenie odpowiednio grubej warstwy izolacji termicznej.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.