Data publikacji:

Obszywanie kierownicy: jak obszyć kierownicę?

Koszt obszycia kierownicy u tapicera waha się od około 200 do nawet 500 zł. Na szczęście możesz zaoszczędzić sporo gotówki, robiąc to samodzielnie. Własnoręczne obszywanie kierownicy nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać i nie potrzebujesz wielkich umiejętności. Jak obszyć kierownicę, by efekt był niemal idealny?
obszywanie kierownicy

Zanim obszyjesz kierownicę

Skórzana kierownica to już niemal standardowy element wyposażenia samochodów. Obszycie nie tylko dodaje elegancji i uroku, ale i podnosi komfort jazdy. Naturalna skóra absorbuje pot, jest miękka i znacznie przyjemniejsza w dotyku niż plastik czy guma. Wbrew pozorom jest też dość prosta w pielęgnacji i na rynku znajdziesz wiele bezpiecznych środków do czyszczenia skóry. W wielu przypadkach to właśnie dokładne wyszczotkowanie skóry wystarczy, by przywrócić kierownicy doskonały wygląd. Zanieczyszczoną skórę łatwo rozpoznać – mocno się błyszczy. Czysta skórzana tapicerka ma naturalny, satynowy wygląd.

Jakie uszkodzenia kwalifikują obszycie do wymiany?

Na rynku znajdziesz również zestawy do renowacji kierownicy. Służą one do naprawy przetarć i pęknięć. Po przetarciu bezbarwnej warstwy zabezpieczającej, zwanej topcoatem, skóra traci odporność na wilgoć. Skutkuje to tym, że kierownica cały czas brudzi dłonie i przemacza się od potu, co bywa uciążliwe, zwłaszcza latem. Dodatkowo przetarta kierownica może pleśnieć i brzydko pachnieć. Zestawy do renowacji pomagają przywrócić kolor i odtworzyć warstwę ochronną, ale często dają krótkotrwałe efekty. Jeśli więc twoja kierownica jest mocno zniszczona, wymiana tapicerki może być znacznie lepszym rozwiązaniem.

Skórzany pokrowiec na kierownicę

Lubisz proste i niedrogie rozwiązania? Skórzany pokrowiec na kierownicę zdecydowanie poprawi komfort jazdy. Wbrew pozorom w internecie znajdziesz bardzo schludnie wykonane pokrowce, które nie przypominają tych sprzedawanych na giełdach i targowiskach. Wykonane z dobrej jakości pokrowce zabezpieczone są również przed przesuwaniem się na kierownicy, więc są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Należy jednak pamiętać o tym, by dobrać rozmiar pokrowca do średnicy kierownicy. Uniwersalne pokrowce nie zdadzą egzaminu. Takie rozwiązanie sprawdzi się głównie na stosunkowo wąskich kierownicach. Na tych grubszych będą wyglądać nieco gorzej, bo same dodadzą kierownicy objętości. Jeżeli masz niewielkie dłonie, pogorszy to również chwyt kierownicy.

Skóra do obszycia kierownicy

Samodzielne obszycie kierownicy jest stosunkowo proste, a to za sprawą gotowych pokrowców. Dzięki gotowym zestawom do obszycia kierownicy nie musisz posiadać żadnych umiejętności – obszywanie ogranicza się właściwie do przewlekania grubej nici przez pętelki. Oczywiście nadal trzeba pamiętać o dobrym naciągnięciu skóry na wieniec kierownicy, ale to znacznie prostsze niż samodzielne docinanie wykroju i prowadzenie ściegu.
Podstawowe pokrowce skórzane do obszywania kierownicy to właściwie podłużne kawałki skóry, które obejmują sam wieniec kierownicy. Za ich pomocą odświeżysz miejsce kontaktu rąk z kierownicą, ale nie odtworzysz seryjnego obszycia. Oznacza to, że w miejscach łączeń wieńca z ramionami konieczne będzie pozostawienie nieobszytych fragmentów. O ile nie sprawia to problemu podczas jazdy, to może zaburzać estetykę wnętrza.
Z tego względu lepszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego wykroju, stworzonego specjalnie z myślą o konkretnej kierownicy. Taki pokrowiec pokryje dokładnie te same miejsca, które obszyte są skórą przez producenta samochodu. Cena zestawu jest nieco większa, sam pokrowiec wymaga więcej pracy, ale efekt jest znakomity. Dodatkowo producenci pokrowców oferują ulepszone wersje obszyć, np. z kolorowymi nićmi lub wstawkami z perforowanej skóry czy alcantary.

Jak przygotować kierownicę do obszywania?

Oczywiście można obszyć kierownicę bezpośrednio w samochodzie, ale to mało wygodny sposób. Pracę ułatwisz sobie, jeśli wymontujesz kierownicę z auta, czyli zrobisz to tak, jak robią tapicerzy. Przed zdjęciem kierownicy koniecznie odłącz akumulator, by nie doprowadzić do zwarcia i odpalenia poduszki powietrznej. Pamiętaj też o odłączeniu przewodów i zaznaczeniu położenia kierownicy na wieloklinie, by po ponownym jej założeniu była ustawiona we właściwym miejscu. Oznaczenie mocowania markerem uchroni cię przed jazdą z przekrzywioną kierownicą.
W kolejnym kroku należy przygotować kierownicę do obszywania. Jeśli korzystasz z uniwersalnych pokrowców, możesz obszyć starą kierownicę bez zdejmowania starej tapicerki. Warto jedynie ją wyszlifować, zwłaszcza w miejscach zgrubień, które mogłyby później przeszkadzać. Podwójne obszycie wyraźnie zwiększy grubość kierownicy, dlatego należy to zrobić tylko wtedy, gdy wieniec nie jest fabrycznie pękaty. Obszycie kierownicy bez zdejmowania skóry jest możliwe tylko wtedy, gdy skóra nie jest mocno zanieczyszczona i nie ma nieprzyjemnego zapachu.
Jeżeli jednak zależy ci na jak najlepszym efekcie, najlepiej pozbyć się starego obszycia. Zdjęcie go nie jest trudne i wystarczy rozciąć skórę nożykiem. Skóra nie jest zazwyczaj przyklejona do wieńca, więc nie trzeba się z tym siłować. Po zdjęciu poszycia odtłuść kierownicę benzyną ekstrakcyjną lub APC.

Samodzielne obszywanie kierownicy skórą

Jak obszyć kierownicę? Zacznij od naciągnięcia skórzanego wykroju na wieniec kierownicy. Miejsca szycia powinny schować się w nacięciach na kole kierownicy. Jeśli takich nie ma, wykonaj je nożykiem tapicerskim. Dzięki temu przeszycia nie stworzą nieestetycznych zgrubień. W kolejnym kroku należy przykleić końcówki skóry do ramion kierownicy. Dotyczy to oczywiście pełnych wykrojów, stworzonych specjalnie do danego typu kierownicy. Przykleisz je za pomocą uniwersalnego kleju do skóry i gumy.
Ostatni etap to zszywanie skórzanego pokrowca. Wystarczy przewlec dołączoną do zestawu nić przez przygotowane wcześniej pętelki. Nie musisz więc dziurawić skóry ani jej specjalnie naciągać. Miejsca prowadzenia nici są wyraźnie zaznaczone przez producenta i trudno o jakąkolwiek pomyłkę. Jedyne o czym musisz pamiętać, to odpowiednie naciągnięcie pokrowca i wyrównanie obszycia. Aby ułatwić sobie pracę, możesz zamontować kierownicę w imadle, wcześniej montując w jej centralnym otworze kawałek pręta lub rurki.
Ostatni etap to wygładzanie i naciąganie skóry. Nie jest to konieczne, bo i tak stanie się samoczynnie, ale możesz przyspieszyć ten proces. Wystarczy podgrzać kierownicę opalarką lub suszarką do włosów, a pokrowiec obkurczy się na kierownicy. Warto również od razu zabezpieczyć nową tapicerkę odżywką do skóry, która nadaje materiałowi elastyczność i zabezpiecza go przed pękaniem.

Montaż obszytej kierownicy

Po kompleksowym odnowieniu kierownicy wystarczy zamontować element na miejscu. Dopasuj wykonane wcześniej oznaczenie na kierownicy do oznaczenia na wieloklinie, ustaw kierownicę w prawidłowej pozycji i dokręć nakrętkę. Pamiętaj też o podłączeniu kostek poduszki powietrznej oraz przewodów elektrycznych sterowania. Na koniec podłącz akumulator i sprawdź, czy wszystkie przyciski oraz klakson działają prawidłowo. Po tak wykonanej renowacji tapicerki kierownica będzie jak nowa.
Zdjęcie: FabrikaPhoto/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik