Data publikacji:

OC rowerzysty – jakie wybrać? Co to jest OC dla rowerzysty?

Coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje usługę, jaką jest OC rowerzysty. Dzisiaj wyjaśnimy, czym dokładnie jest ubezpieczenie OC dla rowerzysty, co obejmuje oraz na co zwrócić uwagę, zawierając umowę z ubezpieczycielem. Poruszymy również wątki związane z dostępnymi na rynku rodzajami ubezpieczenia czy zakresami zabezpieczeń, jakie nam gwarantują.
OC rowerzysty

Co to jest ubezpieczenie dla rowerzysty?

Ubezpieczenie dla rowerzysty to rodzaj nieobowiązkowego zabezpieczenia, które chroni finansowo rowerzystę oraz innych uczestników ruchu przed skutkami wypadków. Przeważnie wypłacane jest w momencie, w którym dojdzie do uszkodzenia ciała lub mienia rowerzysty albo osoby postronnej, a szczegółowy zakres takiego ubezpieczenia zawsze określa umowa z ubezpieczycielem. Najczęściej korzysta się z niego w sytuacji, w której dochodzi do kradzieży lub przypadkowego uszkodzenia roweru.

Co daje ubezpieczenie rowerzysty?

Przykładową ofertą, która pozwala zabezpieczyć się przed następstwami nieprzewidzianych zdarzeń, jest PZU OC rowerzysty. Takie ubezpieczenie pozwala na:
  • pokrycie wszystkich szkód, które przypadkiem wyrządzimy podczas uprawiania sportu;
  • uzyskanie pomocy finansowej w razie uszkodzeń ciała powstałych w czasie wypadku;
  • uzyskanie pieniędzy z ubezpieczenia w sytuacji, w której rower zostanie skradziony lub uszkodzony;
  • zabezpieczenie finansowe przewożonego na rowerze bagażu.
  • Przed zawarciem umowy warto zawsze sprawdzać, jakie warunki ma ubezpieczenie OC dla rowerzysty. Trzeba skontrolować, w jakich sytuacjach pieniądze zostaną wypłacone. Często objęte ubezpieczeniem są zdarzenia takie jak pożary czy powodzie, ale mniej typowe wypadki już niekoniecznie.

    Jaki rower można ubezpieczyć przy pomocy OC rowerzysty?

    OC rowerzysty można wykupić w przypadku zwykłych rowerów, a nawet rowerów elektrycznych. Niektórzy ubezpieczają również składaki, jednak trzeba wiedzieć, że aby to było możliwe, trzeba dysponować rachunkiem na każdą z części. Firmy ubezpieczeniowe często zawierają w umowach także maksymalny wiek części, który przeważnie nie przekracza kilku lat. Niestety większość osób posiadających składaki często ma problem ze spełnieniem tych warunków.

    Co najczęściej obejmuje OC na rower?

    Ubezpieczenie OC rowerzysty prawie zawsze obejmuje kradzież roweru z bloku, piwnicy czy miejsca, w którym rower był przypięty podczas nieobecności właściciela. Powinno zabezpieczać nas także w sytuacji, w której jadąc na rowerze, uszkodzimy przypadkiem auto czy inny rower. Pieniądze z ubezpieczenia uzyskamy również w razie kradzieży niektórych elementów pojazdu czy bagażu z bagażnika.
    Chociaż OC rowerzysty w podstawowej wersji zazwyczaj tego nie obejmuje, można wykupić ubezpieczenie rozszerzone, które pozwoli na ochronę również w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych na rowerach czy też udziału w zawodach sportowych.
    Jak należy chronić swój rower, by uzyskać pieniądze z ubezpieczenia? Często w umowach ubezpieczycieli znajdziemy szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób powinien być chroniony nasz sprzęt, by uzyskać pieniądze w razie wypadku. Firma może wymagać między innymi tego, by każdorazowo przypinać rower w określony sposób przy pomocy wybranych akcesoriów – np. linki stalowej, utwardzanej, z zabezpieczeniem danej grubości.

    Jakie wybrać OC rowerzysty?

    Wybierając OC rowerzysty, trzeba wziąć pod uwagę między innymi to, czy:
  • jego koszt jest współmierny do zakresu ochrony,
  • zakres ubezpieczenia obejmuje wszystkie najczęściej zdarzające się wypadki,
  • spełniamy wymagania ubezpieczyciela dotyczące warunków zawarcia umowy,
  • uzyskamy wsparcie finansowe w razie uszkodzenia ciała, roweru, mienia innej osoby, bagażu.
  • Niektóre z ubezpieczeń dla rowerzystów mogą pokrywać także koszty rehabilitacji czy wizyt u psychologa, które mogą być potrzebne po nieszczęśliwym wypadku. Wówczas niejednokrotnie obejmują nawet takie kwestie jak zakup ortezy czy przeszkolenie osoby niepełnosprawnej, która nie będzie mogła w przyszłości funkcjonować już tak, jak do tej pory. Wybierając ubezpieczenie, należy zawsze bardzo dokładnie przeczytać umowę, a jeżeli coś jest niejasne, wyjaśnić to z ubezpieczycielem lub prawnikiem.

    Jak opisane mogą być ubezpieczenia rowerzysty?

    Ubezpieczyciele najczęściej posługują się kilkoma terminami w zakresie ubezpieczeń rowerzystów, a wśród nich:
  • OC – czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chroni przed wyrządzeniem przypadkowej szkody komuś innemu w czasie poruszania się na rowerze. W praktyce jednak OC jest znacznie rozszerzane przez większość firm ubezpieczeniowych, o czym można było przekonać się, czytając poprzednie akapity;
  • casco – czyli odpowiednik samochodowego AC. Gwarantuje wypłatę ubezpieczenia w sytuacji, w której rower się uszkodzi lub zostanie skradziony i obejmuje sytuacje takie jak wypadki, akcje ratunkowe, kradzieże, rozboje, pożary i powodzie;
  • assistance – często sprzedawane wraz z OC. To pomoc udzielana w razie nagłych sytuacji i może obejmować np. transport uszkodzonego roweru czy wynajem roweru zastępczego;
  • NWW – chroni rowerzystę w momentach, w których prowadzi rower obok siebie lub gdy jedzie. Wypłaty można oczekiwać w sytuacjach, kiedy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek.
  • Oczywiście najpopularniejsze jest standardowe OC dla rowerzystów, które zwyczajowo nie obejmuje już wyłącznie odpowiedzialności cywilnej rowerzysty, a wiele innych zdarzeń losowych. Takie ubezpieczenie sprawia, że można czuć się bezpiecznie na drogach oraz w mieście. Zdecydowanie ofertą firm, które je oferują, powinni zainteresować się wszyscy, którzy spędzają na rowerze od kilku godzin tygodniowo wzwyż.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!