Data modyfikacji:

Najlepsze marki rowerów. Ranking producentów rowerowych

Polacy pokochali rowery. Nie tylko te górskie lub trekkingowe, ale i miejskie, służące do codziennych dojazdów do pracy. Bez względu na to, czy chcesz oszczędzić na paliwie, rozpocząć nową aktywność fizyczną, czy podróżować, warto kupić rower dobrej jakości. Jakie są najlepsze marki rowerów? Jakie polskie marki rowerów warto wybrać? Czym wyróżniają się dobre marki rowerów na tle konkurencji? Sprawdź nasz artykuł!

Najlepsze marki rowerowe – czyli jakie?

Wybór najlepszej marki rowerowej nie jest prosty. Można oczywiście kierować się renomą lub długością istnienia marki, ale to tylko jedna strona medalu. Inna sprawa, że niektórzy producenci specjalizują się w rowerach szosowych, inni w miejskich, a kolejni w rowerach stworzonych do jazdy grawitacyjnej. Kolejnym aspektem jest to, że w danej kategorii cenowej rower teoretycznie gorszej marki rowerowej może być… lepszy. Mniej znani producenci brak słynnego logo nadrabiają wyższą klasą osprzętu, lepszymi materiałami czy niższą wagą roweru. Jak zatem wybrać najlepsze rowery na rynku?
Niemniej jednak wskazanie liderów wśród producentów rowerów jest intuicyjne, nawet jeśli wybór danej marki okazuje się najkorzystniejszy na papierze. W ocenie producentów rowerowych należy bowiem uwzględnić nie tylko czyste dane techniczne, ale i posiadane technologie, know-how, dostępność czy opiekę posprzedażową. Naprawa lub wymiana roweru u nieznanego producenta często jest utrudniona. Znane marki zazwyczaj stawiają duży nacisk na wysoką jakość obsługi, a reklamacja jest znacznie prostsza – przynajmniej w teorii.
Przeczytaj także: Jaki rower na Black Friday?

Najbardziej znani producenci rowerów

Wśród najlepszych marek rowerowych jednym tchem można wymienić trzech producentów: Trek, Specialized, Giant. To przedsiębiorstwa wywodzące się z kolarstwa górskiego, w którym do dziś mają bardzo silną pozycję. Trzej giganci nie tylko produkują najwyższej klasy rowery i dysponują najnowocześniejszymi technologami, ale ponadto władają wieloma innymi markami rowerowymi, np. osprzętu, kasków, gadżetów rowerowych czy ubrań kolarskich.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najlepszych marek rowerowych jest Trek. Amerykański producent działa od 1975 roku, a w ofercie ma rowery szosowe, górskie, miejskie, elektryczne oraz wiele innych. To na rowerach tej marki Lance Armstrong wygrał siedmiokrotnie wyścig Tour de France. Pod swoimi skrzydłami Trek ma również takie marki jak Bontrager, Electra i Diamant.
Równie dużą popularnością cieszy się amerykańskie przedsiębiorstwo Specialized, działające od 1981 roku. Zasłynęło masową produkcją rowerów górskich, które w latach 80. były jeszcze nie lada nowością. Model Stumpjumper został stworzony wprost do zjeżdżania ze stromych zboczy. Z rowerów Specialized korzysta wielu zawodowych kolarzy, m.in. Peter Sagan i Rafał Majka.
Wielką trójcę producentów rowerów dopełnia tajwański Giant. To najstarsze przedsiębiorstwo z tej trójki, zajmujące się produkcją jednośladów od 1972 roku. Co ciekawe, początkowo firma produkowała rowery w roli OEM dla innych znanych producentów: Scott, Trek i Colnago. Marka Giant rozsławiła się wykorzystaniem na szeroką skalę włókna węglowego i wciąż jest jednym z liderów tej technologii. W portfolio tajwańskiego producenta znajduje się również marka Liv, produkująca rowery zaprojektowane i stworzone specjalnie z myślą o kobietach. W ofercie Gianta znajdziesz rowery górskie, szosowe, składane, elektryczne, zjazdowe i dziecięce.

Dobre marki rowerowe – równie dobry wybór

Tuż za podium znajdziemy innych znakomitych producentów, których rowery nie odstępują jakością od czołówki. To m.in. szwajcarski producent rowerów Scott, działający również w branży narciarskiej. Dużą rzeszą fanów cieszy się marka Cannondale, znana z technologii Lefty, czyli jednogoleniowego amortyzatora rowerowego. W wielu sklepach rowerowych znajdziesz także dobrej jakości rowery marek Merida, Kona, Fuji, Ghost, Kellys czy Cube. Ciekawostką jest niemiecka marka Canyon, której rowery można zamówić jedynie online. Miłośnicy rowerów szosowych na pewno nie raz słyszeli natomiast o włoskich legendach kolarstwa: Bianchi, Colnago, Wilier czy Pinarello.

Polskie marki rowerowe, które warto znać

Chcesz postawić na polskie rowery? Jak się okazuje, również wśród polskich producentów rowerowych można znaleźć sprzęt najwyższej klasy. Największą polską marką rowerów jest firma Kross. Założone w 2003 roku w Przasnyszu przedsiębiorstwo śmiało konkuruje z zagranicznymi gigantami. O skali firmy świadczy fakt, że produkuje ona własne ramy z włókna węglowego, co wcale nie jest czymś oczywistym. Górska linia Level, szosowa Vento czy crossowa Evado cieszą się w Polsce dużą popularnością.
Największym konkurentem Krossa wśród polskich producentów jest oczywiście marka Romet. Na trzecim miejscu można umieścić natomiast markę Unibike, która wyróżnia się wzorową relacją jakości do ceny. W gamie Unibike można znaleźć rowery różnego typu, ale to modele crossowe i MTB górują w rankingach sprzedaży. Miłośnikom jazdy po szutrze znane są też rowery gravelowe Rondo, w których zastosowany jest innowacyjny widelec ze zmienną geometrią, który można ustawić w pozycji sportowej lub komfortowej.
Zakup roweru sygnowanego logo znanej marki to nie tylko prestiż. Takie jednoślady cechują się zazwyczaj dużą trwałością, dlatego nieco wyższą cenę względem konkurencji warto potraktować jako inwestycję. Sercem roweru jest frameset, czyli rama z przednim widelcem, a najlepsze marki rowerów dysponują najnowocześniejszą technologią produkcji. Jeśli szukasz roweru na lata, przejrzyj katalogi powyższych firm rowerowych.
Zdjęcie: friends_stock/Envato Elements
Autor: Szymon Sonik