Data modyfikacji:

Jaki rower kupić? Wybieramy najlepszy rower

Zakup nowego jednośladowca to wybór niełatwy, ponieważ na rynku znajduje się wiele modeli przeznaczonych do jazdy po bardzo zróżnicowanym terenie. Jaki rower kupić? Sprawdź nasz poradnik i wybierz najlepszy dla siebie rower.

rower

Jaki rower kupić? Określ styl jazdy

Aby wybrać najlepsze rowery, należy w pierwszej kolejności określić styl jazdy. Użytkownicy preferujący przemieszczanie się po mieście będą potrzebować innego sprzętu niż rowerzyści jeżdżący po górach. W naszym poradniku uwzględniliśmy najpopularniejsze rodzaje rowerów, które są dostępne na Ceneo.pl.

 1. Rowery górskie do jazdy po lekkim terenie
 2. Rower górski do jazdy po wymagających ścieżkach
 3. Rowery szosowe
 4. Rowery gravelowe
 5. Rowery miejskie
 6. Rowery trekkingowe i crossowe

Ile powinien kosztować dobry rower?

Tak naprawdę cena roweru powinna być uzależniona ściśle od potrzeb użytkownika. Osoby, które szukają roweru do przemieszczania się i okazyjnych wypadów, powinny przeznaczyć mniej więcej 2-3 tys. złotych. W przypadku ambitnych amatorów, chcących poprawić swoją kondycję, zakup roweru w przedziale 3-5 tys. złotych będzie znakomitym wyborem.

Zazwyczaj rowery powyżej 5 tys. złotych wybierają osoby, które chcą regularnie trenować lub rywalizować z innymi w wyścigach. Im wyższa cena, tym niższa waga roweru, a także lepsze wyposażenie. Jazda na takim sprzęcie będzie na pewno przyjemniejsza i efektywniejsza.

Dla tych, którzy szukają oszczędności, polecamy poszukiwanie rowerów w okazyjnych cenach. Zazwyczaj najdroższe rowery są w okresie od kwietnia do lipca. Za sprzętem warto rozglądać się późną jesienią lub zimą. Producenci przygotowują się wtedy do wprowadzenia nowej kolekcji, dlatego oferty na ubiegłoroczne modele są bardzo atrakcyjne.

Przedziały cenowe rowerów:

 • do 3 tysięcy złotych do rekreacyjnej jazdy,
 • od 3 do 5 tysięcy złotych dla ambitniejszych amatorów,
 • od 5 tysięcy złotych do regularnych treningów.

Rowery górskie do jazdy po lekkim terenie

To zdecydowanie najliczniejszy i bardzo popularny rodzaj rowerów. Rowery górskie do jazdy po lekkim terenie zazwyczaj kosztują maksymalnie 2-2,5 tys. złotych. Jeżeli szukasz takiego roweru, koniecznie sprawdź wybrane przez nas najlepsze rowery górskie do 2000 złotych.

Do wyboru są modele oparte na kołach:

 • 26-calowych,
 • 27,5-calowych,
 • 29-calowych.

Jaki rower kupić? Mężczyźni powinni sięgnąć po rower górski 29-calowy, ponieważ będzie on w stanie zapewnić dobrą stabilność, a także możliwość rozpędzania. Dla pań najlepsze będą rowery 27,5-calowe, które są dobrym kompromisem pomiędzy dużym a mniejszym rozmiarem koła. Wsiadanie ma taki rower jest wygodniejsze, a utrzymanie stabilności podczas jazdy łatwiejsze.

Rowery górskie z niższej półki cenowej mają zazwyczaj solidną aluminiową ramę, hamulce tarczowe, a także widelec amortyzowany. Napęd składa się najczęściej z ośmiu lub dziewięciu biegów. Dla amatora taki zakres będzie w zupełności wystarczający.

Zalety:

✅ niska cena,

✅ duży wybór,

✅ dobra stabilność podczas jazdy.

Jaki rower górski do jazdy po wymagających ścieżkach?

Jazda po leśnych lub parkowych ścieżkach dla niektórych staje się czasami niewystarczająca, dlatego takie osoby rozglądają się za czymś, co pozwoli na odrobinę więcej. Najlepsze rowery górskie dla bardziej wymagających amatorów są przede wszystkim dużo lżejsze.

Wyższa cena poszczególnych modeli sprawia, że otrzymują one solidne widelce amortyzowane, a także osprzęt składający się z 10, a nawet 11 biegów. Ten rodzaj rowerów górskich można podzielić na trzy segmenty cenowe, dzięki którym łatwiej będzie ci odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj roweru wybrać.

Zalety:

✅ dobra amortyzacja,

✅ niska waga,

✅ dobre do jazdy w trudnych warunkach.

Rowery górskie do 4 tys. złotych

Taki rodzaj roweru pozwoli na wykonanie efektywnego treningu, a także jazdę w maratonach na najkrótszym dystansie. Przedni widelec jest amortyzowany, natomiast rama odpowiednio usztywniona, aby zapewnić dobre przeniesienie mocy na pedały.

Rowery do 6 tys. złotych

Na takim rowerze można stanąć już do wyścigu, a także pojeździć po górskich ścieżkach. W tej cenie dostaniemy najlepsze rowery z wysokiej jakości ramą aluminiową. Są modele z ramą z włókna węglowego, jednak zazwyczaj mają one trochę gorszy osprzęt. Kupując rower za około 6 tys. złotych, otrzymamy napęd 11-rzędowy, a także hydrauliczne hamulce tarczowe.

Rowery do 10 tys. złotych

To absolutnie najwyższa półka rowerów. Tutaj można już wybierać pośród modeli z ramą karbonową. Włókno węglowe jest sztywniejsze od aluminium, jednocześnie przy zachowaniu odpowiednio niskiej masy.

W segmencie do 10 tys. złotych znajdziemy dobre rowery z tylnym widelcem amortyzowanym, który będzie w stanie zapewnić lepszą przyczepność, a także pozwoli na komfortowe pokonywanie trudnych odcinków.

W Internecie można znaleźć również rowery w cenie powyżej 10 tys. złotych. To propozycja dla najbardziej wymagających użytkowników, a także tych, którzy traktują kolarstwo poważnie.

Jaki rower szosowy kupić?

Rowery szosowe to rodzaj rowerów, które wyróżniają się cienkimi oponami, kołami w rozmiarze 28 cali oraz charakterystyczną giętą kierownicą. Nieco bardziej aerodynamiczna pozycja i niskie opory toczenia sprawiają, że jazda po asfalcie jest prawdziwą przyjemnością. Pokonywanie długich dystansów również jest bardzo komfortowe.

Jeszcze kilka lat temu zakup tego rodzaju rowerów wiązał się z wydatkiem 3-4 tys. złotych. Teraz dobry rower szosowy dla początkujących można kupić już za 1500-2000 złotych.

Jaki rower wybrać? Istotna jest zwłaszcza waga. Różnica nawet 1 kg może znacząco wpłynąć na komfort jazdy, a także osiągane tempo. Dodatkowo najlepszy rower, i nieco droższy, jest wyposażony w ramę wykonaną z włókna węglowego. Podobnie jak w przypadków rowerów górskich jest ona gwarancją niskiej masy i wysokiej sztywności.

Dodatkowo rowery szosowe dysponują 11-rzędowym napędem, który daje duży komfort zarówno na podjazdach, jak i na zjazdach. Producenci coraz chętniej umieszczają w rowerach szosowych hamulce tarczowe. Duża siła hamowania ułatwia zatrzymanie na szybkich zjazdach i mokrej nawierzchni.

Zalety:

✅ idealne do jazdy po asfalcie,

✅ osiąganie dużych prędkości,

✅ bardzo dobre hamulce.

Jak wybrać rower gravelowy?

Rowery gravelowe na pierwszy rzut oka przypominają klasyczną szosówkę. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Inna geometria ramy pozwala na zajęcie nieco bardziej komfortowej pozycji.

Dodatkowo opony są szersze i umożliwiają wjechanie w lekki teren. Jazda po leśnych ścieżkach jest prawdziwą przyjemnością. W każdej chwili rowerzysta może wrócić na asfalt, aby komfortowo pokonywać kolejne kilometry. Jaki rower kupić? Dobry rower gravelowy można kupić już za około 3 tys. złotych.

Zalety:

✅ komfortowa pozycja jazdy,

✅ idealne na leśne ścieżki, a także na jazdę po asfalcie.

Rowery miejskie

Rowery miejskie to rodzaj rowerów stworzony z myślą o osobach, które chcą komfortowo dojechać do pracy lub po prostu dużo przemieszczają się w miejskim zgiełku. Duże 28-calowe koła pozwalają na osiągnięcie wyższej prędkości w krótszym czasie. Geometria ramy pozwala na praktycznie wyprostowaną pozycję, co znacznie ułatwia jazdę.

Komplet oświetlenia, błotniki i bagażnik to bardzo przydatne dodatki. Ceny rowerów miejskich nie są wygórowane. Już za około 1000 złotych można znaleźć solidny model. Ceny najlepszych rowerów sięgają około 3 tys. złotych. Jeżeli zastanawiasz się, jaki rower kupić, sprawdź nasz ranking najlepszych rowerów miejskich.

Zalety:

✅ znakomity wybór do miasta,

✅ wygodna wyprostowana pozycja,

✅ niska cena.

Rowery trekkingowe i crossowe

Ostatni rodzaj rowerów to modele trekkingowe i crossowe. Czerpią rozwiązania zarówno z modeli górskich, jak i szosowych. Wygodna pozycja jest zagwarantowana przez geometrię ramy oraz prostą kierownicę. Rozwijanie dużych prędkości na takim rowerze nie stanowi większego problemu.

W odróżnieniu od rowerów górskich rowery crossowe są o wiele lżejsze. Zastanawiasz się, jaki rower kupić do jazdy po mieście i poza nim? Rowery trekkingowe znakomicie odnajdują się zarówno w mieście, jak i podczas weekendowych wypadów. Bagażnik i możliwość montażu sakw to duże udogodnienie dla wielu osób. Ceny takich rowerów wahają się od 1500 do około 3000 złotych.

Zalety:

✅ duża uniwersalność: jazda po mieście i poza nim,

✅ łatwe rozwijanie dużych prędkości,

✅ możliwość montażu sakw.