Data modyfikacji:

Odkamienianie ekspresu De’Longhi – jak wykonać?

Włoskie De’Longhi jest jednym z największych i najpopularniejszych producentów ekspresów do kawy na świecie. Ze sprzętu marki korzysta także bardzo wielu Polaków. W katalogu firmy znajdziemy dziesiątki modeli, przeznaczonych dla bardziej lub mniej wymagających miłośników aromatycznego napoju. Mimo prostoty użytkowania oraz szybkości przygotowywania napojów, ekspresów nie można pozostawiać samymi sobie i należy je regularnie konserwować. W artykule radzimy, jak powinno przebiegać odkamienianie ekspresu De’Longhi.
odkamienianie eksresu de'longhi
W używanej przez nas wodzie rozpuszczonych jest wiele minerałów, które pozostawiają widoczny osad na ściankach pojemników. Z czasem nawet przefiltrowana woda będzie odkładała wewnątrz urządzenia kamień. Jego obecność skraca żywotność sprzętu, zwiększa generowany w trakcie pracy hałas oraz zakłóca proces podgrzewania cieczy i tworzenie mlecznej pianki. Co jednak najważniejsze, wpływa negatywnie na smak przygotowywanej kawy. Dlatego podczas czyszczenia oraz konserwowania sprzętu nie warto zapominać o odkamienianiu ekspresu.

Jak często należy odkamieniać ekspres De’Longhi?

Najnowsze urządzenia włoskiej firmy obecnie automatycznie informują użytkownika o potrzebie przeprowadzenia operacji odkamieniania, dzięki temu trudniej o niej zapomnieć. W przypadku sprzętu, który nie posiada takiej funkcji, specjaliści wskazują, by proces powtarzać w odstępie trzech lub czterech miesięcy.
Wiele zależy tu od intensywności wykorzystania ekspresu, a także tego, czy zauważamy jakieś nieprawidłowości w pracy urządzenia oraz biały nalot we wnętrzu pojemników. Jeżeli ze sprzętu korzystamy rzadziej niż raz dziennie, potrzeba odkamieniania jego wnętrza może przesunąć się w czasie. Na częstotliwość operacji wpływa też oczywiście twardość wody w kranie.

Jakich środków używać do odkamieniania ekspresu De’Longhi?

Do odkamieniania ekspresu De’Longhi zaleca używanie środka w płynie marki EcoDecalk. Preparat możemy zastąpić innymi specjalistycznymi zamiennikami, także pod postacią tabletek lub proszku. Stanowczo odradza się jednak stosowania domowych metod na odkamienianie ekspresu. Dostępne w sieci przepisy często zalecają używanie kwaśnych substancji, takich ocet lub kwasek cytrynowy. Mogą one na długi czas zmienić smak wody w kawie, a nawet doprowadzić do uszkodzenia ekspresu.

Odkamieniamy ekspres De’Longhi

Proces odkamieniania może nieco różnić się w zależności od posiadanego modelu ekspresu. Proces jest jednak łatwy i całkowicie automatyczny. Włączamy go z poziomu menu. Przed rozpoczęciem działania opróżniamy tackę oraz pojemnik na fusy. Z pojemnika na wodę usuwamy filtr i wylewamy całą wodę, którą zastępujemy odkamieniaczem w ilości zgodnej z instrukcją (do poziomu oznaczonego literą A na ściance zbiornika). Następnie dolewamy do pojemnika 1 litr świeżej wody. Pod dyszami ekspresu umieszczamy dwulitrowy pojemnik, który zbierze zużyty środek odkamieniający.
Teraz w programatorze uruchamiamy funkcję odkamieniania przyciskiem OK. Po zakończonej pracy do pojemnika ponownie wlewamy litr wody, tym razem bez odkamieniacza. Wciskając ponownie OK, ekspres przeprowadza płukanie usuwające pozostałości środka z jego wnętrza. Po zabiegu wylewamy zebraną wodę i możemy ponownie bez obaw korzystać ze sprzętu.
Zdjęcie: Envato Elements