Data publikacji:

Odwodnienie liniowe zewnętrzne: jak zamontować?

Wiele osób ceni sobie schludne i niewymagające otoczenie. Z tego powodu popularne jest otaczanie posesji utwardzoną powierzchnią. Warto pamiętać, że wymaga sprawnego systemu odprowadzania wody. Gromadzenie się wilgoci może prowadzić do zalania budynku i namakania fundamentów. Można się przed tym uchronić, montując odwodnienie liniowe zewnętrzne. Co to jest, jak działa i jak je zamontować? Odpowiadamy!
odwodnienie liniowe zewnętrzne

Co to jest odwodnienie liniowe zewnętrzne?

Tego rodzaju kanalizacja zewnętrzna to osłonięty kratkami system korytek i rur, które mają za zadanie odprowadzanie wody np. z deszczu do rur kanalizacyjnych, studni, rowów melioracyjnych czy po prostu do gruntu. Odwodnienie liniowe zewnętrzne stanowi zabezpieczenie przed gromadzeniem się wody na podjazdach, tarasach, podwórkach, przy chodnikach i pod ścianami domów.
System kanalizacyjny powinien być umieszczony wszędzie tam, gdzie posesja pokryta jest materiałem nieprzepuszczającym i niewchłaniającym wody. Najczęściej ten typ odwodnienia można spotkać wzdłuż chodników, przy parkingach i w okolicy budynków publicznych. Kratki odpływowe do kostki brukowej to popularny widok. Coraz częściej jednak zdarza się, że instaluje się odwodnienie liniowe zewnętrzne na prywatnych posesjach. Zwiększa ono poziom bezpieczeństwa i komfort korzystania z posesji w deszczowe dni. Woda nie gromadzi się na utwardzonej powierzchni w postaci rozległych kałuż ani przy ścianach budynków nawet podczas intensywnych opadów.

Gdzie warto zamontować odwodnienie liniowe zewnętrzne?

Ten system kanalizacyjny docenią w szczególności posiadacze niewielkich działek, których większość powierzchni zajmują budynki i utwardzona nawierzchnia. Gromadząca się woda może powodować zniszczenia lub po prostu utrudniać poruszanie się po posesji, kiedy grunt rozmięknie i zamieni się w błoto. Odprowadzanie gromadzącej się wilgoci rozwiąże ten problem.
Okolice powierzchni nieprzepuszczających wody, niepozwalających na naturalne jej spływanie czy wmakanie powinny być wyposażone w system odwadniający. Szczególnie praktyczne jest umieszczenie kratek w pobliżu płaskich, betonowych czy też wyłożonych kostką wyjazdów i wejść, przy których zbierająca się woda nie ma gdzie „uciec”. Kanalizacja pozwoli na odprowadzenie wody i zebranie jej w wyznaczonym miejscu. Dodatkowym plusem jest możliwość wykorzystania jej w razie potrzeby, np. do podlewania roślin w suchszym okresie.
Odwodnienie będzie także praktyczne w miejscu, gdzie myje się samochód. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwi osuszenie terenu, ale też zapobiegnie ewentualnemu spływaniu i wsiąkaniu detergentów w ziemię.

Montaż odwodnienia liniowego zewnętrznego – kiedy go wykonać?

System odwodnienia najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania nowego domu i zagospodarowywania przestrzeni wokół niego. Bardzo często pozwala to wykonać instalację niższym kosztem i bez nakładu dodatkowej pracy, jak przy modyfikowaniu już ukończonego projektu. Odpowiednio wczesne rozplanowanie i umieszczenie systemu lepiej zabezpieczy grunt i będzie znaczącym ułatwieniem.
Planując zainstalowanie odwodnienia liniowego zewnętrznego, należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów, aby system sprawdził się możliwie najlepiej. Przede wszystkim trzeba rozważyć rodzaj instalacji oraz miejsce, którym woda będzie gromadzona liniowo. Warto także dokładnie przemyśleć miejsca punktowego zbierania bądź rozsączania oraz obecność ewentualnych zbiorników, aby tę wodę gromadzić. Istotna jest także wielkość oraz funkcja terenu, z którego będzie spływać wilgoć.
Wszelkie wątpliwości warto skonsultować ze specjalistą, który spojrzy na posesję całościowo i będzie w stanie zaproponować optymalne i skuteczne rozwiązania.

Co składa się na odwodnienie liniowe zewnętrzne?

System kanalizacji zewnętrznej składa się z ciągu korytek, zwanych też kanałami, przykrytych rusztami i podłączonych do skrzynki odpływowej. Korytka zazwyczaj są długości od 0,5 do 1 m, choć mogą osiągać długość nawet 3 m. Ich wysokość oscyluje między 5 a 15 cm, natomiast szerokość między 10 a 30 cm. Dzięki stosunkowo niewielkim wymiarom nie wymagają głębokich wykopów. Mogą być wykonane z betonu bądź tworzyw sztucznych. Te drugie są opcją lżejszą i bardziej odporną na czynniki zewnętrzne.
Drugim elementem instalacji są ruszty. To kratki, którymi przykrywa się korytka, aby poruszanie się po odwadnianym terenie było bezpieczne. Ruszty zatrzymują także zanieczyszczenia o większych rozmiarach, jak liście czy kamienie, co zmniejsza ryzyko zatkania się korytek. Kratki są najbardziej zewnętrzną i wyeksponowaną częścią instalacji i z tego względu producenci starają się, by wyglądały możliwie najbardziej estetycznie.

Odwodnienie liniowe zewnętrzne – cena

System liniowej kanalizacji zewnętrznej jest coraz częściej uważany za konieczność. Koszty związane z jego instalacją są zależne od wykorzystanych materiałów, rozległości działki, poziomu skomplikowania konstrukcji odwodnienia, a także robocizny. Choć możliwe jest samodzielne zamontowanie tego systemu, warto skonsultować się z wykwalifikowaną osobą, która zasugeruje korzystne rozwiązania.
Odwodnienie liniowe zewnętrzne to system, którego jednorazowy koszt może wydawać się wysoki, jednak warto mieć świadomość, że to inwestycja na lata i zabezpieczenie posesji przed zalaniem oraz podmakaniem. Średnia cena instalacji to 2–4 tysiące złotych.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!