Data publikacji:

Jak działa polaryzacja w okularach? Czy warto wybrać okulary z polaryzacją?

Wybór właściwych okularów przeciwsłonecznych to nie lada wyzwanie. Oprócz walorów estetycznych, należy zwrócić szczególną uwagę na poziom ochrony oczu przed promieniowaniem UV. W tym artykule wyjaśnimy jak działa polaryzacja w okularach i czy warto się na nią zdecydować. 
okulary z polaryzacją
Biorąc pod uwagę fakt, że okulary przeciwsłoneczne stanowią swoistą barierę chroniącą narządy tak ważnego zmysłu jakim jest wzrok oraz to, że są one przydatne właściwie cały rok, należy dokładnie przemyśleć, na jaki model się zdecydować. Powszechnie wiadomo, że wystawienie oczu na światło słoneczne bez zabezpieczenia, jest nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale także znacznie ogranicza pole widzenia, przez co utrudnia orientację w terenie oraz prowadzenie pojazdów, a tym samym stwarza ryzyko wypadku. 
Co ciekawe, ciemne szkła z filtrem UV w okularach przeciwsłonecznych nie gwarantują pełnej ochrony wzroku. Aby tak było, muszą być one wyposażone dodatkowo w polaryzację. Czy warto zatem wybrać okulary z polaryzacją? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Wystarczy zrozumieć jak działa polaryzacja w okularach, aby dostrzec korzyści, jakie za sobą niesie. 

Jak działa polaryzacja w okularach? 

Zdecydowana większość okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV zapewnia zazwyczaj przyzwoitą ochronę oraz komfort podczas przebywania w nasłonecznionym miejscu. Problem pojawia się w momencie, gdy światło słoneczne odbija się od gładkiej powierzchni np. tafli wody, śniegu, szkła lub przedziera się przez warstwę chmur - wówczas ulega tak zwanemu spolaryzowaniu. Promienie światła odbitego przemieszczają się zarówno w pionie oraz poziomie, co jest odbierane przez ludzkie oko w sposób oślepiający.
Okulary przeciwsłoneczne wyposażone w polaryzację uniemożliwiają przedostanie się do oka tego typu odblasków. Ich zadaniem jest odbicie promieni poziomych, czyli takich, które powodują niebezpiecznie wysokie natężenie światła. 
Polaryzacja przepuszcza do oka jedynie promienie pionowe, dzięki czemu ich posiadacz ma doskonałe pole widzenia, nawet w najbardziej nasłonecznionych miejscach. Dodatkowym atutem okularów z polaryzacją jest to, że w porównaniu ze standardowymi okularami przeciwsłonecznymi nie zniekształcają otoczenia oraz nie przekłamują sztucznie barw, a  jedynie sprawiają, że są one bardziej nasycone.  

Jakie są zalety stosowania okularów z polaryzacją?  

Skoro wiadomo już co to polaryzacja, warto odpowiedzieć na pytanie: jakie płyną korzyści z użytkowania okularów przeciwsłonecznych, które są w nią wyposażone, są to między innymi:  
  • kompleksowa ochrona oczu 
  • natychmiastowe, odczuwalne poprawienie komfortu życia osób z nadwrażliwością na światło (warto w tym miejscu nadmienić, że na rynku są dostępne także okulary korekcyjne wyposażone w filtry polaryzacyjne) 
  • zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem  
  • poprawienie pola widzenia w trakcie wędkarstwa, uprawiania sportów zimowych, wodnych oraz jeździe na rowerze, rolkach, desce  
  • Tego typu okulary są także polecane dla dzieci, których oczy są szczególnie wrażliwe na promieniowanie słoneczne. 

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów z polaryzacją? 

    Decydując się na okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim oprawki oraz soczewki powinny być lekkie i dostosowane do kształtu twarzy, aby w pełni chronić oczy.
    Ważny jest także kolor szkieł polaryzacyjnych. Na co dzień zaleca się głównie zielone oraz szare, natomiast kierowcom odcienie brązu. Warto także określić przeznaczenie okularów z polaryzacją - czy będą używane podczas uprawiania sportu, a może wykorzystywane na co dzień? Odpowiedź na to pytanie zawęzi pole poszukiwań, jeśli chodzi o design. Na koniec warto sprawdzić ochronę UV - sama polaryzacja nie wystarczy by chronić oczy, potrzebny jest jeszcze solidny filtr UV.  

    Jak sprawdzić, czy okulary przeciwsłoneczne mają polaryzację? 

    Po pierwsze, warto zdecydować się na kupno okularów w sprawdzonych sklepach optycznych. Zwykle wiąże się to z nieco większym wydatkiem, jednak kupujący ma pewność, co do jakości produktu. Informacja o wyposażeniu w polaryzację widnieje zazwyczaj w postaci naklejki umieszczonej na zauszniku.  
    Istnieją także domowe sposoby sprawdzenia, czy okulary przeciwsłoneczne mają polaryzację. Jednym z nich jest przyłożenie okularów nad wyświetlacz telefonu z ekranem ciekłokrystalicznym i obracanie ich. W pewnym momencie obraz powinien się przyciemnić na tyle, aby nie było widać co widnieje na ekranie.  

    Polecane marki okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją 

    Rynek jest bogaty w tysiące marek, które oferują okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją - każdy znajdzie coś dla siebie. W tym wypadku warto postawić na sprawdzonych producentów, którzy od lat stawiają na wysoką jakość produktów. Jest to także dobre rozwiązanie pod względem ekonomicznym - solidnie wykonane okulary, traktowane z dbałością posłużą na lata.
    Osoby z ograniczonym budżetem, ceniące uniwersalny design powinny zapoznać się z ofertą marek Solano oraz Polaroid. Jeśli kupujący jest zainteresowany produktami z nieco wyższej półki cenowej i oryginalnym wzornictwem podkreślającym codzienne stylizacje, wówczas idealnie sprawdzą się okulary marek: Prada, Guci oraz Ray-Ban. Dla fanów sportu poleca się okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją marki Oakley oraz Adidas.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Bartłomiej Mazurek
    Bartłomiej Mazurek

    Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.