Data modyfikacji:

Jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne do samochodu powinny zapewniać kierowcy jak najlepszą widoczność oraz maksymalną ochronę dla oczu. Dobierając je, należy mieć na uwadze nieco inne aspekty niż podczas zakupu pary do noszenia na co dzień. Czym wyróżniają się okulary dla kierowców przeciwsłoneczne i jak dobrać odpowiednie dla siebie? Podpowiadamy! 
jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu

Okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem 

Każdy kierowca doskonale wie, jak uciążliwe podczas jazdy może być świecące prosto w oczy słońce. Często nawet, gdy chowa się ono za chmurami, to światło na zewnątrz jest tak ostre, że założenie odpowiednich okularów przynosi prawdziwą ulgę dla oczu.
Wybierając okulary przeciwsłoneczne do samochodu, warto pamiętać, że szkła powinny posiadać filtr polaryzacyjny. Jaki filtr w okularach przeciwsłonecznych wybrać?Najlepiej filtr UV400. Zapewnia on bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UV oraz UVB, zapobiegając pieczeniu czy łzawieniu zmęczonych oczu.
Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem zapewniają lepsze warunki jazdy, komfort niezależnie od pogody czy pory roku oraz oczywiście wsparcie dla wzroku. Podnoszą też bezpieczeństwo, ponieważ kierowca, który źle widzi drogę podczas jazdy, musi przymykać lub mrużyć oczy, przez co jest narażony na błąd, a w konsekwencji wypadek. Świetnym rozwiązaniem, szczególnie latem i przy ostrym słońcu, są okulary do samochodu przeciwsłoneczne z lustrzaną powłoką, która stanowi dodatkową ochronę przed działaniem promieniowania podczerwonego. 

Jakie okulary przeciwsłoneczne do samochodu warto wybrać?  

Warto, aby kierowcy (nawet jeśli nie prowadzą często) zaopatrzyli się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne do samochodu, które ochraniają wzrok przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i oślepiającym światłem odbitym. Poleca się kupować okulary z soczewkami polaryzacyjnymi, ponieważ polaryzacja zatrzymuje światło odbijające się na przykład od mokrego asfaltu, karoserii, śniegu czy innych pojazdów. Tak mała rzecz jak okulary przeciwsłoneczne do samochodu może znacznie przyczynić się do bezpieczeństwa i wygody podczas jazdy, przy jednoczesnym dbaniu o dobry wzrok. 

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając okulary do samochodu przeciwsłoneczne? 

  • Certyfikaty i zgodność z normami – nie powinno się kupować okularów przeciwsłonecznych do samochodu na straganach, stacjach benzynowych czy w dyskontach spożywczych, ponieważ nie ma się wtedy gwarancji co do ich jakości. Dobre okulary powinny być zgodne z normą PN-EN 1836+A1:2009P oraz posiadać Atest CE. Tego typu modele można zakupić w salonach lub internetowych sklepach marek optycznych. Wybór producentów typowo z tej branży daje pewność, że oczy kierowcy będą odpowiednio chronione podczas jazdy. 
  • Materiał wykonania – ma przede wszystkim wpływ na trwałość okularów, ale również komfort użytkowania. Warto postawić na modele wykonane na przykład z poliwęglanu, metalu czy drewna. 
  • Kolor szkieł – nie powinien za bardzo przyciemniać obrazu, ponieważ może to zniekształcać widzenie niektórych barw podczas jazdy. Dobrze sprawdzają się okulary polaryzacyjne ze szkłami w kolorze brązowym (szczególnie dla krótkowidzów) lub szarozielonym (polecane dalekowidzom). Popularne wśród kierowców są także żółte szkła, które często posiadają filtr światła niebieskiego (blue-blocker) – obraz jest w nich jaśniejszy, co przydatne jest na przykład podczas mgły. 
  • Komfort i wygoda – wbrew pozorom to bardzo ważne, aby okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem były wygodne i dobrze trzymały się twarzy, zwłaszcza w trakcie dłuższych tras. Oznacza to, że nie powinny być zbyt luźne, osuwając się z nosa, ani zbyt wąskie, przez co mogłyby uciskać okolice nosa, skroni czy uszu, powodując dyskomfort. 
  • Pole widzenia – to, jak szerokie kierowca ma pole widzenia w trakcie jazdy, w pewnej mierze zależy od wielkości oprawek, które ma na sobie. Wybierając szerokie oprawki, można zapewnić sobie lepszą widoczność. Warto też zwrócić uwagę na wielkość zauszników, ponieważ ich zbyt duża szerokość może rozpraszać kierowcę, lepiej natomiast ograniczać widzenie tzw. kątem oka. 
  • Szkła korekcyjne – osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, powinny do jazdy samochodem zaopatrzyć się w model z powłoką antyrefleksyjną. 
Dobrze dobrane, certyfikowane okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem poprawiają ostrość i kontrast widzianego obrazu, zapewniają naturalną percepcję kolorów oraz redukcję odblasków czy światła słonecznego. Może się wydawać, że tanie modele dostępne w takich miejscach jak stacje benzynowe są równie pomocne podczas jazdy, jednak mogą w rzeczywistości negatywnie wpływać na wzrok (pomijając dużo niższy komfort i wygodę użytkowania w porównaniu do dobrze dobranych okularów wysokiej jakości). Szczególnie osoby z wadami wzroku powinny dbać higienę oczu, aby nie pogłębiać swojego problemu. 

Odpowiednie okulary przeciwsłoneczne do samochodu – podsumowanie 

Każdy kierowca z pewnością zgodzi się ze stwierdzeniem, że podczas prowadzenia pojazdu konieczne jest skupienie, koncentracja, szybkość reakcji i uważne obserwowanie tego, co dzieje się na drodze i w jej pobliżu. Ciężko osiągnąć te elementy bez dobrej widoczności. Kierowcy muszą więc dbać o swoje oczy i pole widzenia niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Okulary do samochodu przeciwsłoneczne powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów oraz zapewniać użytkownikowi maksymalną ochronę przed promieniami UV i UVB, zapewniając komfort w trakcie jazdy. Wybierając takie okulary, warto zwracać uwagę na przyznane im certyfikaty i zgodność z normami. 
Zdjęcie: Envato Elements
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!