Data publikacji:

Jakie oświetlenie ogrodu? Inspiracje i aranżacje

Oświetlenie ogrodu jest bardzo ważne. Zapewnia atrakcyjny wygląd całej posesji, ale przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Po dobrze oświetlonych alejkach łatwiej poruszać się po zmroku, a światła zniechęcają niepożądane osoby do zbliżania się do domu. Planując oświetlenie ogrodu, sięgaj po ciekawe inspiracje – dzięki temu stworzysz niepowtarzalne i klimatyczne aranżacje. Jak zaplanować oświetlenie ogrodowe?

Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?

Wbrew pozorom światła przed domem to nie tylko dodające atmosfery oświetlenie chodnika w ogrodzie. Konieczne jest ustalenie szczegółowego planu, który będzie uwzględniał, co i w jaki sposób chcesz doświetlić. Są takie miejsca, które wymagają silniejszej lampy, a są i takie, w których oświetlenie ogrodu ma wartość dekoracyjną. Inspiracje, po które sięgniesz, tworząc swój plan, z pewnością pomogą ci zdecydować się na stylistykę i podsuną dobre pomysły, ale pamiętaj, że każdy dom z ogrodem jest wyjątkowy i wymaga indywidualnego podejścia.
Kiedy planując oświetlenie ogrodu, przyjrzysz się inspiracjom dostępnym w katalogach i na stronach internetowych, zauważysz z pewnością, że miejsca, w których liczy się bezpieczeństwo, są oświetlone bardziej bezpośrednim, intensywnym źródłem światła, należą do nich wejście do domu, wszystkie schody, basen, miejsca stwarzające zagrożenie, brama i furtka oraz garaż. Przestrzeń wypoczynkowa, do której należą taras i altanki, wymagają z kolei nastrojowego, ciepłego światła – sprawdzają się tam lampy wiszące i stojące latarnie.
Gdzie trzeba zamontować oświetlenie ogrodowe:
  • na wszystkich ścieżkach w ogrodzie;
  • nad drzwiami wejściowymi;
  • w pobliżu akwenów, altanek i innych ogrodowych atrakcji;
  • przy bramie wjazdowej;
  • na tarasie;
  • przy schodach.

Oświetlenie ogrodu – skąd czerpać inspiracje?

Chcesz dobrze przemyśleć plan oświetlenia ogrodu i potrzebujesz inspiracji? Możesz przeglądać katalogi i gazetki związane z aranżacją wnętrz i ogrodów, ale obecnie najbardziej wartościowe treści znajdziesz na stronach internetowych. Im więcej obejrzysz zdjęć gotowych ogrodów, tym większa szansa, że wpadniesz na dobry pomysł, który przeniesiesz na grunt swojego domu.
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję o typie oświetlenia ogrodu, inspiracje możesz również czerpać z obserwowania okolicznych domów. Wybierz się na spacer lub przejażdżkę i zobacz, które rozwiązania w sposób szczególny przypadną ci do gustu. Bądź jednak ostrożny – w przypadku wyboru rodzaju oświetlenia w ogrodzie kopiowanie gotowych aranżacji, które ci się spodobają, nie zawsze się sprawdzi. Każdy dom ma inny charakter i lampy muszą być dobranego do jego stylu.

Wytrzymałe oświetlenie w ogrodzie

Jakie powinny być lampy do oświetlenia ogrodu? Lampy przeznaczone do montażu na zewnątrz różnią się od wewnętrznych – muszą być od nich znacznie wytrzymalsze. Pamiętaj, że będą narażone na promienie słoneczne, deszcz, śnieg, wiatr i zmiany temperatur. Powinny być zatem wodoodporne i wykonane z solidnych, wytrzymałych materiałów, żeby nie uległy pęknięciu czy płowieniu.

Nowoczesne oświetlenie ogrodu – diody LED

Nowoczesne oświetlenie ogrodu powinno być ekologiczne i energooszczędne, dlatego sprawdzi się technologia ledowa. Światło pochodzące z diod LED jest jasne i aktualnie może mieć dowolną temperaturę barwy – zarówno chłodną, jak i ciepłą. Oświetlenie ogrodowe LED działa zdecydowanie dłużej od tradycyjnych żarówek i jest przyjazne dla środowiska. Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, że źródła światła nie ulegają nagrzewaniu, w związku z tym nie można się nimi poparzyć.
Współcześnie masz wiele możliwości dostosowania lamp do swoich potrzeb, możesz zbudować system inteligentnego zarządzania oświetleniem, sterując nim z poziomu aplikacji. Zaprogramujesz w ten sposób godzinę, o której mają uruchamiać się lampy, czy też kolejność ich zapalania. Przydatne w ogrodzie są również światła reagujące na ruch, które oszczędzają energię i odstraszają potencjalnych złodziei.

Solarne oświetlenie ogrodu – ekologiczne inspiracje

Chcesz korzystać ze źródeł światła i nie pobierać energii elektrycznej? Wypróbuj nowoczesne lampy solarne, które nie wymagają poprowadzenia przewodów elektrycznych. To wygodne i praktyczne rozwiązanie, które pozwoli ci na ekologiczne oświetlenie ogrodu. Inspiracje znajdziesz teraz niemal wszędzie, ponieważ lampy słoneczne z wbudowanymi ogniwami fotowoltaicznymi cieszą się ogromną popularnością.
Wśród zalet solarnego oświetlenia ścieżek i innych miejsc w ogrodzie można wymienić między innymi korzyści finansowe, brak ryzyka porażenia prądem, ciekawy wygląd, a także możliwość świecenia nawet w sytuacji nagłego braku prądu. Nowoczesne lampy mają możliwość uruchomienia wspomagania bateryjnego w przypadku złej pogody, jednak ich wadą wciąż jest słabsze, delikatniejsze światło w porównaniu z klasycznym oświetleniem. Z tego względu wielu właścicieli ogrodów stosuje je jako uzupełnienie innych źródeł światła.

Oświetlenie ogrodowe przy wejściu

Jednym z najważniejszych miejsc, w których musisz zamontować lampy, jest wejście do domu. Dobre źródło światła będzie ci potrzebne za każdym razem, kiedy wieczorem będziesz otwierać drzwi, podczas szukania klucza i wkładania go do zamka. To szczegóły, które wpływają na wygodę codziennego życia. Światło powinno również padać na numer domu, co ułatwi znalezienie go w ciemności przez osoby, które odwiedzają cię po raz pierwszy.
Jakie oświetlenie do ogrodu sprawdzi się przed wejściem? Najlepsze będą kinkiety zawieszone nad drzwiami, których formę dostosujesz do charakteru domu. Jeśli jest on wykonany i wykończony w klasycznym stylu, sprawdzą się latarenki ze szkła i metalu. Światło powinno mieć ciepłą barwę i padać w dół lub jednocześnie w dół i w górę.
W sklepach nie brakuje również kinkietów w stylu nowoczesnym. Geometryczne, proste kształty, czarny i mleczny lub przezroczysty klosz, a dodatkowo biała barwa światła – takie oświetlenie w ogrodzie pozwoli ci na aranżacje minimalistyczne.

Oświetlenie ścieżki ogrodowej

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia ścieżki w ogrodzie jest ustawienie po obu jej stronach niskich słupków dopasowanych do stylu domu. Ich wysokość i liczbę trzeba dopasować do długości ścieżki. To praktyczne rozwiązanie zastępowane jest niekiedy estetycznymi lampami wpuszczanymi w podłoże, które idealnie wtapiają się w całą aranżację ogrodu. Cenisz nowoczesność? Spodobają ci się taśmy LED ułożone wzdłuż ścieżek.
Jeśli lubisz oryginalne rozwiązania, zainteresuje cię oświetlenie do ogrodu w postaci dużych kul LED, które można wykorzystać na wiele sposobów. Możesz zastąpić nimi całkowicie słupki lub lampy w podłożu i ustawić kule tak, by ich światło padało nie tylko na alejki, ale też na wszystkie punkty strategiczne ogrodu.

Girlandy i latarenki – klimatyczne oświetlenie do ogrodu

Oprócz zamontowania podstawowych źródeł światła, koniecznie zadbaj o odpowiedni klimat w swoim ogrodzie. Girlandy lub latarenki będą niczym wisienka na torcie, która pozwoli ci się wieczorem zrelaksować w samotności lub wśród przyjaciół czy rodziny.
Wybieraj lampy wiszące lub stojące na stoliku wśród mebli ogrodowych. Najlepiej, jeśli będą miały ciepłą barwę i przytłumione światło ukryte za mlecznym szkłem, chociaż popularne są również girlandy z dekoracyjnymi żarówkami.
Zdjęcie: bialasiewicz / Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym