Data modyfikacji:

Oświetlenie ogrodu - jak zaplanować?

Sezon ogrodowy trwa krótko, dlatego trzeba go maksymalnie wykorzystać, nawet po zmroku. Jeśli chcesz w komfortowych warunkach wypoczywać na swojej działce i bezpiecznie się po niej poruszać, niezbędne jest przemyślane oświetlenie posesji. Jak zaplanować oświetlenie ogrodu i jakie lampy wybrać? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Podpowiadaliśmy już, jak oświetlić mieszkanie, dlatego tym razem skupimy się na ogrodzie. Planując oświetlenie ogrodowe, warto przyjąć podobną zasadę, jak w przypadku oświetlenia wnętrza. Działkę najlepiej jest podzielić na strefy i zaplanować oświetlenie zgodnie z funkcją poszczególnych zakątków. Co to oznacza w praktyce? Innym wymogom musi sprostać oświetlenie działki w części wypoczynkowej, jeszcze innym w pobliżu bramy czy przy ścieżkach ogrodowych. A jakby tego było mało, warto jeszcze rozważyć dekoracyjne podświetlenie ciekawych detali architektonicznych ogrodu lub elewacji domu, roślin lub oczka wodnego.

Gdy już dobierzesz oświetlenie do swojego ogrodu, musisz pamiętać o jednej ważnej sprawie – przygotowanie instalacji i rozprowadzenie jej w różnych częściach ogrodu należy zlecić doświadczonemu elektrykowi z uprawnieniami do wykonywania tego typu prac. 

Jak zaplanować oświetlenie ogrodu?

Oświetlenie strefy wypoczynkowej

Na tarasie lub wokół altany warto zaplanować przynajmniej kilka źródeł światła – główny punkt świetlny zlokalizowany przy zadaszeniu czy na elewacji zapewni ogólne oświetlenie. Uzupełnieniem może być światło boczne, które jest przyjemniejsze w odbiorze i nie razi w oczy. Ponadto dobrym pomysłem będzie dekoracyjne oświetlenie w postaci latarenek lub girland lampek. W strefie wypoczynkowej najlepiej jest postawić na oświetlenie ogrodu o ciepłej barwie światła. Daje ono przytulniejszy efekt i sprzyja wypoczynkowi.

Oświetlenie ogrodu w strefie gospodarczej

Co prawda po zmroku raczej nie będziesz majsterkować, jednak w domku narzędziowym zapewne składujesz najróżniejsze przedmioty i pewnie prędzej czy później zajdzie potrzeba przeszukiwania zawartości skrytki, gdy będzie ciemno. W tym przypadku wystarczy jeden główny punkt świetlny.

Przy okazji dobrze wiedzieć, jakie narzędzia ogrodnicze warto mieć?
oraz gdzie je trzymać.

Oświetlenie ogrodu wzdłuż ścieżek

Jeśli chcesz zapewnić sobie komfort poruszania się po działce również po zmroku, warto umieścić lampy wzdłuż ścieżek. Na niewielkich działkach dobrze sprawdzą się lampy w formie niewysokich słupków czy wręcz małych oczek osadzonych tuż przy ścieżce. Dzięki temu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – poruszanie się po działce będzie bezpieczniejsze, a cała działka będzie wyglądać jeszcze ciekawiej. Podobnie możesz zaplanować również oświetlenie podjazdu.

Światło przy strefie wjazdowej

Źródła światła zlokalizowane przy bramie wjazdowej i bramce prowadzącej na twoją posesję to w zasadzie punkt obowiązkowy, jeśli nie chcesz po omacku szukać klamki czy zamka do bramy. W tym przypadku świetnie sprawdzi się oświetlenie ogrodu led, które zamontujesz np. na słupach podtrzymujących bramę. Dobrze jest je osadzić w dolnej części, dzięki czemu widoczny będzie także sam podjazd. Z kolei w przypadku bramki najlepiej jest osadzić lampę w pobliżu dzwonka lub domofonu.

Dekoracyjne oświetlenie ogrodu

Podobnie jak w przypadku aranżacji wnętrz, tak też w stylizacji ogrodu światło pełni także funkcję dekoracyjną. Za jego pomocą możesz podkreślić ciekawe detale architektoniczne elewacji np. strukturę okładzin ściennych. W takim przypadku warto zamontować na elewacji kinkiety, których światło skierowane będzie w dół, podkreślając kamień czy drewno osadzone na fasadzie.

Oświetlenie ogrodu led może także po zmroku efektownie podkreślić rabaty roślinne lub drzewa ozdobne. W takim przypadku źródła światła powinny być osadzone przy gruncie, a snop światła powinien padać bezpośrednio na rośliny. Dzięki temu nawet, gdy zapadnie już zmrok, pięknie zagospodarowana działka wciąż będzie cieszyć. A jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem oczka wodnego, twoje przydomowe jeziorko nie może utonąć w mroku. Postaw na lampy do oczka wodnego, a wokół możesz jeszcze dodać oświetlenie ogrodu solarne.

Innym dobrym sposobem na dekoracyjne oświetlenie ogrodu są wspomniane już girlandy lampek czy lampiony. Możesz je rozwiesić wzdłuż ogrodowych zabudowań, przy płocie lub na drzewach ozdobnych. Taki trik sprawi, że w twoim ogrodzie zapanuje jeszcze przyjemniejsza atmosfera.

Jakie lampy do ogrodu? 

Poszukując elementów oświetlenia ogrodu, musisz pamiętać, aby lampy były przeznaczone do montażu na zewnątrz. Oprawy tego typu najczęściej mają wzmocnioną konstrukcję, dzięki czemu są odporne np. na mocne podmuchy wiatru. W praktyce dobrze sprawdzają się lampy wykonane ze stali nierdzewnej bądź żeliwa, ponieważ materiały te wyróżniają się znaczną odpornością na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Dobrym rozwiązaniem jest także oświetlenie ogrodu led, ponieważ zużywa znacznie mniej energii elektrycznej, niż klasyczne źródła światła. Do podświetlenia ścieżek ogrodowych możesz wykorzystać również oświetlenie ogrodu solarne. Lampy tego typu, co prawda, nie dają dużo światła, ale można je zastosować w celu zaznaczenia przebiegu ścieżek.

Warto zwrócić uwagę również na rodzaj sterowania oświetleniem ogrodu. Dobrym pomysłem są lampy z czujnikami ruchu, które automatycznie uruchomią światło. System uruchomi oświetlenie w razie potrzeby, co pozwoli ci zminimalizować zużycie energii. Oczywiście sprawdzą się najlepiej np. w strefie wyjściowej czy wzdłuż ścieżek.


Jak widzisz, podczas planowania oświetlenia ogrodu trzeba mieć na uwadze wiele czynników. Dobrze dobrane lampy i oświetlenie ogrodu led sprawią, że działka nie tylko będzie prezentować się estetycznie nawet po zmroku, ale również zyskasz większe poczucie bezpieczeństwa.